» Poradna » Programy

Pro skutečné odborníky - Problém s DMA u vypalovačky a DVD

Zdar, mám problém s DMA u Windows 2000. Konfigurace následující : primary master - HDD (jede v Ultra DMA tj. v pohodě)                                                                                                              sec. master - vypalovačka Plextor (jede v PIO, měla by jet v DMA)                                                                                                              sec. slave - DVD Toshiba (jede v DMA, měla by jet v ULTRA DMA)V Biosu je podle mě nastaveno všechno správně, je nainstalovaný SP2, nejnovější VIA 4in1 (ani předchozí verze neměly jiný vliv), v řadičích nastaveno "pokud možno DMA". Ve Windows ME vše funguje jak má, dřív to občas fungovalo i ve Windows 2000 (SP1) (ale třeba po druhém nabootování se to zase změnilo).Ne, že by mi to zas tak hodně vadilo, ale občas je trhané přehrávání z DVD a při vypalování při nejvyšší rychlosti (12x) dochází k podtečení Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Odborna rada to sice neni, ale pokud je vse nastaveno. Zkousel si prehazovat ksandy nebo master a slave? Nekdy to opravdu dela zazraky.Divne je ze nestiha DVD mechanika prehravat, melo by ji stacit i obyc DMA, tak je chybka urcite v zahlceni radicu.

Díky za odpověď. Ono to DVD trhá hlavně při spouštění filmu, pokud se rozeběhne (cca. 10 sec.), tak už je to většinou plynulý. Ale u Win ME se mi tohle nedělo.

Pod Windows 2000/Xp je niekedy rozumnejšie nenútiť mechaniky do DMA prenosov. Je obecne známe, že Win 2000/XP sú náročnejšie ako Win98, že keď DMA behá pod Win98, nemusí to už behať pod Win 2000/XP. To je to isté, ako keď pretaktovaný procesor pod Win98 šlape ale Win 2000 sa nerozbehnú - pracujú s hardvérom na doraz a proste keď niečo nebeží v norme, vadí im to.A je známe, že niektoré CD a DVD mechaniky dodnes nemajú poriadne implementovaný práve DMA režim. DMA tam je, ale je problematický, ukáže sa to najmä pod Win 2000/XP. Sám mám doma Win98 + Win 2000 CZ. Mám mechaniku TEAC 540E. Pod Win98 mi ide DMA, ale pod Win 2000 som musel mechaniku prepnúť do PIO módu, inak mi nešlo spoľahlivo grabovať audio CD. Inak mechanika fungovala až na to grabovanie.Mimo uvedené niekdy pomáha, keď dáš CDROM mechaniku ktorá má max. režim UDMA-33 na nový 80 žilový ATA kábel, ktorý sa používa k novým UDMA 66/100/133 diskom. U kamaráta po výmene starého kábla za nový, ktorý je tienený tými pridanými žilami DMA prestalo robiť problémy.Robo

Díky za odpověď, s tím kabelem to vyzkouším, teď tam mám klasický 40 žilový. Ale původně jsem si myslel, že by Windows 2000 měly být právě ohledně DMA na tom lépe než řada 98. On u mě to tak velký problém není, ale nedokážu si představit mít vypalovačku bez Burn-proof, to by se muselo pálit jenom menší rychlostí.

No, oni su na tom lepšie - lepšie využívajú moderný hardvér - to Win98 nerobili. Idú skrátka na doraz. Práve preto sa pri Win 2000/XP doporučujú iba kvalitné komponenty. Potom nemáš problémy.Rôzni pofidérmi assembleri totižto sem-tam niečo odfláknu a problémy sú na svete.Robo

Když jsem ten počítač skládal, tak jsem kupoval pokud možno kvalitní věci (DVD Toshiba, vyp. Plextor, deska MSI K7T Turbo), ale stejně to dopadlo, tak ja to dopadlo :(

-

s vypalovačkou a PIO módem si nelam hlavu - tedy pokud to nemá vliv na rychlost mechaniky a rychlost a kvalitu vypalování. já při tomhle vypaluji 8x bez Burn-proofu a v pohodě. s DVD bych si taky nelámal hlavu pokud je to pouze při startu - někde dochází k přetížení, ale můžeš to zkusit řešit jak už bylo popsáno - nastavit DVD jako sec. master případně ho zkusit hodit k HDD - pokud často intenzívně negrabbuješ (jako že asi jo :o). jinak v BIOS máš jakou verzi? chtělo by to aspoň 2.9, přípaně 3.2. a v nastavení vypnout Plug & Play OS (doporučuje se pro Win2000).

Mel jsem podobny problem s CD-ROM a CD-RW na chipsetech VIA, ale ve WIN98SE a XP . Nakonce jsem to vyresil tak, ze jsem primo v BIOSu vypnul AUTO nastaveni DMA, a pro PIO jsem AUTO nechal. Ve Windows jsem podporu DMA nechal.Vypalovani, nacitani CD-cek se zlepsilo a funguje tak jak se patri.Dokonce i prehravani filmu DivX je bez trhani.Zkus to, mne to pomohlo i na jinem pocitaci!

Zkoušel jsem vypnout v Biosu to DMA, jak popisuješ (je tam pouze volba Auto/Disabled), ale melo to vysledek ten, jak jsem si hned myslel, HDD běžel normálně v UltraDMA a po vypnutí v Biosu pouze v DMA. Takže jsem to zase vrátil zpátky (a ani u ostatních kanálů se nic nezměnilo).Ale co mi už předtím pomohlo byla rada myslím Vlčáka a to je to, že jsem flashnul Bios na verzi 3.4 a vypnul Plug/Play OS v Biosu. Jedno z toho (nebo oboje ?) zapříčinilo, že vypalovačka už jede v DMA, tak jak má, takže jsem celkem spokojený.Ještě jednou všem díky za rady.

Ach jo... jak někdo může říct, že mu nevadí disk na PIO? Krok první: instalace 4in1Krok druhý: Odebrat obě CDROM a řadič, na kterém visí (sekundár). Neodebírej primár, nemusely by to přežít WIndowsyKrok třetí: nech najít nový HW. Mělo by to najít sekundár řadič a obě CDROM.Krok čtvrtý: mrkni na ovladač u řadiče hlavního a sekundáru. pokud tam máš pořád jako Publisher Microsot, dej aktualizovat ovladač a ručně mu vnuť ten a adresáře, kde sis rozbalil v nedokumentovaném kroku Tři a půl ovladače 4in1 - asi nějaký adresář s IDE nebo tak něco...Krok pátý: Nastav UDMA a mělo by to jet, pokud ne, reboot a znova ty kroky. JJinak mám v práci VIA a Teac a vzdal jsem to, je to SHIT, ten chipset a to, že provozuje zařízení na PIO je nehorázné