» Poradna » Windows (a jiné OS)

Při instalaci Windows na mě vyskočí "načíst ovladač"

Při instalaci Windows na mě vyskočí "načíst ovladač"Chybí ovladač média (například jednotky DVD, USB nebo pevného disku) který váš pc potřebuje.... Co to proboha je?//"Napište titulek co nejpřesněji. Jen podle titulku se ostatní rozhodnou, jestli si váš dotaz přečtou."//

Odpovědi na otázku

Tady opravdu nejsi ve věštírně.

Je to proboha to, že není adekvátně nastaven Bios UEFI / a GPT diks nebo Bios LEGACY a disk MBR.. Pokud jde o novější počítače, ty mají UEFI a k tomu je zapotřebí nové disky SSD konvertovat na formát GPT.Nově zakoupené SSDéčka jsou ve formátu MBR.. toť vše..

Já myslím, že už jsi to zkoušel a nikam to nevedlo:https://www.zive.cz/poradna/bluescreeeny/sc-2... Nový nick to asi nevyřeší.

Aha..

Dobře, ty si právník biosu, to je v pohodě, ale zajímavý je že na ten komp linux dostanu, ale při instalačce windowsu prostě selže pc buď bluescreenem nebo restartováním. To přece není nějakým GPT, to jsem kontroloval, normálně je nastaven na GPT, ještě mě napadlo flashnout bios na nejaktuálnější, jenže se mi to nedaří protože když stisknu tlačítko na základní desce pouze 3x blikne a je konec. :D

Teď chci jen demonstrovat, že u Linuxu je to naprosto fu(c)k, jak je nastaven Bios..Připravil jsem si Linux Ubuntu 20.04 na flešku(ta je ve formátu MBR) pomocí Rufus a předvolbou pro Bios a MBR disk. Tedy žádné GPT.. V Biosu jsem nastavil Boot -> Only UEFI. Linux z flešky najel bez problémů.. teď z něj píšu.. Piš srozumitelně, co se tvého problému týče. - Co je to za desku, přesné označení.. - Je přítmona v nastavení Biosu volba IDE / AHCI..???- Na jaký disk se chystáš instalovat systém..???.. a v jakém formátu je disk..??? GPT / MBR..??? Jde o operační systém Win 10..???- Jakým způsobem jsi připravil flešku.. MCT / Rufus - pro MBR disk / nebo GPT disk..???Pokud nedokážeš odpovědět na dotazy, k ničemu se nedopátráme.. Pokud některým dotazům nerozumíš, ptej se.. Mně je jasný, že nevíš, jaký formát máš na flešce a na disku(GPT / MBR) - fleška je jasná(Rufus správná předvolba/ nebo instalačku raději připravit pomocí MCT - fleška bude připravená pro oba typy systémů UEFI a GPT disk / tak Biso LEGACY a disk MBR .. disk lze zjistit v cmd/ diskpart/ list disk -> přípapdně dalšími příkazy konvertovat z MBR na GPT nebo obráceně.. A já zase nemám tušení, jaké volby nastavení jsou v tom Biosu tvé desky.. Pokud tam nenií UEFI.. bude to LEGACY a disk MBR... jednoduché jako facka.. Pokud je přítomné IDE - musí se přenastavit na AHCI.. a disable RAID IDE - to je kravinka níže pod zmíněným nastavením IDE / AHCI.. Intel staré historické desky jsou opravdu zvláštní a nejsou k nim žádné pořádné informace či ovladače ke stažení na webu výrobce..

Ok, je vidět že tomu fakt rozumíš, a budu rád za tvou radu, zkusím ještě jednou popsat podrobněji můj problém, na nově zakoupený pc sestavený v czcéčku chci naistalovat windows10, protože nezlob se na mě, linux je pěkná sračka co se týče hraní her. No k problému, já si nemyslím že by byla někde chyba ve flešce, normálně z ní nabootuju tu instalačku, odpojím jí, a pakračuju v instalaci už na ssdečku, jenže přes to se prostě neproklikam, zadam rozložení klávesnice a bla bla, pak přijde např vytvoření nového microsoftího účtu a v tu chvíly padne PC, problikne bluescreen a počítač se restartuje... Takže ve flešce bych problém neviděl, normálně si jí naformátuju klidně fat32, podle mě rufus na windows nepotřebuju, nebo ano? já normálně na stránkách microsoftu stáhnu ten program na vytvoření instalačního média, prolikam vše standartně, vytýhnu flešku a jdu bootovat. Co se týče BIOSU, IDE/AHCI jsem v biosu neviděl, ale přiznám se že jsem to ani extra nehledal, mám zákl. desku Asus Tuf gaming B550M-Plus, co se týče toho MBR/GPT disku, jedná se o 500GB kingston m.2 ssd disk, Byl jsem v CMD a kompletně jsem cleanul celý disk, zkontroloval i to GPT, byla u toho hvězdička což jsem pochopil jakože je nastavený GPT... Co se týče LEGACI UEFI, opravdu nevím co tam je, vím že sem dal BIOS projistotu několikrát do defaultu, a nevím jestli defaultní nastavení zabraňuje správně zavést systém. Napadá mě ještě že tam jsou nějaké chybné ovladače, ale to je přece blbost když jsem smazal celý disk v CMD ne?

To jsou ale novinky.. Moje tušení IDE / AHCI tedy vynecháme.. O tom nemůže být ani řeč na desce vydané v roce 2020.. Myslel jsem si, že oživuješ nějakou mrtvolu PC na prehistorické základní desce Intel, kde je podpora i Windows XPéééééééééééééééééééééček..Teď ale nemám čas.. odcházím do vsi.. Asi tak za hoďku se na ten tvůj nový komentář podívám.. *Na takové desce nemůže být problém s instalací Windows 10.. Něco prostě děláš blbě.. A ano.. Rufus není není zapotřebí.. i když je to dobrý nástroj. MCT made in MS je plně dostačující k vytvoření instalační flešky.. Otázkou zůstává, o jakou flešku jde.. i ta může být vadná..

Ok, samozřejmě počkám co vymyslíš, Flešky jsem zkoušel dvě, jedna 16GB od společnosti Good RAM, a druhá relativně novější Cruzer Edge 8Gb

O.K.. 1. M.2 disk - k tomu mám jen průpovídku, že pokud je tedy správně vložený do desky -> patřičný slot + použitý distanční sloupek(disk neleží plochou na desce), měl by být v nastavení Biosu povolený M.2.. Default nastavení bude zřejmě SATA express a toto nastavení je nutné změnit -> rozkliknout a zvolit M.2Nastavení portu pro M.2 v Biosu:Advanced / Onboard Devices Cofiguration / SATA Mode Cofiguiration -> změnit na M.2(původně je tam SATA Express)*K tomu je zapotřebí počítat s tím, že SATA porty 1 a 2 nebudou moci být použitelné pro připojení jiných disků.. budou tedy neobsazené, protože diskem M.2 jsou prostě zablokované.. 2. Záložka BOOT - tam by mělo být nastaveno pro zjednodušení -> Only UEFI Poté záložka Exit - Save and ExitPříprava flešky:Použij tu novější flešku-> formátuj -> pravoklik na flešku / formátovat / FAT32MCT - nástroj pro stažení Win 10 a příprava na fleškuhttps://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/w... *Stáhnout nástroj.. ten máš asi stažený.. Postupuj dle pokynů.. vyhoď zaškrtnutí pro tento počítač a poté vyber USB flešku, kterou máš po formátování připojenou ve stroji.. - V PC budeš mít připojen jen ten disk M.2.. nic jiného.. + instalační flešku v usb portu- Nabootuj fleškou.. po startu poklepávej na klávesu F8(Boot menu) označ flešku a klepni na enter*Asus desky- Boot menu(F8)- v prvním obrazu průvodce instalací podrž klávesu "Shift" + klepni na klávesu F10Zobrazí se CMD, napiš tyto příkazy a po každém příkazu klepneš na enter:diskpartlist disksel disk 1*číslo 1 by mělo odpovídat Ukázat celý příspěvek

O.K. Děkuji ti moc za podrobný návod, co jsem 100% předtím neudělal byla ta změna v biosu s tím M.2. - Tam jsem měl 100% defaultní nastavení a možná to hapruje kvůli tomu, každopádně dnes už to nedám, píšu nějakou šílenou prezentaci o Blenderu. Zítra dopoledne při online výuce na to hodím voko a budu se držet tohoto návodu, jestli to i po tomhle začne házet v instalaci windowsu bluescreeny a pády PC, dám to těm expertům z CZCéčka, je mi úplně jasný že ten PC montoval nějaký matlák

Počítač bude složený asi v pořádku.. Pokud bude problém, vypni v Biosu -> Secure Boot a smázni klíče... najdeš v Biosu pod záložkou Boot

Prezentace o Blenderu? Ach jo, zlatá střední škola co bych za to dal.

Jojo, největší sranda :D děláme blendery který stahujeme už z netu hotový :D

Ajaj, já že to zkusím ještě dneska a hned u prvního tipu problém, nemůžu najít ten SATA express, dám Advanced / Onboard Devices Cofiguration a pak je problém,SATA Mode Cofiguiration tam není :(

Vycházel jsem z nastavení mojí desky Asus Z170-ASATA mode musíš najít.. musíš se prostě v nastavení Biosu trochu prohrabat.. M.2 musí být povolený..Vždyť ten Bios není tak obsáhlý, abys to nenašel.. Projdi každé nastavení v Advanced

Proklikal jsem právě celé Advanced, a slovní spojení SATA Mode Cofiguiration neexistuje, avšak je tam SATA configuration. Tam je ale jen Sata port enable/disable. pak sata mode AHCI, NVMe Raid mode a pak hot plug dis/enabled

AHCI je správné nastavení... Níže jsem ti napsal komentář a odkaz na video k tvé desce

SATA port enable musí být třeba pro další datové disky.. jen je nedávej do prvních 2 portů.. tam si myslím, že bude blokace z důvodu přítomnosti disku M.2 - můžeš později otestovatNVME Raid určitě ne.. pokud tedy nemáš v plánu RAID pole .. Hot plug disable.. Datové disky připojíš až budeš mít nainstalovaný systém na disku M.2

jj, to je všechno v pohodě, protože já tam nemám jiné disky než toto ssdečko, takže v tvém instalačním návodu skipuju to nastavení M.2. protože je tam to auto, dá se na tom M.2.1. Link mode ještě změnit nějaké GEN1 GEN2 GEN3 GEN4, bůh ví co to je, já tam tedy nechám auto asi

Já mám starší desku Asus.. tam je to zcela jinak..

Bylo by asi vhodný prostudovat manuál k desce.. Já to za tebe študovat nebudu.. Nebo řekni taťkovi.. Třeba to na "auto" bude O.K.. Pokud jsi při instalaci Win 10 postupoval správně, pak je tedy otázkou, proč se ta instalace nedokončila.. Ten počítač bych musel mít fyzicky u sebe.. Za chvilku bych na to přišel.. Pohrál bych si s nastavením Biosu a věřím, že bych na to přišel.. Takhle můžu jen hádat tipovat, co je správně a co špatně.. a manuál bych si taky pročetl..

Já říkám, normálně nabootuju flešku, po prvním restartu jí vytáhnu, instaluju instaluju, bum bluescreen, nebo neočekávaný pád systému a restart. Víš co, kdyby na všem nebyli ty debilní lepíky na reklamaci tak se klidně mrknu dovnitř, nějaký základ HW mám a není tam co posrat, minimálně vyndat a dát zpátky zvládnu xd

Ty prakticky ani nevíš, který ten M.2 je obsazen.. Dle mého názoru by měl být M.2 disk vložen do toho spodního slotu, který má krytkuTeď se ze zvědavosti dívám na tohle video. https://www.youtube.com/watch

No.. vzhledem k tomu, že máš skříň zaplombovanou.. Máš v té skříni připojený i nějaký datový disk..???Kolik je tam volných sata portů pro disky HDD.. 4.. ??? Na téhle desce budou zřejmě všechny ostatní sata porty pro další disky použitelné, tedy bez blokování v souvislosti s diskem v M.2... Takhle nějak jsem to pochopil z toho prvního videa, kde tam ten člověk prochází nastavení Biosu.. Pokud máš v pc skříni i nějakoý datový disk, je špatně hlavně to, že tu skříň nemůžeš odplombovat, abys odpojil HDD při instalci systému na disk M.2. Dle Biosu je možné porty SATA nastavit na disable, alespoň do doby, než budeš mít nainstalovaný systém.. Já bych radil toto:Podívej se znovu na nsatvení Biosu -> Advanced/ na ty M.2 linky a rozkolikni "auto", co to ukáže.. Pokud máš v bedně připojený i nějaký HDD - v nastavení Bios zakaž SATA porty.. asi by tam měly být 4(fyzicky nemůžeš skříň ani otevřít, když tam máš plombu.. Jeden ten prázdný M.2 link zakaž, pokud to půjde.. když máš jen jeden disk M.2Nainstaluj systém dle mého návodu výše.. *Nejdříve napiš, něco k tomu M.2 linku ->> "auto".. jaká je tam jiná volba.. Rád bych pomohl.. ale k tomu bych ten počítač musel mít fyzicky u sebe.. Jsem hodně kritický vůči sestavení PC v CZC / nebo v Alze.. nikdo se tam s tím moc nemazlí. Svědomitý soukromník by to udělal co nejlépe, neboť si svou odvedenou prací dělá jméno. Zaměstnanci dělají jen svou práci, kterou mu nařídí jeho nadřízený..

Samotná skříň není zaplombovaná, dovnitř se dostanu, zaplombovaný jsou jen komponenty. Co se týče tý M.2, je osazená v té druhé pozici - M.2_2 Link , zkrátka je níž než ta první pozice. V BIOSU na nastavení toho je jen "Auto" a nebo nějaké GEN1,GEN2,GEN3, tohle ssdečko je jediný disk v PC, nic jinýho tam nemám..

Napsal jsem ti zprávu na e-mailVšiml sis toho mého komentáře níže..???Záložka BootCSM(Compatibility Support Module) - na to klikni a poté dej Launch CSM na -> Enabledníže na Boot Device Controll -> UEFI ONLY

Ok, UEFI only mám, dneska už nevím jestli se dostanu k tomu to řešit, možná někdy večer, každopádně mi spíš řekni kdy by se hodilo zavolat? Já bych mohl zasednout ke kompu a cíleně to řešit tak zítra dopoledne, ale chápu že většina lidí pracuje, tak mi řekni kdy

Tady nebude psát o soukromí.. O.K. mně se to hodí kdykoliv.. Stačí mě prozvonit

napišu ti na mail

Poslední, co by mohlo být zajímavý, je toto nastavení v Biosu:Záložka BootCSM(Compatibility Support Module) - na to klikni a poté dej Launch CSM na -> Enabledníže na Boot Device Controll -> UEFI ONLYDál už si s tím dělej, co chceš.. Nebaví mě radit na dálku.. Musím mít ten počítač fyzicky u sebe.. Vypnul bych Secure Boot a smáznul klíče.. je možné, že to rovnou nabídne Clear Secure BootSave and ExitFERTIG.. musí to jít ... nabootovat instalačkou a nainstalovat systém..

Aha.. na té tvojí desce je v záložce advanced M.2_1 Link Mode a M.2_2 Link Mode -> na auto.. netuším, zda je to takto správně.. a by se ukázalo po rozkliknutí auto.. Na desce máš 2x slot pro disk M.2Zde je video: 2:23 minhttps://www.youtube.com/watch Jinak na tom videu vidím v Advanced nastavení / SATA Configuration(2:06 min)Prostě to projdi a podívej se zdali je vše správně nastaveno..

Jaký Windows10,tak asi špatně vytvořené instalační zřejmě USB instalace a nebo ten flash disk je vadný.

Otázkou ale stále zůstává, o co se vlastně snažíš.. Napiš dotaz srozumitelně a dostane se ti i adekvátní odpovědi.. Napiš o jaký stroj jde.. veškeré detaily tvého konání s čím pracuješ a co děláš, jsou důležitéééééééééééé .. jestli tedy chceš, aby ti někdo poradil..

Žeby to pchal do USB3 portu? A potom je asi logické, že to pýta ovládač na USB3 - USB3 radič nie je aktívny, tak port je hluchý, nemý, slepý....

Já se tedka nedavno taky setkal s tim, ze instalace w10 chce ovladace a nepusti dal.Slo o notes Samsung chronos 7, instalacky na 8gb usb (mbr), instaluju na 1TB samsung mssd v redukci na sata, kde uz mam Ubuntu + W7 32bit + grub2...no a taky me napadlo jako prvni usb3 drivery jenze ta instalace vidi partition i na usb instalacce i toho ssd disku tak co po me chce OMG???hlavne jsem myslel, ze tydle pekla jsou jen s instalaci prvnich verzi win7 + usb3, ale ze ty desitky uz maj ovladace temer na vse.. ee..

cs.athowto.com/fix-required-cd-dvd-device-drive-is-missing-error-while-installing-windows-from-usbsupport.microsoft.com/sk-sk/help/952951/error-a-required-cd-dvd-device-driver-is-missing-when-you-start-windowpepak.net/software/windows-7/windows-7-chybi-pozadovany-ovladac-zarizeni-jednotky-cddvd/