» Poradna » Web a internet

Připojení k intranetu

V práci se často připojuji k intranetu. Mám přístupové jméno a heslo. Když potřebuju něco udělat doma tak se nepřipojím. Dělám něco špatně, a nebo musí správce sítě povolit konkrétní počítač?

Odpovědi na otázku

To se zeptej toho správce. Tady asi těžko bude někdo vědět, jak to máte udělané a zabezpečené.

Intranet je primárně určený pro práci uvnitř firmy.Pokud by ses mohl zvenku připojit do vaší sítě, pak bys mohl i do intranetu.Další podrobnosti u správce.

Intranet přístupný z veřejné sítě a ne jen z firmy se obecně nazývá extranet.Mnozí zaměstnavatelé to nevidí rádi, protože doma odběhneš od PC, protože tě volá manželka, zapomeneš "zamknout klávesa WIN+L a zatím si k PC sedne tvůj syn a už se hrabe ve vašich interních firemních datech.

Koleso mlč o něčem, co znáš jen ze čtení. Samozřejmě, že přístup do firemní sítě neposkytne zaměstnavatel kde komu, ale "vybraným" lidem to přímo umožní, protože se to pro zaměstvatele vyplaltí. To se týká třeba šéfů (mohou některé druhy práce dělat i z domu), potom IT oddělení, dodavatelům/servisákům strojů a výrobních linek...to se hodí v případě, že například dojde k problému někde na síti, který zvládně jen jedna dvě osoby z IT oddělení. Pak takový člověk nemusí třeba v noci jezdit do firmy (přijel by pro něj dispečer, ne šéf pro tvou informaci), ale doma sedne k počítači a řeší. Nebo servisák od dodavatele linky...zahraniční dodavatel, připojí se a řeší...to není vyčtené, to je praxe.

Trochu to zkomplikujeme.Co když IT pracovník není zrovna doma, ale někde "mimo" a nemá s sebou svůj služební notebook a jediná možnost je internetová kavárna a ještě k tomu s free wifi od "sousedů". ?Jak se to řeší teď ?

Tak se asi připojovat nebude. A nemusí to být jen IT pracovník, ale i technik, servisák od dodavatele (MaRák, programátor třeba PLC atd.)

Mě osobně se zdá pochopitelnější, když věci vysvětluji na "extrémech", mám pocit, že je to názornější.Já jsem to napsal z toho důvodu, že mě zajímá zda je nějaká možnost jak se z neznámého počítače a z neznámé sítě připojit někam kde je důležitá bezpečnost, například internetové bankovnictví nebo datová schránka, když pomineme firemní sféru.Četl jsem rozhovor s někým z exekutorské komory, kde se pána ptali co dělat, když se často stěhuji a nevím zda má věřitel poslední správnou adresu, tak exekutor poradil, datovku a že se ´do ní můžu podívat i z internetové kavárny a nemůže se stát, že mě mine nějaká pošta.Sice se v IT nevyznám jako ty Pozitrone (není pozitron nějaká elementární částice ? - anti-elektron) ale taková pitomost by mě teda nenapadla se z cizího PC připojit do své datovky (zatím ji nemám a zatím ji nepotřebuji, když se zdržuji ve svém trvalém bydlišti).To stejná pitomost jako jít do plaveckého bazénu, neoznámit plavčíkovi že neumím plavat a skočit rovnou šipku do 3m hloubky.

Resi se to pomoci VPN napriklad secureID od RSA.

A jak lze šéfa "zpracovat", aby Tě nechal dělat z domova fulltime, a neměl " připomínek a obstrukcí" ?Mě dát do kolektivu to by mohl jít šéf rovnou na rejstříkový soud nebo živnostnický odbor městského úřadu s rozšířenou působností a ukončit firmu, v kolektivu prostě dělat nemůžu jedině z domova.