Příprava PC na RTX 3080

Ahoj. Rád bych si v budoucnu, až bude v prodeji, koupil RTX 3080, ale než vyjde, rád bych si na to připravil už PC. Jaký CPU je nejvhodnější pro tu novou grafiku prosím? A další komponenty.PC bych nejčastěji používal k hraní her a natáčení her. Cenově limit nemám.Díky moc za pomoc :)

Odpovědi na otázku

za 2 tyzdne vychadzaju nove ryzeny, a 2 tyzdne na to radeon6000,tak si oddychni a vyberaj PC az potom.

Zdar, já teď stavěl kamarádovi PC, které bude mít RTX 3080. Tedy původně se nepočítalo, že ty karty nebudou dostupné, takže teď PC leží doma a čeká.Můžeš se inspirovat:https://www.czc.cz/2u6bpuil16jju8ge419v0g9nd... Osobně kdyby to byl můj PC, tak tam dám kvalitní chlazení vzduchem, ale kamarád chtěl ten vodník. Budiž mu přání splněno. Zase na druhou stranu musím říct, že ty teploty s tím vodníkem jsou vážně dobrý. Do PC jsme dali provizorně RTX 2070 (z mého PC) a teploty CPU v klidu 30 a ve hrách kolem 55-60 stupňů.

Tady ocividne rozpocet na sestavu neni problem, docela by me zajimalo kdyz uz chce vodnika(kvuli celkovemu tichu nebo jen teplote cpu?), proc nesel do kvalitniho custom vodnika vcetne bloku pro gpu(az bude mit 3080)?

Když jsem mu dával seznam s tímto CPU, tak jsem mu říkal, že vodník pro 3700X se mi zdá jako zbytečnost a původně jsem tam dal chladič od Noctua. Nicméně, než to koupil, tak si nechal ještě poradit od někoho jiného a ten mu doporučil ten vodník od Corsair. Jelikož jsme nemuseli nijak operovat s nízkým rozpočtem, který byl cca 55 tisíc, tak jsem nad tím mávl rukou a neřešil to. Důvod nebyl hluk, ale aby se to lépe chladilo...

Tento AIO kvůli pouťovým efektům. Pokud by to bylo kvůli teplotám a hluku, tak vybere buď Arctic liquid freezer (aio), nebo NTXZ s bonusem 6 let záruky.

Hláška "cenový limit nemám" je pitomost. Ono je potom možné kupovat komponenty v různých TOP edicích a variantách, které sice nepřináší už žádný výkon navíc, ale jsou nějak speciálně provedené. V podstatě se dá potom postavit PC s prakticky neomezenou cenou a taky když nemáš cenový limit, proč nevezmeš RTX 3090? Takže buď stanov limit nebo si prostě kup to nejdražší, co seženeš.

Děkuji za rady. Asi počkám na nové RTXka a Ryzeny, pak uvidím. A tím, že nemám cenový limit, neznamená, že chci to nejdražší na trhu. PC chci kvůli hraní her. Která hra využije 64 jader?

Zadna.U vetsiny her je uspech, kdyz vyuziji 4 jadra. 6-8 jader jen skutecne vyjimky. Stale plati, ze nema smysl eskalovat pocet jader nad 8 (s rezervou), ale mit co nejvetsi vykon jednoho jadra.Procesory s vysokym poctem jader jsou na hry nevhodne, protoze 32, 64 apod jader se nevyuzije, naopak jednotliva jadra maji mensi vykon, takze ve finale mnohonasobne levnejsi procesor poskytne vyssi FPS. Takove procesory maji uplne jine vyuziti, typicky v serverech a pracovnich stanicich na specificke ucely.

Jo tak možná za 10-15 let, jestli vůbec. direcxt 12/ vulkan, že umí využít více jader a kde to je? Kolik her to má? Řekl bych že tedy nic moc, stojí to prachy a vývojaři to musí na to dělat, což se nechce asi nikomu. Tedy pokud jsi to někdo nezaplatí. A jak se říká, že amd má čipy v nových konzolích tak jsem zvědav jestli budou hry potom na to dělané na více jader a gpu od amd, jelikož už tedka ty konzole mají dost technologie od amd a zatím bych ve hrách neřekl, že je nějaká dobrá změna.Xbox one i ps4 mají od amd a kde je ten výsledek? Takže říkat něco, že to pak tak bude je podle mě blbost. Co mě láka bude za rok a něco asi zen 4 tam už to nakope intelu dost dobře. Navíc snad to bude 5nm výroba. Gpu asi rtx 3080 a čekat nebudu na ti verzi jestli vůbec bude a nemá být od TSMC, ale pořád 8nm samsung jen prej trošku vyladěná, takže 5% výkon a možná -5% spotřeba.U amd gpu zatím težko říci, paměti a sběrnice nikdo neví, ale že nebudou tak rychlé jako u nvidie. Spotřeba dle úniku taky +- 300w u nejlepšího modelu, ale hrubý výkon je o dost slabší než rtx 3080, ale to jsou jen úniky a hrubý výkon taky není všechno. Ovšem 300w u 7nm výroby je taky celkem dost no asi to nebude u 1nm 50-100w. Ta spotřeba bude asi +- stejná. Možná za 20-30 let bude grafika jak krabička od zápalek a spotřeba 100w.

Ani s DX12 / Vulkanem neni vyuziti vyssiho poctu jader buhvi jake. Tedy v praxi. (A o nejakem rozsirovani Vulkanu nebo DX12 skoda mluvit..)O novych GK od AMD bude mit smysl mluvit, az budou jejich nezavisle testy. Diskutovat o "unicich" je zbytecne.

To je jasné, spíš ty technologie jak to bylo velké halo. Že vulkán je budoucnost i direcxt 12 a kde to je? Kolik her to má? Myslím že i ray tracing bude to samé. Škoda, ale asi se jim to nevyplatí a stojí to dost pěnez. Jinak by to měla každá hra přece, vulkan/direcxt 12, využití co nejvíce jader, hry optimalizované perfektně. Vulkan je jako dobrý, u hry Wolfenstein II The New Colossus tam je vidět něco navíc. Ale moc her to nemá. A ray tracing taky nevypadá špatně, jen je náročný na výkon jak prase a moc her ho taky neumí.

Vlastně jsem odpovídal jednomu, co psal, ať si tedy koupím threadripper se 64 jádry. Jde mi o high-end herní PC, tak nevím k čemu by mi bylo 64 jader. Nevím kolik jader tak využívají programy při renderování, když třeba renderuju videa v MeGui nebo Sony Vegas. Možná by 64 jader využili, ale i tak mi jde především o hraní a natáčení. Ale holt tedy počkám na Ryzeny Zen 3 a RTXka 3xxx. I když jsem vždy jel na intelech.