» Poradna » Windows (a jiné OS)

Pro Timmii97 OEM vs. Autorské právo

Protože jsi to típnul dříve, než jsem se stihl vyjádřit. Tak se tvému lehce omezenému chápaní pokusím vysvětlit, jak je to s ustanovením v EULA a autorským právem v prostoru EU. Tedy, jestli je licence OEM přenositelná či nikoliv.Paragraf 14 autorského zákona, odstavec 2 hovoří jasně:"Prvním prodejem nebo jiným prvním převodem vlastnického práva k originálu nebo k rozmnoženině díla v hmotné podobě, který byl uskutečněn autorem nebo s jeho souhlasem na území členského státu Evropských společenství nebo jiné smluvní strany Dohody o Evropském hospodářském prostoru, je ve vztahu k takovému originálu nebo rozmnoženině díla právo autora na rozšiřování pro území Evropských společenství a ostatních smluvních stran Dohody o Evropském hospodářském prostoru vyčerpáno; právo na pronájem díla a právo na půjčování díla zůstává nedotčeno."To v překladu znamená, že ten kdo koupil vlastnická práva k užívání výrobku obdržel i práva šíření toho konkretního výrobku. Šíření zde ale neznamená rozkopírování, ale přenos mezi různými PC a či prodej takového SW. a Protože autorský zákon ani žádná směrnice EU neví nic o nějakém OEM, tak se to ták každého autorského díla (vč. SW), které koupíš ve hmotné distribuci (proto tak intenzivně přechází výrobci SW na cloud, tam se autorská práva nijak nepřenáší).Na tomto je založen byznys různých pokoutných překupníků OEM a Enterprise licencovaných OS.A zde potvrzení tohoto článkem (protože právničině stejně nerozumíš) popisující, jak dopadl právě jeden takový překupník ve svém sporu s Oracle a MS u soudu EK.http://www.techdirt.com/articles/20120703/1134551... Podtrženo sečteno, nákup OEM licence a FPP licence není z právního hlediska nakládání se softwarem rozlišitelná. Ostatně také proto na OEM nijak autorské právo nemyslí.Toto Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Jsi ubohej...

To je možný, ale myslím, že je třeba upozornit na fakta. A ta jsou jasná, MS si do EULA může napsat co chce, ale v civilizovaném prostoru (tedy EU), platí ZÁKON a občan EU se svých zákonných práv nemůže smluvně zříci.

EU je civilizovaný prostor .... platí ZÁKON .... občan EU se svých zákonných práv nemůže smluvně zříci ..... víš, ono jedna věc je co je psáno, druhá věc je výklad toho co je psáno a třetí věc, je naivita a vybírání si z toho co je psáno jen to se nám hodí .... já už bych tohle téma nechal napokoji. Ten kdo na to má, ten to vůbec neřeší a ten kdo na to nemá, tak to šlohne ( pardon, zkopíruje si to ) crackne a bez výčitek svědomí používá, tak o co vlastně jde ....

Samozřejmě, zákony si i soudce může vykládat jak se mu zlíbí (osobně to zažívám na vlastní kůži v jednom mém sporu s bývalým zaměstnavatelem). Ale toto téma není onen případ. Tam už rozhodla instance, proti které není odvolání a je nadřazena všem národním justicím v EU. Takže dokud bude CR v EU a nebo dokud EU nepřijme nějakou ACTA, bude platit co v této diskuzi obhajuji já.

Já neznám Tvůj spor s bývalým zaměstnavatelem, takže nemohu soudit. Ona Instance rozhodla v nějakém konkrétním případu, takže to není nic proti ničemu a platí to co jsem nastínil já, tedy dvojí výklad není možný ... to ostatní nekomentuji, protože to jsou nesmysly ...

Od příchodu W8 může každý být sám sobě tzv. System Builder takže si může sám postavit pc sestavu a do ní sám nainstalovat zakoupenou OEM verzi W8 která je v budoucnu přenositelná na nově zakoupené nebo postavené pc. Nainstalovaná W8 mohou samozřejmě být zároveň nainstalované jen na jedné pc sestavě.http://personaluselicense.windows.com/cs/default.aspx

Jenže ve sporu s Oracle se nejednalo o OEM licence, ale o to, že licence byla vázána pouze na jednoho konkrétního zákazníka. A to je dost podstatný rozdíl. OEM licenci můžeš bez problému převést na kohokoli jiného, jako součást železa, na kterém byla prvně aktivována.