» Poradna » Notebooky

Při spuštění notebooku zčerná obrazovka

Zdravím, mám notebook HP z roku +/- 2011 CPU i5, Intel SSD disk, 4GB RAM určen pro W7, nainstaloval jsem tam někdy +/- před 5 lety W10 a doposud vše fungovalo, poslední dobou při startu naběhně Windows logo a dole otáčející se kolečko, po cca 5sec. blikne obrazovka jako že jde dál, ale je cca 2 minuty prázdná, pak pokračuje dál a všechno funguje normálně. Zkoušel jsem přeinstalovat OS ale je to stejný. Ještě jsem zjistil, že pokud stáhnu W10 a udělám bootovací flashdisk a spustím instalaci (tedy nabootuji z toho usb) tak to dělá to stejný. Nějaké tipy co by to mohlo dělat? Díky

Odpovědi na otázku

Evidentně je to hardwarové příčiny, problém podsvícení LCD. Pokud nenajdeš nějakého bastlíře, tak ho pošli na zasloužený odpočinek do ekodvora,

Zkusil jsem nainstalovat Linux Mint a ani během instalace, během bootování z USB ani po instalaci při bootování z SSD takový problém nenastal, tak to asi grafikou nebude.

Já asi úplně nechápu ten tvůj popis závady. Ten obraz vypadne jen na chvíli a pak už to funguje normálně?

Nee, zapnu notebook, zobrazí se logo a dole běží preloader, že se něco děje. Za normálních okolností se obrazovka přepne a zobrazí se přihlašovací obrazovka W10. Jenže mě se místo přepnutí zobrazí cca na 2 minuty černá obrazovka a až poté se zobrazí přihlašovací obrazovka. Notebook pojede klidně měsíc a není žádný problém, jen při tom startu :(

Ovladače na grafiku stahované přímo z webu výrobce toho ntbku?

Co s tím mají společného ovladače GPU když se to projevuje i při bootování z USB?

Píšeš že s linuxem se to neděje. Nějaký ovladač (základní) si tam ten linux musí dát.

chápu že 2 minuty mohou být obtěžující, ale buď rád, že 11 let starý NB ještě pracuje může to být nějaký HW, který Windows hledá, ale "není" nebo se rozbilo ... zkus v BIOSU vypnout vše typu disketa, porty, kamera apod. a uvidíš třeba něco z toho to bude ...

Nehledá nějaké síťové disky nebo něco v síti?

To bude některým z ovladačů HW a muselo to nastat po aktualizaci. Nová instalace to nevyřeší, protože bude mít nový driver.Buď bych zkusil stáhnout a nainstalovat starší build Windows (z doby, kdy to ještě nedělalo) nebo v nouzovém režimu poodebírat nejčastěji aktualizovaná zařízení (grafika, síťové adaptéry, SATA řadič, touchpad), pokud to neudělá při restartu, je to jasné a pak se jedině pídit po tom, který z nich to je.V aktualizacích pak nepovolit aktualizace ovladačů.