Přípojení disku

Dobrý den,na základní desce mám obsazené 4 sata porty (1xssd OS, 2x HDD data, 1x mechanika), přikoupil jsem ještě jeden disk na data, ale když jsem ho připojil tak jsem nic neviděl. Disk jsem připojil do sata portu 4. Dlouho jsem zkoumal v biosu jestli není port potřeba nějak aktivovat nebo tak něco. Když jsem se podíval do Ata port Information viděl jsem pouze 4 sata porty 0, 1, 2 a 3. Když jsem nechal jeden port prázný tak mi to napsala u konkrétního portu, že tam není nic připojené. Co mi pomohlo bylo až když jsem změnil nastavení OnChip SATA type z Native IDE na AHCI. Chci se zeptat jestli toto nastavení mohu tak ponechat a nebude v tom žádný problém?.. A jaký je vůbec rozdíl mezi IDE a AHCI?.. zkusil jsem googlit, ale žádnou konkrétní odpověď jsem nenašel... Díky za rady

Odpovědi na otázku

Odpovedi je strasne moc: ked vlezes do BIOSu, tak novy disk vidis? přikoupil jsem ještě jeden disk na data, ale když jsem ho připojil tak jsem nic neviděl. Fyzicke medium vidis LEN v Spravci diskov (labo v BIOSe), kde ho treba "inicializovat", to znamena vytvorit oddiel (oddiely, ked ho chces rozdelit).Windows "vidi" az logicke disky.Ked nenapises aku mas zakladnu dosku, tak je mozne ze SATA 0 SATA1 je v chipsete a SATA 2 a 3 potrebuju doinstalovat ovladac na pridavny radic.Prepnut na IDE z AHCI. Ti pravdepodobne sposobi nefunkcnost bootovania OS.Nechcel by si zacat stym, ze napises info o hardvery a pouzity operacny system?

Deska je gigabyte 970a-ds3p, a nefunčnost os mi je jedno instaluji jej na novo.. Koupil jde w10 původně jsem měl visty a disk na disku je oddíl vytvořeny.. Odpojil jsem disk na data a připojil nový a aktivoval..

Nesdělil jsi plánovanou verzi OS.Předpokládám WNT 6. řady.Co s tím?1) Zkontroluj, zda je SSD zapojený v portu SATA-0 primárního diskového řadiče.2) Všechny HDD před instalací fyzicky odpoj od řadiče.3) Ponech diskový řadič v režimu AHCI. IDE = starší režim řadiče; dnes slouží jen instalaci starých verzí OS, nekompatibilních s režimem AHCI.4) Na začátku instalace OS vyčisti SSD dle FAQ:diskpart...clean5) Pokračuj v instalaci OS.6) Po instalaci OS připoj všechny datové disky zpět do řadiče.

Díky asi nejlepší a nejužitešnější rada co jsi napsal "IDE = starší režim řadiče; dnes slouží jen instalaci starých verzí OS, nekompatibilních s režimem AHCI." Tohle jsem chtěl vědět a díky že jsi odpověděl... systém už mám nainstalovaný a vidim všechny disky diky přepnutí na AHCI