» Poradna » Programy

Příprava dat pro bílý tisk

Dobrý den, prosím o radu ohledně přípravy dat pro bílý tisk na černý papír. Jedná se o tabulku s fotkou (obrys buněk bude bílý a fotka bude barevná). Naivně jsem pdf připravila ve wordu, bohužel došlo k tomu, že tiskárna vytiskla buňky, které byly bez barvy, bíle a fotka nebyla vidět, protože pod ní nebyla bílá vrstva. Jedná se o jednorázovou záležitost, proto kvůli tomu nechci kupovat licenci profesionálních grafických programů. Lze nastavení udělat i v nějakém běžně dostupném programu - Canva, Publisher, ... ? Děkuji.

Odpovědi na otázku

Na čem to chcete tisknout? Naprostá většina tiskáren nic jako bílý toner (inkoust) nemá. Počítá se s tim, že žádná barva = bílá.

V tiskárně, která takovou službu nabízí. Když chcete tisknout na černý papír, musíte mít tiskárnu, která má i bílý inkoust.

Inkoustovka vytvoří bílou z azurové, purpurové a žluté (samozřejmě jsou profi tiskárny s bílou náplní). Problém je, že inkousty jsou snadno absorbovány černým papírem.

CMY není RGB. Tam to funguje obráceně. Je z toho černá.

V reálu z toho vznikne taková podivná hnědá.Kdysi jsem měl Inkoustovku kde šlo použít buď černou nebo jen barevnou cartrige. No, tu barevnou jsou koupil pouze jednou a rychle pochopil proč všechny tiskárny začali používat i separátní černou.

Máš to poněkud pomotané, když jsi to psal, tak nebyls asi plně při smyslech.

Máte propletené principy míchání barev. Běžný tisk na bílý papír využívá subtraktivní míchání, kdy ze základní podkladové bílé (papír) CMY(K) barvami postupně ubíráte jednotlivé složky až při jejích úplném smíchání vytvoříte černou (K). Kdežto třeba monitory požívají aditivního principu, kde postupným sčítáním RGB složek vytvoříte z černé postupně bílou.

Neslo by to udelat v Gimpu?

pošlite to do tlačiarne oni si to upravia

Na mé laser HP 1320: Adobe Reader DC -> Preferences -> Accessibility -> Document Colors Options -> Replace Document ColorsZrušit zatržení políčka "Změnit pouze barvu černého textu nebo čáry".Ale tiskl jsem pokusně, tak před 10 roky. Přesně si nepamatuji.

Opomenul jsem dodat, že byl použitý spec. bílý toner určený pro potisk textilu nebo plastů.

Potřebujete barevnou paletu, definovanou výrobcem tiskárny, která obsahuje dané barvy např.: bílá, stříbrná, metalická ,atd. Takže funkce tisku bílé je nezávislá na použitém programu, stačí aby program uměl importovat barevné palety.

priprav si tlačové data ako spot farbu t.j. to co chceš tlačiť bielou bude napr. farba 5Mag+5Cyan definovať nie ako process color.