» Poradna » Ostatní

Pro opravdoveho znalce

Chci si z pocitace udelat domácí kino. Schánim nákou zvukovku, premyslim o SB live 5.1 ja vim nic noviho, myslim, ze staci - ale pokud vite o necem podobnem s podobnou cenou rad si necham poradit. Taky nemam zrovna idealni prostory pro umisteni repro soustavy. Predni reproduktory mam umistene asi 1,5 m nad hlavou posluchace a pohovku primo u zdi, takze zadni repro budu mit v podstate vedle sebe. Nedojde tady k degradaci prostorového zvuku? Da se na karte nastavit casova prodleva jako na stolnim prehravaci(kdyz repro neni idealne vzdaleno od posluchace)? Taky potrebuji vest asi 6m dlouhy chinc kabel PC-TV nedojde tady ke ztrate signalu? A konecne pomozte mi vybrat DVD-Rom(me fince jsou znasne omezene)Prosim staci mi odpovedi na jednotlive otazky.predem dekuji

Odpovědi na otázku

Tak to je fakt pro opravdové znalce. Tady se nechytám........

Nejsem znalec, ale:1) radeji bych doporucoval SB Audigy - je o cca 1.000,- drazsi, ale lepsi a nektere SB Live mely vadny vystup na 5.1 kanalu2) stred reprobeden by mel byt umisten ve vysce posluchacovych usi a nejlepsi poslech ma posluchac zhruba v pruseciku umistenych beden3) na SB Live 5.1 nic takoveho neni4) pokud mas kvalitni kabel, ke ztrate signalu by nemelo dochazet5) nesledoval jsem ted vyvoj DVD mechanikNetvrdim, ze se v necem nemuzu plest, ale vlastnim SB Live 5.1

Zdravim1) Nasatveni latenci je vec DD dekoderu a tudiz driveru. Hadam, ale ze to zvukovky neumej.2) Jako zvukovku ti doporucuji nejakou s cipem CMI8738. Je levna, bezproblemova a kvalitni. V nekterych testech vysla lip nez live.3) 6m?? A kam si myslis, ze by se ztrazil? Ukradnou ho ufoni? Elektrina k tobe jde desitky az stovky kilometru a taky se neztrati, tak proc by se ztratila na sesti metrech. U VG signalu (napr 2.4Ghz) se jiz jisty utlum projevuje a pocita se s nim, ale u kompozitniho sgnalu? Absolutne ne. Omlouva te pouze tvoje nezkusenost, ktera z toho jasne vypliva.Zdenek

No, na 6m vedení patrně k žádným výrazným ztrátám nedojde, ale při "několika kilometrovém" vedení rozhodně ano, jak již naznačil jistý pan Ohm ve svém jistém vzorci , odborníku!

No ty jsi fajný srandista ) A proč myslíš, že se elektřina před puštěním do vedení transformuje na ticíce voltů?? Aby se snížily ztráty, které vznikají (a piš si, že vznikají). Až pak se transformuje z5 na 220 respektive 380 a jde k tobě domů. Neplácej o blbostech, když o nich nic nevíš...

No ale beztak u tech 6 metru by se to nijak projevit nemelo ( jsou to neprosto bezne pouzivane delky ), trochu jine by to mohlo byt u reproduktoru, kde muze teci uz dost velky proud a v pripade slabeho kabelu by problemy byt mohly.

ZdravimJsem odmaturovan yslaboproudar, takze nejsem ten tvuj neodbornik. Samozrejme, ze k nejakym ztratam dochazi, dokonce i na tom 6m kabelu, ale ta ztrata je tak minimalni, ze ji prakticky ani nelze zmerit. A videt na TV uz vubec ne. U dalkoveho vedeni jsou ztraty tusim kolem 15%, ale nevim to jiste.U reproaku jsou znatelne ztraty az od vyssich vykonu (od 50W). Pokud ale normalni repraky pripojite normalni bilou dvojlinkou, co se dava k lampickam na 220, tak je to naprosto v pohode. Pokud nejaci experti maji mikrorepracky k pocitaci a vadi jim ztrata na tom slabem dratku, tak at si nejdriv vykon, co do toho jde. U tech malych kosticek od creative to je kolem 5W.Zdenek

Ze všeho nejdříve si vypočítej indiferenční posluchačův kvocient (dále jen IPQ) podle vzorce: IPQ=VxW/p/10 000V = předpokládaná vzdálenost posluchače od reprosoustavy v mmW = výkon reprosoustavy ve Watech (sinus, ne hudební)p = průměr reproduktoru (pokud je "bedna" širokopásmová, počítá se průměr z průměrů) v mmmělo by ti vyjít něco mezi 1,2 - 1,8.Zpoždění signálu ( dále jen ZP) je přímo závislé na počtu a průměru žil v kabelu, což de dá spočítat vzorcem: ZP=D/P/prD = délka kabelu v mmP = počet žilpr = průměr jedné žíly v mm (např. 0,16)Pokud máš tedy 120ti žílový kabel, dlouhý 5000 mm, s průměrem vlákna 0,12 mm (typický koaxiál CK12/120), bude se ZP rovnat 260,416Horizontální a vertikální úhel nastavení repro soustavy z hlavy nevím, zjistíš to zadáním hodnot IPQ a ZP do Wollensteinovy tabulky (najdi si Googlem). V tabulce je i hodnota nastavení "volume" pro různý materiál na stěnách místnosti (omítka, tapety, polystyren...)Také by ti měl každý posluchač předložit výsledky audio vyšetření v nemocnici Na Homolce a průměr levého ušního boltce, podle čehož nastavíš "balance".No a můžeš to také udělat tak, jako u nás ve výzkumáku. Všichni se pohodlně posadíme, volume se dá tak, aby všichni slyšeli, bass/treble tak, aby tomu bylo rozumět, a už to frčí.

:) Jako u me az na to, ze ja mam predni bedny pod monitorem!Z prostorovym zvukem se rozluc! U me to nejde moc nastavit, zvuk se lame o zadni stenu, a v podstate je to chaos...