» Poradna » Windows (a jiné OS)

Převod názvů adresářů a podadresářů do unicode

Ahoj,používám win 10. Všechny názvy adresářů se mi zobrazují v pořádku, avšak když tyto synchronizuji se vzdálenými zařízeními nebo některými cloudy, tak s některými adresáři je problém, že je nelze na jiných zařízeních otevřít. V názvech adresářů je diakritika. Samotné soubory poškozené nejsou, jelikož stačí adresář přejmenovat například z "adresář" na "adresar" a vše funguje. Adresářů je velké množství a rád bych názvy s diakritikou ponechal. Napadlo mě, že je možné problém v tom, že názvy nejsou v Unicode. Tedy, je možné nějak hromadně tyto adresáře včetně jejich podadresářů (názvy) převést do unicode? Tak, aby v žádném případě nebyla poškozena data v nich a současně, aby do unicode nebyly převedeny názvy souborů v adresářích?Děkuji

Odpovědi na otázku

To zobrazování nezávisí na názvech jako takových, ale na tom, kde a čím je zobrazuješ.--------------------------Zkus otevřít Přík. řádek a zobrazit si např. obsah nějakého adresáře (kde jsou podadresáře s diakritikou v názvech) příkazem :dirUvidíš, že se diakritika zobrazí špatně.Pak to udělej znova, ale předtím zadej příkaz:cmd /uUvidíš, že se tentokrát diakritika zobrazí správně - důvodem je to, že je Přík. řádek přepnutý do unicode.-------------------------------Doufám tedy, že jsi z uvedeného pochopil nereálnost svého požadavku.Řešení je jediné - nepoužívat diakritiku a mezery v názvech.Doporučuji vytvořit si skript který všechny požadované položky přejmenuje naráz - nebo:Linuxáci na to mají utilitku detox. Možná existuje něco takového i pro win.

"V názvech adresářů je diakritika"= fatální čuňárna. Stejně tak mezery, což zavedl MS s nepodařeným herním W95. Přejmenování složek to nemusí vždy řešit funkčně, např. v případě nainstalovaného sw.

Kdyby windows neumožnoval, vytvářet názvy s diakritikou, tak by byl klid. To je ale asi tak reálné, jako chtít, aby Windows nevytvářel soubory, jejichž název, překračují povolenou délku.

Co je to nepovolená délka? NTFS podporuje délku cesty + souboru až 32k znaků. jen ty programy, které používáš s tím nepočítají a zasekly se na 255 znacích Tady je něco víc:https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/des... (v=vs.85).aspx

Když s tím má problém samotný Průzkumník, tak lze sotva očekávat, že programy mimo MS, budou cestu k souboru, delší než 260 znaků podporovat(dobrý správce souborů to umí). A to i přesto, že se ve W10 dá zapnout, podpora pro více než 260 znaků.

Zcela úplně a bez výhrad souhlasím!(to čučíš, co? )

Windows ukládají názvy složek a souborů v unicode. Klidně si zkus udělat název, který bude obsahovat azbuku nebo čínské znaky.Problém je v programu, který provádí synchronizaci (nepracuje s unicode názvy) nebo v koncovém zařízení, který má buď chybně nastaveno kódování nebo nepodporuje unicode názvy.Za tohle Windows nemohou.