» Poradna » Ostatní

Pro stavaře - střecha paneláku, ukončení odpadní stoupačky

Známý žije v nejvyšším patře paneláku a v jádře má smrad z odpadní stoupačky. Ani dva instalatéři na příčinu nepřišli. Ten smrad není v místě kde vedou stoupačky ale na WC. Vypadá to ale, že je vyloučeno že zdrojem je netěsnost připojení WC. Zajímá ho, na co by se mohl zaměřit při rekonstrukci jádra (kde hledat zdroj a ucpat ho). Na stopě má podhled, a možnost by byla, že je nějaká spára mezi stropním panelem a stěnou. Je pravda, že stropní panel není střešní panel ale jsou tam nad sebou dva panely, mezi kterými je prostor? Nebo vršek tvoří panel jediný? Je pravda, že odpadní stoupačka je vyvedena až na střechu a zakončena krytým "komínkem"?

Odpovědi na otázku

Jak je řešený strop a střecha je velice různé podle typu paneláku. Ale je naprostá jistota, že odpad musí být podle předpisu vyveden nad střechu a ukončen komínkem. Jednak kvůli odvětrávání metanu z kanalizace a druhak pro vyrovnávání tlaku v potrubí.To co popisuješ se stávalo u azbestocementových trubek, které se vlivem povětrnostních podmínek rozpadaly a smrad šel do bytu. Možná, že také na střeše z odvětrání odpadu se smrad vrací větrákem zpátky. Třeba je zanešený a místo toho aby větral, tak táhne opačným směrem.

Dík za vysvětlení a názor. Stoupačky jsou nyní z plastu a tam to na netěsnost nevypadá. Ventilace v domě nefunguje (ten motor, bude se to řešit příští rok, dají se na střechu bezmotorové větrníčky, ventilační turbíny). Takže je asi možné že by tudy šel smrad ze střechy ale myslím že ventilaci zkoušeli ucpat ...

Jo větrníčky. Horní byty si stěžují, že jim tam táhne a zbytek pater nadává, že to nevětrá. Když jsme to měli nové, tak jsem zjistil, že to chvílama bere zpátečku a místo odsávání to fučelo dovnitř.

Pokud máte na jednom odpadu vedoucím do stoupačky kromě záchodu ještě třeba vanu nebo umyvadlo nebo, jako já, obojí, vyřeší to údajně takzvaný přivzdušňovací ventil, který zabrání případnému "vycucnutí" sifonů umyvadla nebo vany a následnému vnikání pachu do obytných prostor.

Helejte a nevíte, jak se ze střechy dostat do stoupačky vzduchotechniky (protáhnout kabel)? Zkoušel jsem to tím komínkem u příslušné stoupačky a když to vytáhnete zpět, máte na kabelu namotané toaleťáky Tahat kabel od spodu samozřejmě nejde, tak jak na to?