» Poradna » Počítačové sítě

Připojení wifi tiskárny - lama

Prosím o radu: Mám zapojený wifirouter, přes něj lezu na net ze dvou (příp. i více) notebooků (chráněno jen přes WEP heslo, žádné MAC filtry apod.) Nyní jsem pořídil tiskárnu s wifi a chci ji využívat z obou (a více) NB.
Mám ji pro ten účel taky připojit přes wifi router? Nebo na ni mohu přistupovat přímo z jednotlivých notebooků?
Zatím mi to funguje tak, že buď z notebooku mám wifipřipojení na net nebo tisknu na wifi tiskárně. Ale to musím vždy ručně v neotebooku přepnout připojení z wifi routeru na wifi tisk a obrácěně. Prostě mi net a tisk přes wifi nejede současně.
Dotaz: Můžu tedy tisnkou přímo na wifi tiskárnu i mít zároveň aktivní internet nebo musím mít tiskárnu napojenou přes router? A co mám případně pro zdárné přípojení udělat, aby se to netlouklo?
Prosím o naťuknutí, jsem lama. Já si pak nějaký podrobnosti co a jak vygooglím, jen bych potřeboval nasměrovat, ku kterému řešení se vydat. Děkuji velmi za jakoukoli kvalifikovanou radu!

Odpovědi na otázku

Přečti si návod dodaný s tiskárnou, wifi tiskárna má být v režimu klient a přístupná ze všech PC stejně jako jakákoliv jiná síťová tiskárna, pokud má LAN port tak ho vraž do routeru využij a na wifi se vybodni..

Jak říká předřečník, přečti si manuál k tiskárně. Bývá to tam vysvětleno perfektně.

Díky díky. Manuál jsem samo přečetl a díky tomu ji zapojil, ale asi blbě. Prostě mi ani na jednom NB nefachá současně wifi internet a wifi tisk. Buď to tiskne nebo mi jede internet. Tak jsem myslel, že je to spíš nějaký nastavení v NB.
Projedu to ještě jednou podle návodu, pakliže to má takhle jednoduše fachat, tak to snad rozchodím i já :o) Díky díky...

Ještě doplním sám sebe: Jsem myslel, jeslti se to wifi z routeru nemůže nějak (frekvenčně) tlouct s wifi z routeru, páč jak už jsem psal: Buď to přes wifi tiskne, nebo jede internet. Mno, zřejmě jsem hledal problém, kde není. Zítra to znovu vyzkouším pomocí návodu, dnes už se k tiskárně u tchyně v domě nedostanu :o)) Díky díky

Pokud notebook buď tiskne nebo jede internet probíhá Wi-Fi komunikace takto:
tiskárna - notebook (tisk)
router - notebook (internet)

Má-li fungovat oboje součastně, musí Wi-Fi komunikace probíhat takto:
tiskárna - router - notebook

Díky díky, to jsem potřeboval vědět. Tedy shrnuto: Jedna wifi v notebooku z principu nezvládne být připojena současně ke dvěma zařízením - k routeru a k tiskárně.

Ale zvládne, jenom ji máte špatně nastavenou do modu Ad-hoc čili propojení jenom 2 zařízení mezi sebou. Ta komunikace by měla probíhat jinak, notebook komunikovat s Access Pointem a tiskárna také. Příkaz k tisku se odešle z notebooku, převezme ho AP a přepošle tiskárně.

Jsou tři možnosti:1) Můžeš tiskárnu připojit přímo do WiFi routeru.2) Můžeš tiskárnu zapojit přímo do PC přes USB.3) Tiskárnu nejdříve připojíš přes USB do PC a nainstaluješ ovladače a pak se tě to zeptá jestli chceš přes USB nebo WiFi tak dáš přes WiFi a najdeš tam svojí WiFi a pokud má heslo tak ho tam zadej. Pak můžeš odpojit USB a tiskárna se bude automaticky připojovat na tvojí WiFi a pude ti internet i tisk zároveň.