» Poradna » Počítačové sítě

Problém připojení ADSL

Dobrý den, mám následující problém s připojením routeru na ADSL linku. Na této lince je modem do USB portu, který jede normálně. Nyní potřebuji připojit místo něho router a nastává problém. Zkusil jsem 3 různé typy - Edimax ADSL2+ AR-7084B, pak jiný typ Edimaxu ADSL2+ a ještě Asus AM602. U všech 3 je stejný problém.
Router vidím v síti, mohu ho konfigurovat, ADLS synchronizace proběhne v pořádku, ale nejde přístup na internet. Nastavení udělám u všech 3 typů stejné. nastavení parametrů jsem řešil s podporou O2, jede to na protokolu PPPoA (podle info z O2 podpory je na dané lince možný pouze tento protokol). Na PC je windows XP Pro, je vypnutý firewall. Když znovu připojím USB modem, tak to hned jede v pohodě. Nevíte někdo, v čem může být problém?

Odpovědi na otázku

A jaký je status WAN rozhraní? Poté co proběhne ta ADSL synchronizace, tak další fáze (např. autentizace, přidělení WAN IP adresy atd.) už končí chybou?

Ovládací panely-síťová připojení-pravým vlastnosti-Protokol síťe internet-Vlastnosti:
1. možnost nastavení:
- Puntík do získat adresu IP ze serveru DHCP automaticky
- Puntík do získat adresu serveru DNS automaticky
2. možnost
- zadat IP adresu v rozsahu adres routeru, tj, např. 192.168.1.2
maska podsítě 255.255.255.0
výchozí brána 192.168.1.1 (podle toho jakou vnitřní IP má router)
Použít následující adresy serverů DNS - upřednostňovaný server DNS: 192.168.1.1 (podle toho jakou má vnitřní adresu router)

Ve webovém prohlížeči, např. Firefoxu:
Nástroje-Možnosti-Rozšířené-síť-Rozšířené-Nastavení-Přímé připojení k síti

Router je v síti, na PC jsou pevně přidělené adresy, nevyužívá se DHCP, router má adresu ve stejném rozsahu. Brána je nastavená na IP routeru.

mrkni si vo www konfiguracnom rozhrani routeru ci mas pridelenu WAN adresu... pretoze ak nie tak bude zle nastavene pripojenie smerom na providera... osobne sa mi to PPPoA nezda... 90% providerov pouziva PPPoE

Zkoušel jsem i PPPoE, ale nejde to stejně. Na podpoře O2 mi řekli, že je tam linka pouze pro PPPoA, že to nepojede na PPPoE a že to možná může být tím, že router je ADSL2+, jelikož je tam něco na ústředně, co by nemuselo podporovat ADLS2+

Zkusil jsem i přímo jedno PC bez dalších PC v síťi, takže byl pouze PC ->router->WAN, při zapnutí DHCP. Výsledek stejný

Nastav PPPoX podle modemu, pak zkus nastavit starý protokol (tedy ne LL3 ..)

tak s tym ze je to ADSL2+ to nic nema... u nas na SK to ide v pohode aj s takymito routrami... ine sa uz ani nepredavaju a nas TCOM ine uz ani nedava... musi to byt len s nastavenim cosi... treba sa pohrabat v manualoch... taktiez ma este napadlo... VPI a VCI... to tiez treba mrknut.. casto su tam ine hodnoty ako v nasich krajinach

Mam podobny zkusenosti u znamyho,taky ma protokol PPOA VcMux a vyzkousel jsem na tom 3 ruzny modemy a ani jeden nejde. Pritom usb modem se pripoji. Myslim si ze chyba je na strane O2,protoze ty modemy na protokolu PPOE normalne jedou. Na PPOA at jsem zkusil cokoli tak mi to nikdy nepridelilo adresu...na usb modemu ano....tak to vubec nechapu...

Mam podobny problem, ale chova se to trochu jinak. Edimax bezi, ale obcas se stane, ze se najednou nemuze pripojit. Je to u dvou klientu, jeden ma PPPoE. druhy PPPoA. Jeden je u O2, druhy u Nextry. Kdyz dojde k teto situaci, pomuze pripojit misto roputeru USB modem nebo router od O2 a potom se pripoji i Edimax a nejakou dobu to zase funguje. Vubec mi ale neni jasne proc te tak deje.

Zdravím, mám podobný problém.
Mám ADSL od O2, jejich nový router+modem D-Link ADSL 2+. Notebook mi na něm jede bez problémů. Na PC, které před tím bylo na ADSL od O2 přes USB
( provoz bez problémů ), nyní jede, ale chová se všelijak. Někdy Internet naběhne, někdy ne. Pokud naběhne, ihned se zpomalí ( stránka se načítá půl minuty ), nebo spadne na hlášku "Server nenalezen" nebo na timeout. Pokus dělám refresh stránky, tak to někdy funguje. Pak se to najednou zase rozeběhne a půl minuty to jede OK a pak zase nic.
řešil to technik O2 s výsledkem - linka OK, problém v PC. Bohužel má pravdu, ale co je s PC netuším. Nyní mám integrovanou síťovku, chci zkusit neintegrovanou. Nevím, zda to ale má cenu.

Dobrý den, mám úplně stejný problém a nemohu ho vyřešit už 3 měsíce. Kontroloval jsem veškerá nastavení snad tisíckrát, operátorky O2 znám už jménem, technici GTS, od kterých mám připojení, si také nevěděli rady. Jakési náhradní "řešení" jsem, ale víceméně náhodou objevil. Je to kostrbaté, ale 100% funguje. Mám ADSL USB modem Zyxel od operátora a svůj WIFI ADSL router Edimax. USB modem funguje vždy bez problémů. Moje řešení spočívá v tom, že spustím oba modemy, ale DSL linku připojím do USB modemu. Počkám až se připojí a potom odpojím DSL linku a zapojím jí do routeru. A světe div se, funguje normálně. Nevím proč, ale třeba moje rada někomu technicky zdatnějšímu pomůže přijít na to, kde je vlastně zakopaný pes? Moc bych ocenil radu jak se tohoto problému zbavit, případně zkušenosti jestli můj "postup" funguje i u vás.

teď jsem si přečetl jak to vlastně děláte.. Mě to přijde jako by router nedostal přidělenou adresu. Zato USB modem ji dostane. Tím, že ji dostane USB modem vy se dostanete do netu a následným přehozením na router se jako by ta adresa již přidělená "přestěhuje" na ten router. Nevím nevím, je to domněnka. Rozhodně bych závadu hledal buď v routeru nebo u Gity. O2 poskytuje jen vedení "dráty" vše ostatní máte od Gity. Tedy i softwarovou stránku věci. O2 s přístupem na net nemá nic společného...

Předpokládám že v routeru máš nastavené na PVC0 kanálu jméno/heslo stejné jakov připojení pro USB modem. Já bych zkusil na linku zapojit router, nastavit ho do módu bridge a PPP klienta pro připojení bych vytvořil ve windows. To by tak teoreticky mělo fungovat...pak by se mohlo radit dál

Zdravím,
zkuste ten USB modem odinstalovat . Potom připojte ten D-link

Zdravím,
zkuste ten USB modem odinstalovat . Potom připojte ten druhý modem

Zdravím,
zkuste ten USB modem odinstalovat . Potom připojte ten druhý modem

Děkuji za radu, určitě to vyzkouším, ale na druhou stranu se mi tahle "závada" objevila až zhruba po půl roce používání routeru, bez toho, že bych dělal nějaké úpravy v instalacích. Po celou dobu mi normálně fungoval bez problémů. Navíc můj ADSL router (wifi) je samostatné zařízení, tedy není připojen přímo k počítači. Konfigurace se provádí přes webové rozhraní, nevím proto, zda by mohlo odinstalování USB modemu pomoci?

Osobně s tím konkrétním stavem zkušenost nemám, ale napadlo mě to jako možnost. Zkuste to a dejte vědět díky

Tak jsem odinstaloval USB modem, ale celkem podle očekávání to nepomohlo. Router se sám připojit nedokázal. Takže jsem musel modem znovu nainstalovat a připojit se přes něj. Potom už opět stačilo přehodit dsl linku do routeru a chodí! Nechápu, osobně si myslím, že chyba bude někde na straně O2.

A máte normálně modem sesynchronizován??. Jak to děláte, že nejdříve máte připojen USB modem a potom to přehodíte na router?? Vždyť musíte mít za splitrem připojen jen jeden z těchto dvou modemů. Ten musí být za každou cenu sesynchronizován.

Ano, za splitrem může být v jednu chvíli pouze jeden modem. Prostě po připojení USB modemu z něj vytáhnu telefonní(DSL) kabel a strčím ho do wifi routeru. No a ten najednou funguje. Tedy router jako takový mám zapnutý současně, není připojen k žádnému počítači a síť vytvoří bez problémů. Ale "sám" nedokáže vytvořit připojení k internetu.

Mě to přijde jako by router nedostal přidělenou adresu. Zato USB modem ji dostane. Tím, že ji dostane USB modem vy se dostanete do netu a následným přehozením na router se jako by ta adresa již přidělená "přestěhuje" na ten router. Nevím nevím, je to domněnka. Rozhodně bych závadu hledal buď v routeru nebo u GTS. O2 poskytuje jen vedení "dráty" vše ostatní máte od GTS. Tedy i softwarovou stránku věci. O2 s přístupem na net nemá nic společného...

a nema nahodou tvoj ISP povolenu pre pristup do siete iba MAC adresu z USB modemu?
pretoze ak ano pak ti staci naklonovat MAC adresu z USB modemu na router a si conencted.

Tibor

Dobrý den, technici GTS se mnou v podstatě odmítli problém řešit s tím, že závada bude u mne v routeru. Edimaxy jsou prý s...... a mám si koupit něco pořádného. Ale já jsem měl půjčený router od kamaráda a problém byl stejný. Edimax jsem nechal prověřit v servisu a výsledek je - v pořádku. Tak nevím, celý problém se navíc objevil náhle, po roce používání routeru, kdy chodilo vše bez chyby.
P.S. Myslím, že v mac adrese to nebude, ale rád bych to vyzkoušel. Nevím jak zjistit mac adresu modemu a už vůbec nevím jak ji naklonovat do routeru? Můžete mi prosím poradit?
Tomáš

Když to vemu postupně. V momentě co připojíte router předpokládám, že se modem sesynchronizuje. Vy máte možnost se přes webové rozhraní podívat do routeru. V návodu k routeru by jste měl mít napsanou adresu přes kterou se do něj můžete podívat . V nějakém menu system status či podobném by jste měl mít napsanou IP adresu, kterou má router přidělenou od vašeho provozovatele. Zkuste toto najít. Tu adresu musíte mít prostě přidělenou.
Pak se dá hnout dále. Pokud adresa není přidělena je v problém v nastavení routeru či v provozovateli. Můžete přes windows dát start, pak spustit, tam napsat cmd. objeví se vám černé dosovské okno, když tam napíšete ipconfig odentrujete, tak vám vyjede adresa kterou vám přidělil ten router, většinou to je 10.0.0.1 a více. to jen na okraj HOWK

Ano, router má defaultni adresu od výrobce 192.168.16.1. , je použitelná pro konfiguraci routeru přes webové rozhraní. Od provozovatele (GTS) mám konfigurační parametry, kde je už. jméno, heslo a IP adresa 193.179.31.200. Také tam jsou adresy serverů DNS 193.85.1.100 193.85.2.100. Zkusil jsem ipconfig na notebooku připojeném přes WIFI k síti vytvořené routerem a IP je 192.168.16.71, maska podsítě 255.255.16.71 a výchozí brána 192.168.16.1. , tedy, celkem logicky, IP routeru.
Podíval jsem se do nastavení routeru přes webové rozhraní a tam je toto
Firmware Version (0814) : 2.7.0.26(RUE0.B1)3.5.10.5
MAC Address : 00:0e:2e:9b:01:c3
LAN
IP Address : 192.168.16.1
Subnet Mask : 255.255.255.0
DHCP Server : Enabled
WAN
Virtual Circuit : PVC0
Status : Connected
Connection Type : PPPoA
IP Address : 193.179.31.200
Subnet Mask : 255.255.255.255
Default Gateway : 213.29.143.37
DNS Server : 193.85.1.12
PPP connection time : 0:03:13:00
ADSL

ADSL Firmware Ver : FwVer:3.5.10.5_B_TC3084 HwVer:T14.F7_0.0
Line State : Showtime
Modulation : Multi-Mode
Annex Mode : ANNEX_B

Podotýkám, že je to stav poté, co byl použit postup s připojením přes USB modem a přehozením linky na router.
Nejsem žádný expert přes sítě, takže mě uvedené hodnoty celkem nic neříkají.

Příště zbytečně nepište takto veřejně svoji adresu.... Jste si jist, že máte mít PPPoA ??? V drtivé většině se již používá PPPoE. Operátor by vám měl říct co máte mít nastaveno.Toto co jste popsal vám píše router po přehození z USB modemu. Co to ale píše, pokud jako první zapojíte router? Taky mě napadá, že pokud se používá připojení přes USB modem, tuším že se někde na ploše vytvoří ikona a přes tu se jakoby vytočí připojení do netu. Je to tak? Pokud ale používáte router, který je připojen přes ethernet, měl by net normálně fungovat přes prohlížeč. V prohlížeči musí být ve složce Nástroje-možnosti internetu-připojení-zaškrtnuta položka : nikdy nevytáčet připojení...

Dobrý den, konečně jsem se dostal k vyzkoušení, co se stane pokud kusím nejprve připojit router.
Zaškrtnuta volba v IE je - nikdy nevytáčet připojení, GTS skutečně uvádí PPPoA.
A router píše toto:

Firmware Version (0814) : 2.7.0.26(RUE0.B1)3.5.10.5
MAC Address : 00:0e:2e:9b:xx:xx
LAN
IP Address : 192.168.xx.xx
Subnet Mask : 255.255.255.0
DHCP Server : Enabled
WAN
Virtual Circuit : PVC0PVC1PVC2PVC3PVC4PVC5PVC6PVC7
Status : Connected
Connection Type : PPPoA
IP Address : 0.0.0.0
Subnet Mask : 0.0.0.0
Default Gateway : Node1
DNS Server : 0.0.0.0
PPP connection time : 0:00:00:00
ADSL

ADSL Firmware Ver : FwVer:3.5.10.5_B_TC3084 HwVer:T14.F7_0.0
Line State : Showtime
Modulation : Multi-Mode
Annex Mode : ANNEX_B

Zdravím, je zřejmé že v prvním případě modem vaši adresu znal. Je to ta od poskytovatele 193.179.31.xx. Ve druhém případě, když jako první připojíte router edimax, nastane sice synchro s DSLAMEM, ale router nemá přidělenou adresu. Jako by byla špatně zadaná v modemu. Neznám EDIMAX osobně, ale u jiných typů modemů, když se provede nějaká změna konfigurace, je ještě někde v menu modemu tlačítko SAVE ALL. Prostě se ty změny musí uložit. Poslední věc která mě napadá...Ten počítač máte trvale zapnutý nebo jej občas vypnete? Někdy je totiž problém v síťové kartě. Karta si jako by pamatuje původní připojení a nové ignoruje ( i když ve vašem případě používáte USB ) Zkusit vypnout PC i modem. Nejprve zapnout modem a potom PC. Nejsem taky kdoví jaký síťař, vyznám se více v fyzické stránky věci. Víc už mně bohužel nenapadá.

Zkuste jeste prepnout Modulation : Multi-Mode na GDMT, linka neni zapojena na IP DSLAM, muze mit problem se synchronizaci.

Ten pekac od Edimaxu neumoznuje zmenit Multimod na GDMT. Jinak problem stejny a jsem pripojen od volneho... reseni jednoduche ... pripojit USB modem vytahnout kabel a dat do Edimaxu, podle toho jak ctu, tak muze byt problem s temi IP.

No podle mě, když Vám operátor přidělil pevnou IP adresu tak si v nastavení WAN zadejte IP adresy které vám přidělil a nenechávejte si je přidělovat automaticky, pak router nebude čekat na přidělení od ISP a měl by být hned spojen.

Neměl by náhodou mít DHCP disable?, když má pevnou IP???

podobny problem ma na AD microcom 2651 ale pomohlo tomu najnovsi firmware :) predtym so mto riesil tym,ze som router proste nevypinal,a internet bezal stale

Nemusí, DHCP přiděluje IP vnitřní síti, to nemá na WAN vliv, ale v nastavení protokolu ADSl, může být zvoleno, že chce přidělit IP přes DHCP poskytovatele (pokud mu nepřidělí pevnou), nebo tam zadat natvrdo pevnou IP (pokud ji má aktivovanou). Nejsu až tak zdatný v sítích, ale v té domácí síti by měla být maska nastavena na 255.255.255.0, pokud se pletu tak mě opravte.

Teď jsem si všiml, že dle výpisu z routeru je ta maska správně, chybně je napsaná jen v textu nad ním, takže asi překlep.

Tak jsem vyzkoušel nastavit IP pevnou, ale nic, router se nepřipojil, dokonce přestalo fungovat i "přehazování" DSL linky, takže jsem musel zase vrátit vše na dynamic IP.
P.S. nikde v nastavení routeru jsem nenašel možnost nastavit DNS servery, jejíchž adresy mám od poskytovatele? Je to normální?

zkuste ty DNS nastavit v připojení k místní síti-Protokol sitě internet-vlastnosti-tam se píšou DNS servery

Díky, vyzkouším to

Tak vyzkoušeno, ale efekt 0.

Tak nevím sorry

Naprosto stejne to funguje u me. Pripojim se prez starej router (menim jej, protoze se zasekaval pri urcitem typu provozu) a novej jede.

Osobne mi to prijde, ze modem neni schopen zjistit informace o pripojeni (ip,masku, branu, dns). Bohuzel se to neda obejit prez pevne nastaveni protoze jsem jaksi nenasel nastaveni pro dns adresu.

Zkus v počítači v síťovém připojení ve vlastnostech zvolit Získat adresu IP ze serveru DHCP automaticky.Taky pomůže v routeru vypnout firewal.