» Poradna » Web a internet

Přístup na web na základě MAC adresy

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, že když mám webhosting na WEDOSu, tak udělat to, že když budu mít na své doméně subdoménu "sub1" tak se na ni dostanou pouze lidé z klientských zařízení, kterých MAC adresu napíšu někde do PHP nebo do .httacces souboru (celkem to budou 4 MAC adresy). Předem se omlouvám, v PHP moc znalý nejsem. Díky moc

Odpovědi na otázku

Nedá, protože MAC adresa na server vůbec nechodí...

Pristup do aplikacie / subdomeny obmedz na urovni samotnej aplikacie a to sposobom, ktory si sam zadefinujes. Ci uz na zaklade IP adresy alebo uzivatelske ho uctu...Remote adresu si vies zistit cez PHP a ostatne je vecou aplikacnej logiky.

To mas z toho, ze neznas zaklady a uz bys delal PHP MAC adresa se vyskytuje pouze v dane lokalni siti, za router se nikdy nedostane. Jedina moznost je omezit provoz podle IP adres.

Nedá. MAC adresa není routovatelná. Platí jenom na jednom síťovém segmentu. Takový segment si lze představit jako ethernet fyzicky připojený k jednomu hubu nebo switchi, případně jako jednu WiFi síť. Mimo svůj síťový segment můžou zařízení komunikovat pouze přes router protokolem IP, který (jaké to překvapení) používá IP adresy. Jediná MAC adresa, kterou bys (s notnou dávkou dřiny a odříkání) mohl na straně serveru zjistit, je adresa routeru, ze které požadavek přišel. Ale ta je naprosto nezajímavá — bude to stroj někde poblíž v racku a budou skrz něj chodit *všechny* požadavky.Nejblíž ke zjištění MAC adres by ses mohl dostat tak, že bys každou IPv6 adresu klienta interpretoval jako EUI64, tedy z jejích druhých osmi bytů vypočítal MAC adresu. To má ale hned několik problémů:— Privacy Extensions: Musel by sis být jistý, že je žádný klient nepoužívá. Jinak tam bude místo EUI64 cosi (pseudo)náhodného.— Obskurní sítě bez SLAAC a/nebo s prefixem delším než /64, kde stroje nedostanou (resp. nemohou si samy vygenerovat) adresu ve stylu EUI64, ale třeba budou mít nějakou z DHCPv6 a z menšího rozsahu (/80 nebo tak).— Kdokoliv má IPv6 rozsah (klasický /48 od poskytovatele nebo třeba 6to4 atd.) může takhle jakoukoliv MAC adresu „předstírat“, takže jako kontrola přístupu se to vůbec nehodí!— IPv4: Tam to prostě nemůže fungovat. IPv4 by bylo ideální nepoužívat vůbec, ale bohužel stále ještě někde přežívá a některý klient může být v blbě nastavené síti, kde nebude mít IPv6. 6-bytová MAC adresa se do 16-bytové IPv6 adresy vejde, pokud je síťový prefix dost krátký, ale do 4-bytové IPv4 adresy se prostě nijak zakomponovat nedá.

Jak už bylo správně řečeno, pomocí MAC adresy to omezit nejde. Je až takový problém, aby se ti 4 lidi přihlásili heslem? To je záležitost na 5 řádků v .htaccess a .htpassword.

O MAC Spoofing jsi slyšel ?