» Poradna » Počítačové sítě

Připojení NASu do "cizího" routeru - není to bezpečnostní riziko?

Dobrý den,v domácnosti mám modem a připojený wi-fi router (Mikrotik RB941-2nD-TC) od lokálního poskytovatele internetu v Praze. K routeru mám pouze heslo do wi-fi a nejsem administrátor OS routeru - ten vlastní právě provider, vzdáleně ho administruje, když je potřeba a neposkytuje k němu admin heslo. Údajně tím přechází problémům s "uživateli"...Chci se zeptat zdejších odborníků, zda by považovali za bezpečnostní riziko připojení vlastního domácího NASu (Synology DS DS215j) do takového "cizího" routeru či nikoliv? V NASu mám standartně několik svých sdílených složek a k nim přiřazené mé uživatelské účty řádně zaheslované, žádný guest. Děkuji

Odpovědi na otázku

Máš ten NAS vystavený i do Internetu nebo ho chceš mít dostupný jenom v domácí LAN?

Dřív jsem uvažoval o VPN, ale časem jsem to zavrhl, tedy chci ho mít pouze v domácí LAN.

Jestli chceš být paranoický, pořiď si ještě další router a zapoj ho za ten Mikrotik. Podle mne je to ale zbytečné, provider má jiné starosti, než tě šmírovat.

Nemá čas, ale taky si nedáváš hesla do kloudu k Microsoftu, Google atp.Prakticky bude mít přístup k jakýmkoliv souborům v domácí síti, pokud bude znát login.

Děkuji za názory, jeden IT známý také doporučoval osazení druhého vlastního routeru, takže pro paranoiky asi kompromisní řešení :)

Ale data tam klidně dáváš. Prostě je to taková divná věc, z něčeho mají lidi panickou hrůzu, riziko jiných věcí si vůbec neuvědomují.

Považuju za elementární bezpečnostní opatření, mít oddělenu síť od poskytovatele internetu vlastním routerem. V opačném případě spoléháš pouze na důvěryhodnost poskytovatele internetu, ale zejména jeho zaměstnanců, kteří se můžou třeba v noci na směně nudit a zkoušet, zda některý ze zákazníků nemá poněkud slabší zabezpečení zařízení v síti. Takže ano, určitě vlastní router s firewallem.

Ok, to jsem chtěl vědět, díky.

No ja mam taky Ubiqiti od ISP ktery prideluje IP, ale povazuju za nutnost mit mezi jejich a vlastni siti jeste neco centralniho a sveho. Jednako tim odpada volani na providera. protoze vse si nastavujes sam,. Wifi, zabezpeceni QoS a jine. a navic mas vse pod sebou. a nejsi odkazan prave na ISP. ten at si operuje na Mikrotiku.

ja by som tam pridal vlastny router. Najma pre lepsiu konfigurovatelnost napr. DHCP - ak chcem aby NAS mal stale rovnaku IP a nechcem ju nastavovat manualne. A mam prehlad o pripojenych zariadeniach, kolko dat napr. prenesu za mesiac, pripadne chybove logy...

Pokud nemáš oddělenou vlastní síť, tak je to jedno. Je jedno, jestli to připojíš přímo k routeru, nebo za něj. Pracovníci providera na to stejně uvidí. Otázka bezpečnosti je spíše otázka obsahu.PrasatkoPe

Kdyz si NAS pripoji za svuj router, tak ISP nic neuvili. do jeho lokalni site proste neuvidi.

Vždy - v takovémto případě - jde o těžký problém porušení zabezpečení - bez ohledu na to, jak je šifrováno, hlídáno apod.