» Poradna » Počítačové sítě

Problém s DHCP

Zdravím vás, mám problém s DHCP, nesetkali jste se s tím někdo někdy? Mám na DHCP rezervován celý rozsah adres, aby si hosté, když se připojí do sítě, nebrali adresu, jaká je napadne. Funguje to tak, že host nahlásí MAC adresu, já ji napíšu na DHCP a ten mu pak přidělí mnou vybranou IP.Teď se mi ale stalo, že když chci napsat MAC adresu k IP, DHCP server vyhodí hlášku: "Určená adresa není k dispozici". Upozoňuju, že MAC adresu opravdu nemám zadanou u více IP, opravdu ji zadávám jen k jedné IP a u kterékoliv mi to vyhodí tuto hlášku.Děkuji za tipy

Odpovědi na otázku

Někdo si ji možná nastavil na jiném počítači napevno. (Než DHCP danou adresu přidělí, tak si ověří, jestli není v používání) Nemáš v síti "nezvané hosty"? (zkus zachytit, jestli v síti neběží pakety z této adresy.)

Moment, asi jsem si to špatně přečetl, MAC adresa není k dispozici? Nebo IP-adresa není k dispozici? To co píšu nahoře by mohlo být, kdyby IP-adresa byla obsazená.

IP adresa je volná. Prostě ta MAC adresa nejde přiřadit k té IP. Ale nejde přiřadit ani k žádní jiné IP z toho daného rozsahu, nechápu proč. Máme pak ještě jeden desítkový rozsah a tam zadat normálně jde. Ale do toho veřejného prostě ne.

Jednou jsem měl podobný problém, nevím jestli to bylo přesně toto. Prostě nešla použít nějaká MAC adresa. Tak jsem zkoušel jiné (simuloval jsem je u sebe) a některé šly a některé nešly. Zajímavé bylo, že nešly adresy začínající třeba na FF:FF:FF a některé další (už si nepamatuju jaké). Na google jsem pak našel, že se podle prvního trojčíslí dá identifikovat výrobce. Stáhl jsem si tu tabulku a generoval jsem MAC adresy existujících výrobců a ty vždy chodily. MAC adresy které nebyly uvedeny v tabulce buď chodily, nebo nechodily. Nevím jak inteligentní DHCP server je, zda si dokáže nějak ověřit MAC adresu, či existujou "zakázaný rozsahy", ale po změně za "správnou" MAC to již chodilo.

Mám 3 nové stejné notebooky, všechny mají stejnou MAC lišící se jen v posledním čísle (jdou v řadě po sobě) a dělá to jen jeden z nich. Nevidím tedy z tvé odpovědi řešení? Všechny notebooky jsou od Fujitsu Siemens, stejný typ...

No myslel jsem si, že to nebude tvůj problém....

Ono se to špatně řeší, pokud nenapíšeš v dotazu podrobnější údaje. Pak člověk hádá co tam můžeš mít špatně. Ale to je tady na živě v celku normální dotazy typu: Nechodí to, všecho mám dobře a teď se starejte.Pokud by si napsal MAC adresy, pak by sem tuto odpověď nedával. Protože si je nenapsal, pak jsem napsal tuto odpověď, neboť jsem měl podobný problém. Také jsem napsal, že to nemusí být tvoje řešení.

Už jsem to vyřešil, problém byl v tom, že v DHCP byla jedna adresa zarezervována jako BAD_ADRESS, nevím, jak k tomu došlo. Každopádně po jejím odstranění již je vše v pořádku.