» Poradna » Windows (a jiné OS)

Příkaz dir na windows

Dobrý den,můžete mi, prosím, pomoci? Jsem "někde" v adresářové struktuře (na windows) a potřebuji vypsat soubory, které začínají textem2 a současně v názvu (pod)adresáře mají text1. Tedy něco jako:Dir text1*\text2*.pdf /a-d /b /scož bohužel nefunguje. Poradíte?Za rady předem děkuje a pozdravuje Michal Karlík

Odpovědi na otázku

Proč dir a ne nějaký správce souborů?

Dobrý den,děkuji za odpověď. Správce souborů nemohu použít, protože potřebuji výsledek "v souboru" pro další cmd zpracování. Nehledě na to, že i do správce souborů potřebuji zadat hledací "masku", což je jádro problému.Pozdravuje Michal Karlík

Správce tě v konstrukci masky v podstatě vede za ruku i nabídne uložení výsledku do souboru.

Dobrý den,děkuji za odpověď. Dir text1* funguje, funguje i Dir text2*.pdf, ale nefunguje to DOHROMADY. A to jsem v nápovědě nenašel.Pozdravuje Michal Karlík

dir /b /s | awk "cokoliv co potřebujete"(místo awk popř. použijte grep nebo sed dle libosti/preferencí). Není zač.

Dobrý den,děkuji za odpověď. Váš návrh problém řeší, ale uvedené programy nejsou součástí standardní = naší instalace, takže je nemohu použít.Pozdravuje Michal Karlík

a) Uvedené programy jsou naprosto standardní GNU utility a není problém je stáhnout (ani se nemusí instalovat, prostě jen .exe soubor).b) pokud výsledek potřebujete zpracovat, proč si prostě takový svůj krátký prográmek/řádkovou utilitu nenapíšete v libovolném jazyce a nepoužijete prostě výsledný .exe soubor který Vám požadovaný výsledek pošle na stdout do konzole ... máte hotovo za pět minut a na míru.

c) jinak například grep má svou alternativu Select-String jako součástí PowerShellu, takže instalovat nic netřeba a stačí pouze použít :D

Dobrý den,děkuji za odpovědi. Vyjádření k a+b+c: GNU utility umím stáhnout a snad i používat, ale ve směrnici je napsáno "…nesmí instalovat ani kopírovat programy…". Takže programy nemám "v čem" napsat, PowerShell není aktivován.Pozdravuje Michal Karlík

Kromě nastudování práce s dávkami bys taky konečně měl vypnut ten nesmyslný automatický podpis 'Pozdravuje Michal Karlík'.

Bez toho by to nebylo ono. Musí to být ale zajímavá firma!

Pouzij cyklus (for)MP

Dobrý den,děkuji na odpověď. Zatím jsem se "propracoval" ke skriptuRem Zjisteni aktualniho adresareSet Route=%~dp0Rem Text pro vyber podadresareSet Text=*po*Rem Kontrolni tiskDir %Route%%Text% /ad /b /sFor %%f In ('Dir %Route%%Text% /ad /b /s') Do Echo %%fV mnoha diskuzích jsem viděl výše zmíněnou konstrukci For/Dir, která by měla vykonat příkaz Dir a příkaz For následně postupně předávat výsledek k dalšímu zpracovaní. Vnitřní smyčku už mám rozmyšlenou, ale nedaří se vykonat příkaz Dir.Nevíte, kde dělám chybu?Děkuje a pozdravuje Michal Karlík

A s jakou chybou? Myslis radek--> Dir %Route%%Text%IMHO ti chybi backslash a uvozovky: Dir "%Route%\%Text%"MP

Dobrý den,děkuji za odpověď a za zájem. Přikládám kopii okna z běhu programu. Znak \ mi nechybí, je součástí Set Route=%~dp0C:\Test>Rem Zjisteni aktualniho adresareC:\Test>Set Route=C:\Test\C:\Test>Rem Text pro vyber podadresareC:\Test>Set Text=*po*C:\Test>Rem Kontrolni tiskC:\Test>Dir C:\Test\*po* /ad /b /sC:\Test\SpoaC:\Test\SpobC:\Test\SpocC:\Test>For %f In ('Dir C:\Test\*po* /ad /b /s') Do Echo %fC:\Test>Echo 'Dir'DirC:\Test>Echo /ad/adC:\Test>Echo /b/bC:\Test>Echo /s'/s'Smyčka for "nepochopila", že si má napřed udělat příkaz dir jako seznam položek, které bude předávat "dále" ke zpracování. Obdobně jsem viděl konstrukci for %f in (´názevsouboru´) ve smyslu zpracuj obsah souboru řádek po řádku.Pozdravuje Michal Karlík

Asi nezbyva, si precist navod k prikazu "for" pro pripad pouziti v .cmd (nebo .bat) souboru, propadne si na Internetu dohledat nejake priklady. Jestli se moc nepletu (uz jsem to 20 let nepotreboval), je nutne psat %%f (tj. 2x znak procenta).Ponorte se schvili do zakladu prace s davkovymi soubory ve Windows nebo ten ukol sverte nekomu, kdo ma znalosti nebo se je chce naucit. K tomuto existuje spousta napovedy a navodu (i v cestine), neni potreba protahovat tento kazdou chybou, ktera vyskoci na obrazovku.

' a ´ (dle pearametru) znamenaji ZPRCOVAT STANDARDNI VYSTUP PRIKAZU zavreneho v tech ci onech apostrofechMP

Použijte "forfiles" ten umí procházet adresáře a pro shodu vykonat příkaz.

Dobrý den,děkuji za odpověď. Program forfiles problém řeší, ale není součástí standardní = naší instalace, takže ho nemohu použít.Pozdravuje Michal Karlík

Zvazil jsi PowerShell? V tom by to namel byt problem.

Dobrý den,děkuji za námět a odpověď. Nemám co zvažovat, PowerShell není aktivován. A ve směrnici je napsáno "…nesmí instalovat ani kopírovat programy…" Nehledě na to, že bych program potřeboval "přenositelný", tedy pokud možno s minimem oprávnění.Pozdravuje Michal Karlík

Co presne znamena "PowerShell neni aktivovan?". PowerShell uz je hodne dlouho soucasti windows. Mate nejakou firemni politiku zakazujici jeho pouzivani?

Jinak ma (jako obvykle) pravdu Miroslav Pragl, ktery te vede k nejlepsimu reseni za danych podminek.

On tam powershell temer jiste je, ale nevis, co rikaji firemni politiky (vynucene podepisovani scriptu a pod.). MP

Proto jsem se na to ptal :). Chtel jsem se ujistit, ze tim "neni aktivovan" tazatel nemyslel to, ze ho nenasel v seznamu nainstalovanych programu.

"On tam powershell temer jiste je, ale nevis, co rikaji firemni politiky"Pokud je požadavek něco pořešit a admin (resp. firemní politika) mi nesmyslně zakazuje použít standardní nástroje protože někdo neví/neumí/nechce je správně nakonfigurovat a nastavit práva tak aby byly s firemní politikou v souladu řešením není to obcházet ale pořešit příčinu.Powershell je standardní součástí systému a není důvod, proč by ho uživatel neměl mít možnost pod svými právy spouštět a používat. Vím o čem mluvím, admina jsem léta dělal ve velké nadnárodní korporaci, je to jen otázkou zájmu a chtění (a někdy mírného nátlaku na "zkostnatělé struktury ve Finsku :D").

" ktery te vede k nejlepsimu reseni za danych podminek"Tady bych nesouhlasil. Nejlepším řešením málokdy bývá rovnák na ohýbák jen proto že je někde něco nějak nastaveno.Tady se bavíme o věci, kterou jakýkoliv systémák použije 20x za den v různých obměnách (list vybraných souborů v konzoli) a na to máme desítky let vhodné GNU nástroje (i jejich "verzi" na win platformě). Namísto jednoho listu a pajpy s regulárním výrazem, přehledným a měnitelným dle potřeby se tady vymýšlí složité a nepřehledné for cykly a jiné "ojebávky" (a ještě ve velmi "omezeném" windows CMD shellu).Řešením je, pokud je to regulérní firemní požadavek, bombardovat zodpovědného admina mailama a změnit pravidla tak, aby bylo možné daný skript v powershellu pouštět (k tomu tam zatraceně ten nástroj je) a nebo prostě k příslušnému sktiptu přibalit ten jeden .exe soubor s grepem/awkem/sedem/vlastním bastlem (bez problému poběží pod právy uživatele v konzoli).V opačném případě za rok na jeho místo nastoupí úplně někdo jiný a z hromady takovýchle zbastlených skriptů (sazmořžejmě bez komentářů nebo jakékoliv jiné dokumentace) se z toho okotí.

Zbytečně složité návrhy řešení. Stači plný list "všeho" s plnou cestou a jeden jednoduchý regulární výraz do pajplajny, kterým si "vyzobete" přesně ty informace, které potřebujete.

Dobrý den,děkuji za odpověď a za nápad. Pokusím se nastudovat syntaxi příkazu findstr a postavit alternativní řešení na tomto příkazu.Pozdravuje Michal Karlík

Asi bys taky měl nastudovat, proč už dávno bylo dobré opustit WXP.

Dobrý den,děkuji za odpověď. Předmětný systém je Win 10, nikoliv Win XP.Pozdravuje Michal Karlík

We win 10 máte powershell a uvedené nástroje k dispozici :D

Jen to cele pravdepodobne pobezi nasobne dele, nez by muselo. Samozrejme v zavislosti na strukture adresaroveho stromu.

Tak jasně .. ale tohle je přesně ten případ kde něco zpracovávám dávkově a potřebuju rychlé, přehledné a jednoduché řešení kde až tak neřeším a nepočítám milisekundy :D

Najde o sekundy, sam dobre vis ze prohledat slozitou strukturu na disku muze trvat v extremnich pripadech treba desitky minut az hodiny. Reseni s for cyklem se zameri jen na nutne adresare a provede minimalni nutnou praci. Promo mi prijde lepsi.

smarja.. proč celý disk? dir /b /s z místa kde právě je (požadavek tazatele) a má u každého souboru plnou cestu a může grepovat do aleluja

Smarja, kde jsem psal o *celem* disku?

OK ... pokud tazatel bude mít ve struktuře pod sebou deseti/statisíce souborů, ano, cyklus bude teoreticky rychlejší, pokud to bylo myšleno takhle.¨Dle dotazu IMHO nepředpokládám nějaké extrémní hodnoty :D

Dobry den, zkuste tento prikaz a dejte vedet, zda-li splnil zadani:for /d /r . %d in (text1*) do @if exist "%d\text2*.pdf" dir /b /s "%d\text2*.pdf" >> vysledky.txta pokud byste to chtel pripadne soustet z BAT souboru:for /d /r . %%d in (text1*) do @if exist "%%d\text2*.pdf" dir /b /s "%%d\text2*.pdf" >> vysledky.txt

Dobrý den,příkaz jsem zkusil a splnil zadání. Děkuji za pomoc.MK

Rado se stalo.

Proc mas * pred lomitkem? Lomitko oddeluje adresarovou strukturu.

Protoze chce hledat ve vice adresarich. Kdyby chtel prohledat jen jeden, tak by tento dotaz (nejspis) nevznikl.