» Poradna » Počítačové sítě

Přivedení internetu do zahradního domku

Ahoj,řeším aktuálně přivedení internetového připojení do zahradního domku, kdy chci využít stávající připojení rodinného domu. Stávající připojení je realizováno vduchem, kdy z nedalekého sídliště přijímám signál na střeše rodinného domu, který je kabelem spojen s levným WiFi routerem (umístěn cca v prostředku domu), který slouží jako jediný bod pro další šíření v rámci domu.Do zrekontruovaného zahradního domku chci přivést internet (připojení na kabel nutně nepotřebuji, jde primárně o wifi), nicméně signál z rodinného domu vzhledem k cca 50m vzdálenosti, několika zdem a ovocným stromům logicky nepostačuje. Zkoušel jsem WiFi repeater do zásuvky (TP-LINK TL-WA850RE), ovšem vůbec se mi neodvědčil (pomalé, nestabilní).Řeším proto co s tím, přičemž mě napadají následující možnosti, seřazeno dle mých preferencí:1) Dodatečný kvalitní WiFi router, který bych připojil na kabel od poskytovatele (alternativně na stávající WiFi router) a umístil bych jej na střechu rodinného domu (pod komín), odkud je přímá viditelnost na zahradní domek (vzdálenost cca 50 m, na cestě je jen pár listnatých stromů). V případě, že to dává smysl (alespoň vyzkoušet) co byste doporučili mi doporučili za typ? Nesměly by mu vadit venkovní podmínky a měl by být dostatečně výkonný..2) Natažení kabelu do zahradního domku. Budu do domku přivádět elektřinu, tak by se to dalo zrealizovat během jednoho výkopu, nicméně obávám se rušení silového a datového kabelu, životnosti takévého řešení (kabel do země) a znamenalo by to i nějaké ne úplně zanedbatelné úpravy rodinného domu s ohledem na tažení kabelu ze střechy.3) PowerLine .. zkušenosti uživatelů mě od toho celkem odrazují, mimoto je rodinný dům kompletně v hliníku.Předem moc díky za názor!

Odpovědi na otázku

Reálně přichází v úvahu pouze řešení 2). Žádného rušení od kabelu 230V se neboj, nehrozí. A životnost, strč kabely do husího krku a nemusíš to řešit.

Můžeš použít dvojici wifi zařízení (AP+Client), přičemž AP dáš na střechu rodinného domu a Client na stožár zahradního domku. Potřebná zařízení nabízí např. Ubiquiti a Mikrotik, též u TP-linku by se něco našlo. Doporučuji zvolit 5GHz. pokud zvolíš variantu 2), tak doporučuji zvážit optický kabel. Nevyjde to tak draho a hlavně neexistuje rušení.

V ceste je pouze nekolik listnatych stromu - to vidim jako hlavni problemPokud se bude kopat tak bych volil polozeni chranicky a do toho optiku.

jestli tam budeš stejně kopat výkop, tak přidej husí krk s kabelem a máš vyřešeno.

Taky se přimlouvám za kabel. On ostatně ani nemusí být v domě zapojen přímo do toho routeru, ale klidně jen může využít ten repeater. Dáte ho tam, kde bude mít slušný signál a zároveň odtamtud můžete táhnout ten kabel a není nutné dělat žádné úpravy po domě.Pokud bude kabel v něčem, kde se dá vyměnit, není problém ani s životností. 50 metrů kabelu stojí méně než 2 stovky.

OK, díky za názory. Pokud není snadná možnost, jak použít bezdrát, položím kabel vedle silového s tím, že zvážím optickou variantu. Ad kabel do země - je opravdu lepší dávat jej do husího krku? Nechtělo by spíš vhodnější nechat jej obnažený? Narážím na kondenzaci vody, která, jakmile se tam utvoří, už z toho nikdo nedostane (proto jsem zmiňoval tu životnost).

do zeme husi krk opravdu ne . Sezen si k tomu urcenou chranicku

Přesně tak, říká se tomu HDPE trubka do země. Obvykle se to využívá pro zafukování optických kabelů, ale natlačíš do toho i metalický kabel. jsou v průřezech 50, 40 a 32 mm. Jsou na to i spojky.Ta nejmenší ti bude stačit.Doporučuji tam preventivně protáhnout nějaký silonový vlasec, jde to udělat např. pomocí chumáče vaty a vysavače.

Sorry za nepřesnou terminologii, do země opravdu chráničku.

Ten kabel spíš něco překouše, než že by mu uškodila voda. Ten husí krk je tam jen kvůli snadnější výměně, stejně ale poslouží třeba stará hadice či cokoliv jiného.Optická varianta je zbytečně drahá a nepřinese žádný užitek. Ta by měla smysl v okamžiku, kdyby to bylo stovky metrů.

Až proběhne kolem bouřka, tak začneš mluvit jinak. Držel jsem v ruce teplý kabel kvůli rozdílu potenciálů na obou stranách. Srovnávaly se přes síťový kabel. Zajímavá zkušenost. Byla povolená zemní svorka. Tohle se při optice nestane. A optika není drahá, na 50m je ten rozdíl nezajímavý.

Že by bouřka nějak zásadně ovlivňovala kabel, který je v zemi, se mi moc nezdá. A to říkám jako člověk, kterému blesk několikrát odpálil modem (ještě na vytáčené lince) a jednou fláknul i do UTP kabelu, kdy to odnesl na jedné straně switch a na straně druhé intergovaná síťovka na desce.Cena metaliky je cca 200 korun za kabel a dvě koncovky. Cena optiky je tak 800 za kabel + necelé 2 tisíce za konvertory z optiky na metaliku, tedy více než desetinásobek, což mi nepřijde zrovna jako nezajímavý rozdíl. Navíc je to o dvě zařízení, která se mohou porouchat víc, než je nutné.

Klidně budu vycházet z tvých cen. Cena optického spoje vyjde evidentně levněji, než wifi spoj. V celkových cenách, ve kterých se pohybuje stavba, jde o naprosto nepodstatnou částku. Navíc u optiky lze natáhnout, propojit a zapomenout. U metaliky každé jaro budeš vyměňovat switche. Když si pomyslíš na rozčilování kolem nefunkční konektivity, tak se optika bohatě vyplatí.

Pořád nechápu, proč by měl switch odejít díky nějakým rozdílným potenciálům. Tahá tam elektriku, takže není problém, aby obě strany byly zapojeny na stejné fázi, takže je blbost, aby tam docházelo k nějakým rozdílným potenciálům. A pokud odejde switch proto, že někam blízko práskne blesk, zrovna tak odejde i ten konvertor z optiky na metaliku.

Můžu tě ujistit, že dojde k rozdílu napětí.Konvertor právě neodejde, protože na něj se díky optice nedostane naindukované napětí.

Konvertor odejde, protože konvertory prostě odchází. Nikdy jsem neviděl funkční konvertor starší 3 let, zato jsem jich spoustu měnil. Mají to tak všechny konvertory, i takové ty krabky na telefonní linky nebo poweline adaptéry.A konkrétně u optiky zase odchází optická část. Ve škole říkali, že když pochopím, jak to funguje, budu to považovat za zázrak, a zrova funkční laser za za obrovské štěstí. Zas tak děsivé to není, ale je to jeden z důvodů, proč se používají SFP moduly. Každá síťařská kancelář ve skříni krabici s nimi. Jeden switch obvykle přežije desítky SFP modulů.

Já jsem zatím vyměnil jen zdroj 5V/2A u externího převodníku a celý 19" administrovatelný switch Edimax, kde to bylo "natvrdo". Zbytek mi všude funguje. Ostatně všechny nové MAN sítě jsou na optice a kdyby to bylo poruchové, tak by to nedělali.

obnažený určitě ne, dej to do chráničky. Tím zabráníš, aby ti to třeba překousal nějaký hlodavec, co si tam bude chtít udělat noru

díky, díky, díky...!

Nejlepší řešení je dát stíněný datový kabel do výkopu.Jen bych ti řekl, dej ho do chráničky a dej tam 2-3 kabely, nyní využiješ sice jeden. Ale můžeš tam mít kameru, telefon, ezs nebo cokoliv v budoucnu jiného.Jakmile výkop zahrneš už nikdy se tam další nedostanou.

když tam nechá protažený kus silonového vlasce, tak tam do budoucna může kabel přidat. Ale samozřejmě je jednodušší si tam dát rovnou nějaký do rezervy.