» Poradna » Windows (a jiné OS)

Příkazová řádka

Ahoj pořídil jsem si Linux a teď hledám jak se dostanu do příkazové řádky chci si v tom podle návodu z netu něco nastavit mám tam něco zapsat ale nemůžu to najit? Dík.

Odpovědi na otázku

terminál

Tahle otázka vypadá tak trolovsky, že může být míněna i vážně. Jako první bys měl napsat jaký Linux máš. Obecně se přepneš do plné příkazové řádky pomocí ctrl + alt + F1 až F6. Jinak hledej program Konzole, Terminál, Xterm a další podobných názvů.

Dik xterm to funguje... Jdu nastavovat system snad nic nezvoram

jaký důvod je se jako laik hrabat v systému přes konzoli? Linux začátečníkům poskytuje spoustu klikacích nástrojů, pokud sis teda nevybral nějakou nevhodnou distribuci.Pro začátečníka to chce něco jako Mint, Kubuntu ap.

Nejde mi Wifi jsem k netu pripojeny kabelem. Na netu jsem nasel forum co a jak nastavit ale v prikazove radce proto jsem se ptal.

Wifi jde ve většině případů zprovoznit i naklikáním. V *buntu distribucích stačí povolit nesvobodné ovladače a provést aktualizaci systému - všechno tohle se dá naklikat. Wifi karty Broadcom takhle v linuxu řeším běžně.

Ať se vrátí do lůna Redmondu a bude klid.

No a? Tam mi to nikdo nevysvetlil poradne, spis se jen navazeli. Ptal jsem se na co je sestnactkovy kod v PC a k cemu se konkretne pouziva (NE - nedivil jsem se ze existuje to vim) ale co se s nim dela? No odpovedi hafo ale nic k tematu Tady mi aspon slusne a konkretne poradili!

Víš leda houno, o číselných soustavách si dosud nic nevěděl. Poradna, fakane hnusný, není pro zábavu tupých puberťáků na úkor jiných lidí, ani výukový portál, obzvláště když vše je PODROBNĚ popsáno na patřičných webech.To je ta "norská "výchova"", málo to řežou, když je to tak tupé.Nadále nedoporučuji odporného Trolla krmit.

Co takhle misto urazek sem dat odkaz na ten web kde je to vysvetleno? Pac jsem hledal a nenasel (v cestine). Kdyz umis jen nadavat tak sem radeji uz nic nepis, bud tak hodny.

"From Lubos: Co takhle misto urazek sem dat odkaz na ten web kde je to vysvetleno? "Nemyslíš si, že ti sem bude každý servírovat odkazy pod nos, že ne?Mimochodem, pokud chceš dobré a kvalitní zdroje co se linuxu týče, začni pracovat na angličtině, jinak to daleko nedotáhneš.

Rozhodne by odkaz byl vic k veci nez blby kecy v tom pripade at si jde blejt nekam do jiny diskuze.

nějaký ten terminál bude v tom, co používáš místo Nabídky Start. Často se to jmenuje "Terminál", v Kubuntu je to třeba "Konsole". Stačí se podívat do nabídky programů.

jo a ještě dodatek - stejně jako u Windows říkáš, zda máš XP, 2000, 7, 8.1 nebo 10, tak i u linuxu nestačí říct "pořídil jsem si Linux" ale taky je potřeba sdělit alespoň "Ubuntu, Kubuntu, Debian, OpenSuse apod." i když ideální je napsat např. "Kubuntu 16.04 64bit".Ono ani ty příkazy pro terminál nejsou pro všechny distribuce stejné - co platí v Ubuntu sice víceméně platí i pro všechny *buntu, ale už to nemusí fungovat v OpenSuse nebo CentOS.

Je to Debian Stable 32bit stahnuty z oficialnih stranek na netu.

A proč sis proboha coby začátečník vybral zrovna Debian? Měl sis radši vzít to Kubuntu nebo Mint a nemusíš spoustu věcí vůbec řešit.Debian je pro pokročilé uživatele a využití např. na serverech. Taky nechápu, proč jsi použil 32bit.

Protoze o tom NIC nevi...

PROTOŽE politicky nekorektní...politicky velmi nekorektní...neeuovsky velmi velmi velmi politicky nekorektní!!Tupého puberťáka třískat a třískat.

Protoze Ubuntu se mi zasekavalo pri instalaci - zkoumani disku pred rozdelenim zkusil jsem to asi trikrat tak jsem chtel podobnou distribuci a co jsem vycet tak ten Debian je nejbliz k tomu. 32bit protoze jsem na netu cetl ze je rychlejsi nez 64 bit a kdyz mam jenom 4G Ram a nebudu davat vic(starej comp) tak by 64bit pry jen zdrzoval na rychlosti a pamet ma stejnou.

pokud máš slabý komp a sekalo se ti Ubuntu s Unity, tak jsi měl zkusit Xubuntu, což je Ubuntu, ale s mnohem méně náročným prostředím. Stačilo se zeptat tady. Pokud máš fakt 4 GB RAM a starší PC, tak zůstaň u toho 32bit - proč ne.Debian je pro tebe nevhodný - pro začátečníka se tam spousta věcí dělá zbytečně komplikovaně.

Xubuntu - obrázky:http://www.xubuntu.cz/snimkya stáhni:http://ftp.uni-kl.de/pub/linux/ubuntu-dvd/xubu...

Pokud vím, v Linuxu příkazový řádek není. Je tam jen nějaká omezená console.Nechcete si nainstalovat linuxovou distribuci? Třeba Ubuntu? Tam je konsole normálně přístupná.