Přetaktování staršího PC

Ahoj všem,Moje maminka má starší počítač, funguje dobře ale už je pomalejší, chtěla bych ho trošku přetaktovat něž si koupá nový.Může mi někdo poradit co a kde bych měla správně nastavit pro přetaktování?Děkujihttps://i.ibb.co/BrWsrkd/01.jpghttps://i.ibb.co/8DQyXmS/02.jpghttps://i.ibb.co/yStt5Zd/03.jpghttps://i.ibb.co/r2mfcWV/04.jpghttps://i.ibb.co/McbMkpv/05.png

Odpovědi na otázku

core2duo e6300 z roku 2006 odnes do elektroodpadu a nabuduce vymysli nieco lepsie na trolenie.

Kupte repas PC za 4000Kč a neřeš přetaktování u tohodle hrobečku.

U takto starého počítače přetaktování nepřinese vůbec nic, kromě rizika nestability. A taktování se nedělá tak, že by se někde nastavilo něco konkrétního, taktování je experimentování.

Vám nebo mně nepřinese. Ale pokud s tím někdo funguje doteď...Známý trvá na tom, že z Core 2 se pořád dají používat Quad (9xx0), protož je zvládá přetočit třeba o 40%. Samozřejmě ty lepší modely jsou odpovídajícím způsobem drahé. Ale taky dodnes používá bulldozer, a tvrdí, že je to úplně v pohodě.Na web to určitě není, respektive možná pro někoho opravdu pomalého. Ale na psaní ve Wordu 2003 nebo hraní The Sims, proč ne.Ale přetočit moc nepůjde, protože e6300 bude mít mizerně malý násobič a dá se taktovat jen přes FSB společně s paměťmi, je to složitější laborování a nic moc to vskutku nepřinese. Dá se i třicet procent za cenu násobné spotřeby a hluku, což je prostě málo. A u takhle starého počítače to hodně urychlí smrt zdroje nebo kondíků v napájecí kaskádě.

Pred cca rokom som mal Q6700 s GT 1030 a 8 GB RAM to ako tak použiteľné bolo. Tá GK prehrala aj 4K stream, čo samotný CPU nezvládal (boli streamy, kedy sa rozlíšenie nedalo znížiť). Ale konvert videa bol 10× dlhší a aj odozva systému je niekde inde. C2D by som dnes nechcel a snažiť sa z E8600 dostať 4,5 GHz to ani omylom. C2Q sa pretaktuje ťažšie.

Hvězdičko to nepomůže. Takhle starý počítač když zrychlíš o 10,20,30% zůstane furt takřka stejně pomalý.Představ si, že máš korunu a chtěla bys ji "přetaktovat" o 30%... I kdyby se to povedlo, kolik budeš mít? Korunu třicet. s tím stejně nic nevymyslíš. Nemá to cenu.

U tohohle počítače se z nedostačujícího výkonu stane zase jen nedostačující výkon za cenu nejasného chováníhttps://www.levnapc.cz/fujitsu-esprimo-p920-towe... tohle za 2 tisíce bude násobně výkonnější. Za cca 8 tisíc už se dá složit nový moderní počítač a za podobné peníze jde sehnat i hotový.

Za par Kc si kup 256GB SSD-cko. Ja som teraz kupoval do mojho core2duo notebooku. Ako zalozny pocitac a na jednoduche prezeranie internetu nenarocnemu seniorovi staci.

Přesně tento CPU jsem před lety měl. Běžel stabilně na 2,8 GHz. Stejný násobič, ale ne 266x7 nýbrž 400x7.Ale musí to mít aspoň trochu lepší chladič, než je obyčejný intel box.Trochu otázka je, co udělají ty letité komponenty, když se z nich někdo pokusí vymáčknout mnohem víc. Hlavně deska a zdroj.

To je uplne irelevantni.Jedina dulezita vec je, ze v dnesni dobe nema OC tohoto procesoru vubec zadny smysl.

Ten CPU má 1000 passmark bodov, i3-13100 má 15000 - 15× viac. O koľko % zvýšiš výkon toho 15r starého CPU? O 10%?, čiže bude mať 1100 bodov? Aj keby ste ho pretaktovali o 50% čo sa Vá takmer určite nepodarí, žralo by to ako dnešný pretaktovateľný CPU, ale ani by sa to výkonom nepribližilo Celeronu.

Z Trabanta Porsche neuděláš

Jako ostatní - moc staré žádné taktování nepomůže, i kdyby se nakrásně zvýšil výkon 2x. Až koupíš novej, pěkně tuhle vykopávku vyčisti zabal a schovej na půdu. Za třicet-čtyřicet let to bude mít cenu jako rodinné auto.

Jen jako cvičení, co se mi válí za zbytečnosti v paměti...První je kontrola současného stavu, vyčistit, zkontrolovat teploty, možná přepastovat. Posoudit chlazení (chladič, teploty...).Když bych to chtěl dělat rychle a bez studia specifikací, nastavil bych napětí na 1,4 V pro CPU (vCore) a trochu pro RAM (max 2.0, DRAM Voltage), pokud je tam hardwarová dělička a funguje (leckdy ta nejvhodnější funguje jen za nízkých frekvencí), tak ponížit násobič pamětí, klidně na polovinu (takže po přetaktování získáme třeba efektivně 700 MHz, což nic brzdit nebude) a zvýšil FSB na 1200 MHz, co to udělá. Možná to vyjde. A to je +15% výkonu CPU.Dělička bude asi schovaná za Advanced timing control, nebo někde jinde. Násobič (CPU Clock Ratio) nastavit na nejvyšší možný (7).Jenže pokud se nepopere i s tou děličkou, nedají to nejspíš paměti. Snížit časování a vohulit napětí, nic jiného se obecně dělat nedá. Osobně jsem dělal dvacetiminutový memtest, a pokud to prošlo, přidal jsem 0,005V a považoval jsem to za stabilní (do příštího pokusu o další taktování za tři dny).Časování pamětí nemá smysl hrotit, takže kouknout na profily (ty by mohly být v Everestu nebo jiném diagnostickém SW, co umí číst SPD) a nastavit ručně něco takového pro výslednou efektivní frekvenci. Takže pokud bude výsledek 700 MHz, nastavit ručně v BIOSu profil pro 800 MHz a podobně.To HWInfo to docela pěkně shrnuje, s čím se bude hýbat. Jen pozor u těch pamětí, ukazuje (správně) 400 MHz, protože tam je skutečně 400 MHz. Akorát protože jsou to double data rate paměti, tak je to "jako kdyby 800 MHz", říká se tomu správně (když už) 800 MHz efektivně, a běžně se pracuje s touto hodnotou jako s "frekvencí". Zejména v recenzích, fórech a třeba tady na Poradně. V datasheetech je to uvedeno správně, v marketingových materiálech to "effective" bývá někde za hvězdičkou nebo tak. DDR2 Ukázat celý příspěvek