Připojení zavirovaného HDD

Dobrý den všem, chystám se zapojit HDD ze starého notebooku za účelem záchrany některých dat. Chystám se tak učinit pomocí adaptéru ze saty 2.5" na USB. Jenže je tu problém: notebook, z kterého HDD pochází byl kompletně zavirovaný, a tak se ptám: Je bezpečné vůbec připojovat tento HDD k jinému počítači? Případně jaká je nejbezpečnější cesta? (Další informace: Notebook, ke kterému bych chtěl HDD připojit má Windows 10 a je zrovna reinstalovaný a případně po dokončení záchrany dat z HDD mi nečiní problém opět ten notebook reinstalovat.)Děkuji za každou odpověď a přeji hezký den, Rastislav

Odpovědi na otázku

a) nebootuj z něj a vypni autorun a autoplay pro USB, než ho tam strčíš.b) záleží na typu dat: některé soubory mohou být zavirované (makra v doc apod.), takže asi použít dostupné kontroly.c) pokud NB přeinstaluješ se smazáním disku, je infekce nepravděpodobná (ale je to asi zbytečné), pokud se někde neuklikneš).

Osobně bych si na nějakém PC nabootoval live linux a v datech na zavirovaném disku se hrabal z toho linuxu. Tím zajistíš, že se žádný vir nespustí, ale taky můžeš snadno přesunout zavirované soubory na PC s Windows, pokud si nedáš bacha. Takže buď čistit ručně víceméně po jednom na principu, že vše, co nejde nějak snadno zkontrolovat (aplikace, systémové soubory) smažeš a pokud nepůjde standardní soubor - např. jpg - otevřít, tak ho smažeš taky.

popřípadě nabootovat do nějakého live AV, např. se mi osvědčil Bit Defender Rescue CD z CD nebo flešky

V létě jsem obnovil v práci staré disky pomocí Kaspersky Rescue Disk (jede pod nějakým Linuxem) za účelem archivace dat, šlo hlavně o opatrnost.https://support.kaspersky.com/viruses/krd18

Pokud nepolíben IT, přenechat zkušenému v IT.

Ano, na těchto "rescue" discích bývá i filemanager takže lze pracovat se soubory.Nicméně ještě před tím je nutno vždy obsah disků proskenovat a odstranit případnou "škodnou". Pokud to neuděláš, tak to můžeš rovnou kopírovat pomocí čehokoli....-------------------------Jenom doufám, že jsem tě teď touto informací "nezaskočil"......

Nabootuj linux.

Všem díky moc za odpovědi, využiji vašich rad. Ještě jsem zapomněl dodat, že se jedná o opravdu starý notebook (WinXP) cca rok 2005 a naposledy používán tak v roce 2013. Takže doufám, že viry obsahující HDD nejsou dneska takový problém.