» Poradna » Počítačové sítě

Připojeni k modemu UPC stanicí Nanostation - nefunguje

Ahoj.Zkouším se připojit pomocí stanice Nanostation M5 loco k bezdrátové síti 5GHz UPC - konkrétně ke svému modemu Technicolor.Ten bezdrát mám zatím na modemu bez zabezpečení a nanostation je od modemu asi metr.Nedaří se mi aby to komunikovalo.Zatím to mám nastaveno takto:http://img24.cz/images/796543128049819646... http://img24.cz/images/360994753458606105... http://img24.cz/images/042300631494463873... http://img24.cz/images/466408758800033715... Mám někdy zřejmě něco špatně, protože sice nanostation M5 vidí síť DOMA-5GHz ale neukazuje žádný signál (ten teploměr o intenzitě signálu je prázdný).Co je tam špatně nastaveno?Díky.

Odpovědi na otázku

Nemám teď čas studovat obrázky, ale vím že je nezbytné pro připojení jako klient, nastavit MAC adresu toho vysílače AP (modem UPC). Tedy v Nanostation ho naskenovat a zvolit.

Vyskusaj vypnut "prepinani kanalu" a zadaj MAC adresu do policka "Pripojovat na MAC". Ak to ani potom nepojde bude najskor vadit Multi_SSID "UPC Wi-Free", ktore specifikacia 802.11a nepozna. Multi_SSID je podporovane az od specifikacie 802.11n. Musel by si mat zrejme Nanostation, ktory ovlada 11n.

1. upravte si nastavení, vaše M5 umí jen 802.11a, takže pro začátek bude lepší v 802.11a i vysílat. Zpětnou kompatibilitu můžete vyzkoušet později.,2. upgrade firmwaru (to jste možná udělal)3. snížení síly signálu - snižte vysílací výkon tak, aby se příjem pohyboval mezi -60 a -40db. To uděláte snížením vysílacího výkonu (na obou stranách), zvětšením vzdálenosti, nebo to pošlete "přes switch" (mezi jednotky dáte kovovou krabici (třeba pořádný switch), která zajistí dostatečné stínění).4. vypněte UPC Wi-free (snad se to dělá v modemu nebo u nich na webu)5. pořiďte si spoj nanuk-nanuk, tedy že jedna M5 bude kabelem připojená do modemu a bude vysílat, zatímco jiná M5 bude přijímat

Tak jsem to vyřešil tak, že jsem na UPC modem Technicolor "pověsil" druhý NanoStation loco M5 a teď mám na noťasu aspoň pořádný signál a funkční internet bez nutnosti tahat někam dráty.Udělá to sice jen 20 mega, ale zatím to stačí.Prý by měly ty NSM5loco zvládnout reálně až 28mega, ale to asi není můj případ.

Aby to chodilo tych 28mega, treba to vyladit tak, aby CCQ bolo 100%. Mega poriadny signal nieje najvhodnejsi, pretoze prijimac je prebudeny. Aby som ta trochu postengroval mozem prezradit, ze moja stara 11b/g PCI karta prenasa na 20m vzdialenost a cez 3 steny rychlostou sko 31Mbps. To je na TCP 28.5Mbps (to co ukazuje totalcommander). Je to oproti TP-Link 741ND. Vykon mam stiahnuty na 8dBm, pretoze na kazdej strane mam smerovu panelovu antenu 12dBi.

Na klientovi to mám takto:http://img24.cz/images/120315575655087604... Ale klient je napojen na starém notebooku ACER TravelMate 4060 takže třeba to už brzdí i on sám.Navíc to nastavení airOS mám jen tak amatérsky. Učím se co a jak.Pokud mi můžeš pomoci to vyladit tak bych byl rád.Třeba soukromě - přes Skype.Já budu kupovat pak stanice M5 protože bych chtěl aby to v druhém bytě chodilo aspoň na 50 mega.

CCQ (kvalita bezdratovej linky) tak aby ani na chvilu nekleslo pod 100%. Hodnota CQQ sa meni len ked sa nieco prenasa, takze treba nieco uploadovat. Uploadovat preto, lebo to ukazuje meria CCQ na vysielacej strane. A je potrebne to mat na 100% na obidvoch stranach. Signal nemusi byt ulne najsilnejsi. Staci -60dBm az -50dBm. Pre p2p linky bez prekazok na max.rychlost je potrebny signal minimalne -70dBm.Prijem za prekazkou (stena) je komplikovany v tom, ze signal kazdeho paketu kolise aj viac ako +/-10dB (v absolutnej hodnote 20dB), preto je potrebny silnejsi signal. Bohuzial, to co vidis ako signal je priemerovana hodnota zvycajne za cas 1 sekunda. To znamena, ze nemas sancu vidiet ako velmi signal kolise, kedze za sekundu to moze prijat aj 10000 paketov.Dalsi problem moze byt to, ze prechod signalu prekazkou (stenou) znehodnocuje kvalitu signalu. Paket obsahuje viac ci menej chybnych bitov, niekedy az velmi vela co znamena spomalenie prenosu. Ak je malo chyb, tak sa oplati este vyradit rychlostnu automatiku a nastavit TxRate fixne na najvyssiu hodnotu.Dost velky problem je, ze to nieje cim merat aby bol vysledok uspokojivy. Ja som si na meranie napisal aplikaciu a upravil ovladac wifi karty.Ako chodi moja 11b/g karta mozes vidiet tu:http://leteckaposta.cz/654113516

Já to ve finále budu mít na dálku 150m s přímou viditelností, takže by to mohlo být za dobrého počasí stabilní. Uvidím co to udělá až to připojím k tomu zamýšlenému počítači.Má na rychlosti vliv i polarita antény?Mám nastaveno Vertikální.

Polarita vliv ma. Pre dialkove p2p spoje (>2km) je najlepsia horizontalna, ovsem na 150m je to jedno, tada co sa tyka sirenia vlny v prostredi. Ina vec je rusenie. Vtedy je potrebne laborovat s polarizaciou, pretoze niektora moze davat lepsie vysledky z toho dovodu, ze rusenie je tam potlacene zhruba o 10-20dB. Moze to byt obtiazne, pretoze v sucasnosti sa pouzivaju MIMO jednotky, ktore maju vysielanie v obidvoch polarizaciach.Neviem ako sa sprava za mizerneho pocasia Nanostation. 10rokov som pouzival p2p bezdratovu linku 2.4GHz na vzdialenost 250m a signal za nepriazniveho pocasia klesol zhruba o 1dB. Ak velmi snezilo a bola namraza na antene, tak to kleslo asi o 4dB.