» Poradna » Mobily

Problém s bassreflexem

Zdravím,chci se zeptat jak naladit bassreflex. Hledal jsem všude možně ale nemám z toho závěr. Reproduktor: 20cm 50w 8ohm rez. frekvence 39Hz Vnitřní rozměry boxu: š:22,4cm h:26,4cm v:67cm. Materiál MDF 18mm.Není to subwoofer ale třípásmová reprobedna rozdělená na střeďák a výškáč,basák je samostatně.Rozměr boxu je ta část pro basák.Snad to pochopíte

Odpovědi na otázku

Huh, moj otec na to pouzival nejake tabulky, ma nejake mudre knizky, z ktorych to vypocitava.Dnes s nim nahodou budem, mozem sa skusit spytat, ked tak sa ozvem.

Ok Kdyby tam byla stránka o tom bassreflexu bylo by možné foto?

Uvidim, ked s nim budem. Nemam vobec predstavu na zaklade coho sa to pocita atd.

Izolovaná, zvinutá trubka o priemere min.18cm zmotaná v bedni snímajúca zadné vyžarovanie membrány v dĺžke min. 5xpremer aktívnej membrány, aby si dosiahol opozdenie zvuku o polovicu vlny v spodných frekvenciách. Kratšia vzdialenosť by ti eliminovala (skratovala) sínusové vyžarovanie z prednej časti membrány. (Ako keby si mal repro s košom bez ozvučnice v lufte zavesenô....Basreflex je hučavý svinčík, vhodný na ozvučenie kačabárov, ale nie pre hifi zvuk. Jedine fest utesnená, vzduchotesná bedňa vystlaná až po magnety nobasilom (sklené vlákna). aby sa vylúčil v bedni dej adiabatický.

Ono to nebude Hi-Fi tak či tak Jde mi o využití zadní strany membrány.A říkáš že bassreflex je na nic proč teda je u kvalitních TVM?

Marketingový ťah na blbcov, preto si vyšpekulovali diery. Amatérsky to nevyrobíš.Je to na fest dlhú debatu, nechce sa mi rozpisovať problém verného zvuku, typ materiálov bední, membrán reprákov, eliminovanie interferencie, strmosť výhybiek, použitých zvitkových kondíkov u.s.w.

Tak dík za radu

Sociopat "Nuda" se pouze nudí a "baví" se škodlivými "radami" jiným, jeho žblepty nebrat v potaz."Juwa2" má ovšem pravdu.

To je pravda

Bassreflex používají i špičkové firmy vyrábějící reprosoustavy. Ale pokud nemáš přesně všechny údaje od použitého reproduktoru, tak je výpočet o ničem. Kdysi jsem něco podobného řešil u vlastnoručně vyrobených beden pomocí tohoto nastavce " Monacor MBR-35" popř. "Monacor MBR-70". Je to ale o to si s tím hrát a nastavovat to cca po 3 mm a trvá to dost dlouho. Na basák s f rez. 39 Hz bych použil ten větší průměr. Někde jsem tu četl, že je nelepší vycpat bednu hafou výplně až k magnetu, to je absolutní nesmysl, zní to potom jak z tunelu naprosto nepřirozeně. Tvůj vniřní objem je cca 38l, tam bych dal něco kolem 20 - 25 mm výplně na stěny, to ůplně stačí.

Zase jeden chytrák. Všimni si zotrvačné dokminy pohybu membrány. Pri zachovaní verného zvuku je nutné kmit +/- membrány kvôli jej hmotnosti okamžite ubrzdiť, žiaden bassrefelex ani s technickým riešením repro to nedokáže tak, ako utesnená bedňa (ozvučnica).http://kevlekev.free.fr/raptor/raptor_12.htmlMäkkosť basov sa dá docieliť jedine elektrónkovým koncákom. Spätné väzby pri tranzistoroch hoci sú sebelepšie konštruované nedokážu napodobniť emitáciu eletrónov.

U bedny bez bassreflexu přenosová charakteristika směrem k nízkým kmitočtům prostě klesá. S bassreflexem je možné její klesající část zvednout, pod rezonančním kmitočtem je pak pokles prudší. Bassreflex se musí spočítat podle vlastností basového repráku a objemu bedny. Když je rezonance moc vysoko, vytvoří se na chrakteristice bedny hrb, když moc nízko, její účinek je mizivý.

Dobré je podívat se na web výrobce, často tam uvádí doporučené rozměry.

Tam jsem to nenašel A neexistuje nějaká tabulka? Kde bych to podle hodnot našel?

Tak si zakryj, ucpi tu díru v bedně a rozdíl uslyšíš, možná dokonce i ty.

Jsi asi na špatném webu.Spíš bych se ptal na webech věnujících se reproduktorům a ozvučnicím.A ignorovat odpovědi typ NUDA.Pro základní výpočet můžeš použít tohle-http://www.elweb.cz/kalkulator.phpPokud máš ovšem kompletní parametry basového reproduktoru (Qts apod) tzn. nejen průměr a rez.kmitočet.

Mám všechny informace o reproduktoru

Ta kalkulačka je divná protože to napsalo box kolem 1600 litrů

Typy na zive.cz sú velice divní, never Nudovi.Postav kisňu s dierami. Poslucháčom bude otrasný zvuk vibrátorov "kalhot" na diskotéke v krčme vyhovovať.Doma pokusy s dierami neskúšaj, stojí to za prd. Jedine "hluchým" magorom predvedieš úspech. Nie je účelné ozvučiť sálu pre tupcov s dabl vyžiarenýmm signálom z membrány, účelom je sedieť pri vernej reprodukcii. Však na to vekom prídeš, ak nebude neskoro....

Je možný bassreflex -11.536 mm?

Neděláš někde chybu v zadávaných jednotkách.Používal jsem to pro repro TVM a vše sedělo.http://www.audioweb.cz/viewtopic.php

https://www.sal.hu/sal-melysugarzo/specifika... a stahni si Müszaki adatok a zadej si to tam podle toho pdf

Pro reproduktor 20 cm je vhodný průmer basreflexu 65 až 80mm.Délka se vypočte.Zapůsobit určitě nechci NUDO a snažím se alespoň trochu poradit.

A jak a nebo kde vypocitam tu delku?

Jak ti to vyslo podle tech parametru v pdf? Na te kalkulacce na elweb

Trt tomu rozumieš, nemáš patričné vzdelanie, hovno si ohľadom reprobední manuálne postavil, iba šaškuješ "znalostným" Internetom. Tomu sa hovorí cvičená opica.

Pokud se ti nelíbí co tu někdo píše běž si ohřát palačinky co máš v lednici. Ok?

Nechej tu ozvučnici uzavřenou = sázka na jistotu že nic nepokazíš.BR se ti doma bez možnosti měření na 99,9% nepodaří správně naladit. Lepší je žádný jak špatně naladěný....Odměnou ti navíc bude, že uzavřená bedna bude hrát "níž".

No nevím jestli bude hrát níž Ale budu ti věřit BR se dá vždycky dodělat

BR tam chci aby se "sečetly" akustické tlaky protože ty basáky sou jinak celkem slabé ne na výkon ale na basyAle nechám to teda uzavřené

Přínos BR v tomhle směru velice přeceňuješ. Rozdíl by byl max. +3dB a to sluchově skoro nepoznáš....

No tak každý dB navíc dobrý kup si basový reproduktor SAL a řekni mi jaký z toho máš pocit s bassreflexem a bez

1. Mám rád kvalitní bas = žádné rozpatlané dunění.2. A s basy je to jako s kořením - nesmí jich být ani málo, ani moc....

No a já potřebuju přidat tím bassreflexem cca. 3dB protože těch basů je málo a na zesilovači je musím zesílit.

Tím si maximálně upravíš kmitočtovou charakteristiku v hloubkách.

Ok. Tak to postavím bez bassreflexu. Aspoň bude menší šance že vytrhnu membránu když to ohulím

Bohužel je to přesně obráceně. Uzavřením ozvučnice se utlumí hloubky, takže dolní mezní kmitočet bude výš. V tomto ohledu je nejlepší otevřená ozvučnice.Vyvíjet doma bednu s bassreflexem obnáší spoustu zkušeností, dobré vybavení a hafo času.Když už jsme u toho, jak máš vybavenou poslechovou místnost? Protože strávíš léto nad konstrukcí bedny a zabiješ to nesprávným dozvukem místnosti.

...Když už jsme u toho, jak máš vybavenou poslechovou místnost?...A také jaké máš sousedy. Pokud si budeš něco přehrávat, nejlépe projdou zdmi právě basy. A jestli sousedům budeš poskytovat poslech "ducducduc", tak pokud to nebudou neslyšící invalidi, budou tě milovat

Basy je mozne pridat aj elektronicky. Niektore stavebnice 3-pasmovych reprosustav maju takuto moznost priamo na vyhybke v tej sustave.

Máš tomu odpovídající reproduktory? Protože podle použitých reproduktorů se volí dělicí kmitočty.

Jo mám