» Poradna » Programy

Příznak zavádění

Ahoj,
asi trochu blbý dotaz, ale k čemu je v Linuxu při ručním nastavování disků při instalaci položka příznak zavádění. Zkoušel jsem jednu instalaci se zapnutou položkou a druhou s vypnutou a obě instalace fungují. Systém se spustí v obou případech a lze s ním pracovat. Sem si myslel, že když se ten příznak zavádění nezapne, tak že nenabootuje systém, ale opak je pravdou.

Odpovědi na otázku

to sa netýka Linuxu ale MS, Linuxu je to jedno, o zavadzanie sa stara LILO/GRUB

Pokud neninstalujes GRUB do MBR ridis priznakem Active ktera z primarnich patritions je aktivni - ze ktere se bootuje.
Zvlaste pri koexistenci vice OS na jednom disku doporucuji nainstalovat GRUB do extra partition (/boot) a ne do MBR abys nebyl prekvapen pri prepsani MBR konkurencnim OS

MP

nj, na to som nepomyslel, ze to nemusim davat do MBR Ale primarne to pochadza z MS filesystemov, lebo tie bez bootable flag nerozchodis.

Takže pro srhnutí, když nenainstaluju zavaděč OS GNU/Linux, GRUB, tak musím mít zaplý příznak zavádění na primárním oddílu. Když GRUB nainstaluju, tak nepotřebuji na primárním oddílu příznak zavádění, jen kdybych z jednoho oddílu zaváděl třeba Windows a z druhého GNU/Linux? Ta anglická wiki mi moc nepomohla k pochopení.