» Poradna » Počítačové sítě

Princip přehrávání videa na NAS Synology DS218play do TV

Dobrý den, chtěli jsme se zeptat na princip přehrávání videa (původ z fotoaparátu) nebo filmu uloženého na NAS DS218play o jehož koupi uvažujeme (samozřejmě i na zálohování a externí přístup k datům...). Na NAS by byl nainstalován mediální server od Synology. Televize je OLED 4K Panasonic (DLNA). Pokud bychom na TV vybrali jako zařízení (zdroj signálu) mediální server (NAS) a našli složku video a vybrali z ní videosoubor k přehrávání. Bude v tomto případě přehrávačem mediální server NASu a TV pouze zobrazovačem (monitorem) a reproduktorem? Jde mi o to, že TV samotná nebere .mov .... Máme však zkušenost, že takto to funguje z mediacentra na routeru FritzBox, který ale k tomu využívat nechceme. Zkrátka u TV, která sama nepřehraje .mov jsme se na toto video prostřednictvím mediacentra routeru- vybraného jako zdroj (signálu), na té samé TV dívali. Ovšem nevíme jestli to chodí takto i na Synology NAS s nainstalovaným mediálním centrem. Velmi děkujeme za případné odpovědi. Večeřovi

Odpovědi na otázku

vzivote som ziadny mov nemal, pouzivaj mp4. Ale skusobne som stiahol a ide. Panasonic TX-32AS600E, synology 215j

aj na androide cez DS video, takze to pojde aj na android tv

No to ale situaci nijak neřeší, pokud vím tak Panasonic nepoužívá Android.

co nechapes na "skusobne som stiahol a ide" ? Udal som este aj presny model TV a synology.

. mov vychází přímo z našeho fotoaparátu a ten se na jiný nedá přenastavit, to je dané.....

Ne, ono to funguje prave naopak. TV dekoduje datovy tok, co mu ten NAS dodava. NAS nema HW na to aby dekodoval videa. Lze pouzit ale napr Plex server na NASu, a tam nastavit dekodovani a na TV by prehraval to co NAS dekoduje, ale tim si odrovnas NAS a vytezis ho na moc. Sice ten play ma asi nejlepsi CPU z serie 218 ale i tak si myslim, ze 4k asi neutahne. jeste 720 by mohl prevzorkovavat realTime....

Dobrý večer. A ta aplikace "mediální server" přímo od Synology nainstalovaná do NAS to přehrávání videosouborů neumí? Proč tam na stránkách Synology píší, že podporuje asi 27 formátů a mezi nimi je .mov https://www.synology.com/cs-cz/dsm/software_spec/m... ? Já jsem právě vycházel i z toho, že mediacentrum na "hloupém" routeru FritzBox to přehraje a televize Panasonic bez problémů zobrazí... Pokud si jako zdroj signálu na TV vyberu mediacentrum FritzBox, tak si v něm přes TV najedu na soubor .mov a spustím ho tak jede.....Pokud televizí najedu na složku s videem na HDD přes USB, tak soubory .mov vůbec nezobrazí...Tak tomu teda nerozumím.

To, že to funguje z DS218 již Vám prakticky prověřil ROOB. A proč *mov můžete přehrát prostřednictvím DLNA ale ne z USB disku ? *.MOV je pouze formát souboru, kde se říká, že někde v souboru je video a že je zakódováno nějakým kodekem (v našem případě MPEG-4). A tyto informace by musela TV rozklíčovat, aby mohla video přehrát. Ale TV formát souboru *mov nepodporuje, takže nepozná, že v souboru je video. Rozklíčování informací z *mov souboru naopak umí Media Server, který má podporou *.mov souborů. Např. Media Server běžící ve FritzBox či DS218. V praxi to pak vypadá následovně. Media Server si zjistí, že v *mov souboru je uloženo video zakódováno kodekem MPEG-4 a začne stream vysílat prostřednictvím DLNA. A jelikož televize kodek MPEG-4 podporuje, tak začne automaticky stream dekódovat a přehrávat. Toť vše.

Tak pokud si jen nemyslím, že jsem to pochopil , -tak jsem to konečně pochopil díky Vám. Takto jsem to potřeboval vysvětlit. Takže opravdu ještě jednou děkuji- Vy máte zřejmě pedagogické vlohy a nesporné znalosti . Víte, já jsem se obracel i na podporu Synology, ale tam mi to nikdo až takhle detailně nevysvětlil. Skončilo to jen u toho, že bych na přehrání potřeboval Chromecast, televize, že to nepřehraje a ten FritzBox, že má v sobě asi něco jiného (to asi ve mě nebudilo důvěru, tak se zkouším zeptat tady...). Tady taky výše v nějakém příspěvku zpochybňují, že DS218play zvládne 4K a že možná ani ne FullHD. Proto mě zajímá jestli nebude lepší s ohledem na budoucnost DS220+ . Je mi jasné, že ta stránka mediacentra je u NAS až jako několikátá v pořadí- já to chci taky na synchronizaci, zálohu RAID 1, vzdálený přístup k datům a využiji i další aplikace, co jsem se díval, ale když už do toho dávám peníze, tak chci aby to zvládlo i to 4K, když mám 4K televizi.... Nechtěl jsem další krabičky. Předem díky za názor.

Ahoj, pokud narazis na me ze ten NAS nezvladne 4k a mozna ani Full HD, tak jsme se nepochopili. 4k zvladne s prstem v nose pres DLNA, ale nezvladne jej RealTime transkodovat (Treba pomoci Plex) Tzn kdyz to chces jen prehrat jak to je, tak je to OK. Ale Plex a jine Medialni SW umeji jeste prekodovavat v realnem case, tzn z 4K(H265) ti udelaji treba 720 (H264) pro zarizeni, ktere 4K neumeji, Na toto jsem narazel. Napr starsi tel/tablet nebo tak. Ten Plex ti dokaze poslat stream z 4k filmu a dokoduje jej u sebe na 720 a uz posila 720 a tel ti stara TV to dokaze prehrat

skusal som plex na 218+ s celeronom. Plex ma platenu podporu hw pre prevod videa, takze som to testoval len hrubou silou procesora a ten niektore FHD dal, niektore FHD nedal. Na 4k nema sancu. Tu vidiim hlavny problem synology... zatial co qnap robi aj ryzeny napriklad, syno sa tvrdohlavo drzi slabych intelov. Preco preboha do 400€ NASu nemoze dat blbu i3ku. Viem... spotreba, ale ja ako klient by som si mal mat moznost vybrat, ci chcem malu spotrebu s atomovym celeronom alebo vykon s Ci3...

No to jo, ale ja treba za dobu do mam u TV Rpi/odroid s Kodi, jdem nikdy nepotreboval transkodovat v RealTime. Jen namapovanou slozku s filmy a vse jede. jen 4K s HDR10 ma vybledle barvy, ale to mi zase zvladne MiniDLNA co mi bezi na Serveriku a TV to vidi....

Myslíte, že lepší volba i s ohledem na budoucnost by byla DS220+ ?Díky.

Najlepsie je pockat, kym sa Synology trocha zobudi a zisti, ze:1. okrem starych deravych Celeronov existuje aj Ryzen Embeded. Dostupost, spotreba, vykon...to vsetko je na diskusiu, ale uz by som rad videl nieco lepsie ako ARMy alebo Celerony2. patrilo by sa uviest aj nejaky model s 2,5Gbit sietovkou. Kludne by som prijal aj kombo 2,5Gbit a 1Gbit, proste dve sietovky sa hodia. Ale 2x2,5Gbit by bodlo, konkurencia take ma.3. Cakam co prinesu v buducom roku, pretoze za DS218play neuviedli nic pre tento rok.4. Cakam na nejaky model s HDMI a DO ako ma Qnap + keby to nebolo plastove ale plechove sasi ako ma QNAP, ocenil by som to.5. Sakra nejaky M.2 slot pre operacny system, nie OS mat na datovych diskoch (samozrejme so zalohou na HDD)Je to ako cakanie na Godota...

prvni dva OK, ale mit NAS s HDMI a DO v obyvaku nikdy. Dale lepsi je mit system na discich, uz jen kdyz jeden odejde, tak porad bezi. kdyz ti odejde m2 disk tak je to horsi....a ubira to malo s kapacity disku. 2.5Gbit a vice no nevim. do budoucna mozna ano, ae i ted 1Gbit je porad OK. samo ze v domaci sfeře. v korporatu ne. Navic existuji se 2 sitovkami a bonding ci LAG to umi. ale na to musis mit Switch

imho sa nedockas, syno mieri viac na firmy, qnap na domacich. So slabym HW suhlas, dokonca ja by som privital DSM v komercnom predaji, kludne rocny poplatok. 20-30€ a svoj HW. HDMI na NASe je kktina, do obyvacky by som si dal len NAS s SSD a to by som si nedal, lebo je to drahe.

Snad sa dockam... DSM je podla mna kvalitnejsie ako ma QNAP. Keby aspon uvolnili to DSM, uz sa pracuje na v7. Keby existovalo kombo QNAP HW a DSM bol by som spokojny.Nechapem preco aj syno nespravi nejaky lepsie HW vybaveny 2-4 diskovy NAS, nejaku "PRO" verziu s bohatou a pokrocilou konektivitou + mat moznost dokupit nejaku rozsirujucu karticku do slotu, tusim ze u qnapu som to videl. A samozrejme celoplechove prevedenie s tichym ventilatorom, nie ako tie SYNO plastaky.To HDMI som myslel ako jeden univerzalny model "PLAY" to dialkove by mohlo byt kludne na nejaky USB kabel. USB 2.0 prejde aj na 5 metrov.

na DSM7 som strasne zvedavy, hlavne slubuju active backup for biz. mimo LAN. To by bola pecka.

nemaju tak nahodou niektore NASy HW transcoding ? ale videu nerozumiem tak mozno to robi nieco ine :Dv kazdom pripade ked chces NAS na zalohovanie tak odporucam model ktory ma 'Active backup for business'