» Poradna » Ostatní

Probíjení koaxiálního kabelu

Zdravím, objevil se menší problém. Kabel vede ze střechy do bytu, kde je napojený na rozdvojku, z té vedou další dva kabely do dvou televizí, první kabel do TV je v pořádku, avšak.. signál v druhé televizi trochu blbnul, tak jsem odpojil kabel z rozdvojky s tím, že ho profouknu a zapojím zpátky, ale nějak blbě jsem se dotkl toho konce koax. kabelu, který vede z TV a dostal sem malý kopanec, je toto normální? Jaká jsou rizika a jak se to dá řešit?

Odpovědi na otázku

Neřeš to!

Pro představu přikládám obrázek.https://ibb.co/m9wQAz

Je to úplně normální, dělají to prakticky všechny rozvody TV. Ničemu to nevadí a nejde s tím nic dělat.

Existuje zařízení, zvané galvanický oddělovač.

Není to normální.Rozvody STA v ČR musí odpovídat českým technickým normám, v tomto případě ČSN EN 60728-11 ed. 3 ("Kabelové sítě pro televizní a rozhlasové signály a interaktivní služby - Část 11: Bezpečnost")

Je to normální :) Ono to žádnou normu neporušuje, je to jen rozdíl potenciálů a různé naindukovaná napětí s minimálním proudem. Není to nebezpečné, je to jen nepříjemné. Nevzpomínám si, že bych někdy viděl anténní rozvody, které by při připojování do TV lehce nejiskřilo :)

podle fotky máš kabely blbě zapojeny,kabel ze střechy má bejt zapojenej na tv1

Nenapsal jsi jednu podstatnou věc a sice, zda jde o individuální anténu, která musí být uzemněna, což se dělá nejčastěji napojením na hromosvod, který ale musí být v pořádku, nebo zda jde o nějaké společné zařízení, které je aktivní a tudíž obsahuje síťový napáječ. V druhém případě je možné, že na středním vodiči koaxu se objevuje nějaký DC potenciál, ale kopat by to rozhodně nemělo. Z bezpečnostních důvodů doporučuji zakoupit zařízení, zvané galvanický oddělovač, stojí pár šupů a prodává se jako vložka, která se zapojí mezi účastnickou šňůru a vstup TV přijimače. Je to rozhodně lepší, než riskovat odpálení TV tuneru nějakým rušením, nebo následkem kutění nějakého dovedy na jiné účastnické zásuvce.

Tady máš základní info co a jak. Nastuduj si to a zařiď se podle toho:http://www.ebastlirna.cz/modules.php

Zapnuté napájení antény z TV2 (třeba 12 - 15 V)