» Poradna » Mobily

Pri rozoberaní LED TV som niečo odpálil

Ahojte, skúšal som "opravovať" Smart LED TV LG 32LN570R. Samozrejme najprv bol v servise a až po oznámení, že oprava bude nerentabilná som to skúšal. Rozobral som to podľa video návodu, celkom to šlo. Zistil som, že jedna LED dióda je odpálená, prepojil som ju a TV poskladal. Všetko pekne osvecovalo, ale obraz bol len pásiky zelenej a žltej farby. Mohol som nejako niečo odpáliť? Keď som ho druhýkrát rozoberal, videlo sa mi, že plošáčik pripojenia obrazovky nebol dobre osadený v priehlbinke a bol pritlačený naň pliešok čo drží obrazovku. Pripájam obrázok: http://imgWorld.cz/g6EkSIHTGU.JPG

Odpovědi na otázku

Dneska se v servisech nic neopravuje (na úrovni jednotlivých součástek), vše se řeší výměnounapř. celé základní desky, proto je to tak drahé a taková "oprava" se pak nevyplatí.----------------------------Nicméně skutečná oprava samozř. stále možná je. K tomu je však nezbytná podrobná servisní dokumentace vč. schématu a potřebné vybavení. Bez toho to nepůjde. A laikovi doma na koleně teprve ne - takový pokus "naslepo" pak zpravidla končí napácháním ještě větších škod...

Mrzí ma iba to, že pôvodnú poruchu som provizórne opravil, no pokazil som niečo iné...keby som to nechcel vyskúšať, TV nechám v servise. Ktovie, čo som mohol pokaziť?

A teraz po tvojej oprave si môžeš asi skrátiť cestu , zberný dvor je bližšie! Keď povieš ako si opravoval , tak si na tebe zgustnú a zaplatiť môžeš aj viac ako stojí

1. Může být vadný t-con.2. Poškozené neopatrností flex kabely displeje, zkus pomačkat lehce. Zkusil bych všechno rozpojit a znovu zapojit ještě jednou.Zvuk je funkční? Pokud ano, main by měla být v pohodě a problém bude jinde. Bohužel nevím, kterou desku si přiskřípl a jestli tv chvíli jela bez chyb nebo rovnou po tvém zásahu ukazovala pruhy. Případně v jakém stavu byla před servisem. Jestli byla jen vadná led nebo i ty pruhy.Mimochodem já oceňuji snahu opravit si věci sám. Vyhodit tv můžeš vždycky, tak proč se ji nepokusit, třeba i pokus omylem opravit.

Konečne normálny názor. Ja som si veľmi dobre bol vedomý, že TV asi neopravím, keďže naposledy som sa takýmto veciam venoval asi pred 20 rokmi a to bola trošku iná technika...ale keďže mal ísť rovno do šrotu, skúsil som si to a pri troške opatrnosti by som ho spojazdnil aspoň na provizórne pozeranie v hosťovskej izbe...TV fungoval keď prišiel zo servisu tak, že keď som posvietil zboku na obrazovku, bolo vidno obraz, dokonca som videl aj menu a mohol som v ňom všetko nastavovať. Rozobral som ho, vyskúšal všetky LED našiel som jednu vadnú a tú som prepojil s tým, že ak to bude fungovať, naletujem tam nejaký vhodný rezistor. Po zložení bol obraz taký ako je na obrázku. Rozobral som ho ešte raz, pozrel všetky spoje, skúšal som hýbať aj flexi káble pri zapnutom prístroji, obraz sa nijako nemenil, ostával vždy rovnaký, v tých tenkých pásikoch bolo vidno, ako sa hýbu postavy. Myslím že tá doska, ktorú som pritisol kovovou lištou je modul Y-drive, je priamo pri displeji z neho idú tie flexi káble rovno na displej. http://www.avelmak.sk/index.php

Měl jsem rozebraných jen pár LED tv, ale modul y-drive jsem v led tv ještě neviděl. Nepatří modul do plazmové tv? Nemám žádnou zkušenost. LED TV= zdroj, led driver, main, t-con, panel, LED. Ledku bych doporučil vždycky vyměnit za tu původní a snížit celkový proud aspoň o čtvrtinu. Buď snížením v menu anebo přizpůsobením odporu na led driveru, aby hned nepraskla další LEDka. Na aliexpressu se seženou levně.Více asi neporadím.

Myslel som tento pás plošného spoja, ktorý je priamo spojený flexi káblami k obrazovke.https://screenshots.firefox.com/pkLtVQwEYCtiw0Qj/www.yout...

Myslel si to tak, že ten žltozelený obraz je preto, lebo som jednu LED prepojil???

Ne to určitě ne. LEDky nemají nic společného s pruhy. Přepojení beru jen na vyzkoušení, zda se podsvit rozsvítí. To je vše.K té skřípnuté destičce.Toto je součást panelu a co jsem tak četl, je to strašně veliký problém připájet. Osobně jsem nezkoušel. Můžete zkusit zapojit jen tu pravou nebo levou část s flex a uvidíte jestli se třeba půlka tv rozjede tak, jak má.

No skúsim to ešte raz rozobrať pred tým, ako ho pôjdem odovzdať do elektro odpadu. Dík.

Nejspíš budeš mít poškozený některý z těch flex kabelů. Kdysi jsem jednu takovou TV také dával dohromady. Prostě jsem ji otevřel, zapnul a tak dlouho hýbal flex kablíky, až jsem našel, který to dělá a zafixoval ho v poloze, ve které funguje. Fungovalo to mnoho let. Vyměnit to bohužel nejde, je to součástí obrazovky a její výměna je finančně nezajímavá.Pokud bys to dělal, mysli na to, že jedna deska v TV je zdrojová (ta s velkými součástkami) a je v ní nebezpečné napětí, takže na tu nehrabej.

Rozobral som ho ešte raz, hýbal som so všetkými flex káblami, pritláčal som na všetkých možných miestach, obraz bol bez zmeny. Musel som asi niečo odpáliť skratom, keď som ten plošáčik nevložil správne do medzery a pritlačil som ho spodnou kovovou lištou, ktorá drží obrazovku.

A zkusil jste zapojit jen jednu polovinu, abyste zjistil, která destička je vadná? Pokud beze změny, tak bohužel. Jak se poškodí panel, je to na vyhození, škoda.

Áno, skúšal som. toto je ten plošáčik:https://screenshots.firefox.com/V5jUic7JGXOUvDgE/www.face... pri odpojení druhej časti:https://screenshots.firefox.com/zxoGQZIk1ANG591t/www.face... toto je pri obraz, ktorý sa mení len v tých tenkých pásikoch, tá zelenožltá farba ostáva nezmenená:https://screenshots.firefox.com/oaJsZdbERDdkDupr/www.face... a toto je hneď po zapnutí, keď ešte nejde žiaden zvuk:https://screenshots.firefox.com/3F1lQkR6mThVAiFP/www.face...

Tady máš LEDky, oravoval sem LEDpásek v Samsungu 80cm, kupoval sem pět 3V LEDekhttps://www.sahy.cz/LED-podsviceni-LED-backli... Co upéct v troubě ten plošnák co řídí displayhttps://www.cnews.cz/jak-opravit-grafiku-upect...

Stále platí to samé. Oprava flex proužků nebo t-conu.