Přídavné napájení procesoru

Dobrý den Já mám na základní desce přídavné napětí cpu 8 pin ale Já mám do něj zapojeny jen 4pin cpu pracuje v pořádku ale Já tam budu dávat cpu q6600. Nebude potřeba zapojit 8 pin. Dik

Odpovědi na otázku

Nebude potřeba.

To je celkem odvážné tvrzení, vzhledem k tomu, že ani neznáme typ MB. Ten CPU si klidně vezme v zátěží přes 100W a 2 vodiče a 2 cesty na PCB místo 4 to nemusí zvládnout, jestli s tím výrobce nepočítal. Poteče tam přes 70 Ampér. ☻

To ano, ale zase na druhou stranu v dobách Q6600 bylo 4 pinové napájení CPU ještě celkem běžné.Jinak jak jste přišel na 70 A? 12 V krát 70 A je 840 W a to ten procesor brát určitě nebude.

Příkon CPU je 105W a jeho napájecí napětí 1,5V. 105/1,5=70A. Vzhledem k tomu, že se toto napětí snižuje z 12V, tak bude odebíraný proud ještě o něco větší, protože účinnost měničů není 100%.

Ano, snižuje se ze 12V, takže proud odebíráný z 12V bude 70/8A :) Takže v nejhorším případě kolem 10A, nikoliv 70 ;)

Ale i to samozřejmě není na plošný spoj málo.

10A? To si cucne možná tak integrovaná Intelí grafika. I Téčkový úsporný CPU si vezme 40A a CPU s TDP 95W, více než 100Ampér. Ohmův zákon neošálí ani Intel. ☺

Jenže 100 A při 1,něco napětí my se tu snad baví o konektoru kde je 12 V takže tam poteče +- 10 A.

P=UI -tohle se snad učí na ZDŠ. Veličinu "J" raději asi už nezmiňují. Proto jsou na desce okolo patice hromada kondenzátorů s nízkým ESR (teoreticky, jak se managor vyspinká), indukčností a spínacích tranzistorů + nějaký řídící obvod.

Přece se od počátku bavíme o proudu přes konektory. A tam je 12V, tedy proud cca 8x nižší, než za měničem na 1,5V.

To je pravda. Nechal jsem se unést. ☺

Ale to je hodně zjednodušený, až je to špatný Tady je to vysvětlené líp. Musí se počítat s tranzistorem v pulzním režimu.https://forums.evga.com/FindPost/2393500A s vysokým počtem fází lze používat menší pulzy a relativně hnojové součástky a hnojový zdroj, jako to dělal Asus a vydával to za přednost:http://www.anandtech.com/show/1845/2CPU Current 100 A2-Phase = 12 V, 22,63 A3-Phase = 12 V, 16,508 A4-Phase = 12 V, 12,359 A8-Phase = 12 V , 4,463 A

Co by se stalo kdyby jsem to nechal a bylo to špatne?

Nic, zapoj a uvidis.

Nic, desce je úplně jedno, zda je do ní zapojen 4pin nebo 8pin. Ani ji to nemůe nijak ohrozit. Při použití dostatečného průřezu a pokud by to konektory zvládly, by to stačilo napájen jen 2 vodiči (0V a +12V).To, co napsal pcmaker, je úplný blud. 105W / 1,5V = 70A. To sice ano, ale to je až za napájecí kaskádou na desce (to schované pod chladiči). Na konektoru je 12V, takže 105W / 12V = 8,75A (+nějaké ty ztráty na kaskádě, takže dejme tomu cca 10A). To teče mezi konektorem na desce a napájecí kaskádou. A to tam teče ať je to zapojeno jakkoliv. 4/8pin se liší jen tím, kolik teče jedním pinem a tedy i vodičem ze zdroje. U 4pinu to bude cca 5A na kontakt, u 8pinu 2,5A na kontakt. A jelikož ten kontekt oficiálně snese až 8A, tak nebude mít problém ani s těmi 5A u 4pinu:http://www.molex.com/webdocs/datasheets/pdf/en... Jen tak mimochodem. Maximum 4pinu je 16A, tedy až 192W. U 8pinu je to logicky dvojnásobek.Takže se není čeho bát.Snad jen toho, zda zdroj není nějaká úplná jebka, která by s tím měla problém...

Tak odkazovaný konektor zvládá dokonce 9A na pin, tedy nikoliv 16A/192W, ale dokonce 18A/216W pro 4pin a 36A/432W pro 8pin. Pokud bych byl extremista, tak by to šlo napájet i 2pinem (9A/108W), jen by to bylo absolutně bez rezervy. Desce by to bylo jedno, ta by to vnímala stále stejně. Spíš by se roztekly vodiče na zdroji.

Já se obávám, že vlivem přechodového odporu dojde k zahřívání a opeče se plošný spoj a potom nafoukne a všechno shoří.

Do těch 9A na pin (jistě je to s nějakou rezervou a zvládne to i více) by konektor měl fungovat bez problémů. Ale tenké vodiče na šmejdském zdroji by byly podstatně vyšší problém.Ale při normálním provozu 4pinu se k 9A nedostane ani omylem. V plné zátěži se bude pohybovat cca na 50% možností konektoru a nemá se tedy čeho bát.Dostalo mě, jak se do toho pcmaker zamotal. Pokud počítá s takovými obřími proudy na +12V, zajímalo by mě, kolika kilowattový zdroj by k tomu dal, když jen CPU by žral více než 70-100A.

Já mám zdroj hexa series 400. Já se ptám protože Já v zdroji nemam 8pin

Mě je to jasné. Pokud k tomu nemáš grafiku, co žere 250W, tak to prostě zapoj a neřeš to.

To je přídavné napájení CPU, většina těch 70 A poteče přes 24 pin hlavní konektor.

????

To jako kama? Vysvětleno je to zde: Hloupý Honza | 06. 05. 2017 22:51 Prakticky dojde k přeměně (s nějakou účinností) energie, kdy například u osmifázového napájení dochází během jednoho cyklu k 4,5A puzlu z 12V větve (napájecí obvod odsaje přes 4pin okolo 50 W), pak je pár milisekund pauza a další fáze odsaje okolo 50 W. část energie proteče přes procesor (spotřebuje se) a tím, že jsou v obvodu kondenzátory a cívky, tak se část přebytečné energie uchová.Představ si to jako kýbl, do kterého nárazově chrstne 8 lidí hrnek a on dole odtéká malou dírkou. 4pin ze zdroje je úzká chodbička, po které chodí ti lidi, kteří dolévají kýbl.

Oprava - spíše taková filosofická - energie se nespotřebovává, ale přemění. V procesoru na nuly a jedničky a teplo.

Takový fyzikální dodatek, jelikož nuly a jedničky jsou pouze informací, nikoliv formou energie, tak bych řekl, že 100% energie se promění v teplo :) Výstupní linky z procesoru jsou jen datové, nikoliv výkonové, takže do okolních obvodů z procesoru přechází s daty jen minimum energie :)

On je to vlastně adiabatický děj.

Nesmysl. CPU je napájen jen a pouze z 4/8pinu. 24pin napájí zbytek desky. To, že do něj vede více vodičů vůbec naznamená, že přes něj teče větší výkon. Hromada vodičů je tam proto, že na rozdíl od 4/8pinu, kde je jen 0V a +12V, je v 24pin mnohem více napájecích úrovní a ještě pár signálů, pomocí kterých se dorozumívá deska se zdrojem. Ale třeba +12V je tam jen 2x:https://i.stack.imgur.com/g2b7h.pngNeměl bys psát o něčem, o čem nic netušíš.

Záleží na desce, i na tom 24 je 12V větev. A dříve žádné přídavné napájení nebylo. Ale je fakt, že je to dnes asi oddělené.

Dřív se procesory napájely z 5V větve.

Od ATX12V 1.0 z roku 2000 mají zdroje 4pin jen pro CPU. U půvpdního standardu ATX, kde 4pin nebyl, se CPU napájel z (tehdy ještě jen) 20pinu. Ale nikoliv z 12V, ale z 5V / 3,3V. 12V z 20/24pinu k napájení CPU nesloužilo snad nikdy.

Ty sis měl dát přezdívku "král Já první" :) Četl sis to po sobě vůbec? "Já mám,... Já mám,... Já tam budu dávat..." :)

Já znám lidi, kteří tak začínají skoro každou větu. ☺

Třeba Paroubek, každou větu začínal "tak já myslím..." :)

Ha ha. Já mám základní desku gigabyte ga-965p-ds4.

Já mám... :)

Já myslím, že to je už pěkná vykopávka. ☺

Já to dokonce vím

Já to věděl, ale nebyl jsem si úplně jistý. ☺

Jaká revize? Některé uměly oficiálně 1333 MT/s šlo tam prásknout 45nm čtyřjádro (po flashnutí BIOSu třeba 50W Xeon L5420).

http://jpeg.cz/obrazek/gkQxzdroj Delta Electronics DPS-700MB A (700W)pěkně očouzenej 4pin, to je muj starej zdroj, napájel FX8150 1,370V asi 160TDP

A? Vzdyt to tady pisou, ze konektor je na 9A. Pri tebou uvadenych 160TDP tam teklo 13A. Takze temer o jak 50%. Takze lehce opalene je jeste dobry vysledek.

Na 9A je jeden kontakt. Ve 4pinu je proud rozdělen do dvou větví (je tam 2x 0V+12V). Takže až 2x 9A, tedy až 216W a tedy žádný problém.Ale záleží, co tam byl za konektory a v jakém byly stavu. 9A je maximum, co jsem našel. Jinde bylo ováděno jen 8A (2x8A = 192W). Klidně tam mohlo být i něco horšího nebo nějaká oxidace, která zhoršila přechodový odpor a začalo se to více zahřívat. Je tedy vhodné kontakty občas kontrolovat a vyčistit. Alespoň ty hodně napájecí.

Záleží na povrchové úpravě kontaktů - ne všechny jsou pozlacené a ne všechny jsou na kabely kvalitně nakrimpované. A to nemluvím o tom, že licna by měla být z mědi s povrchovou úpravou, což často není.

Díva se ještě někdo na tuto otázku?