Přetaktování Ryzen 5 2600

Dobrý den.Snažím se dostat mírně vyšší výkon z Ryzen 5 2600.Taktování zkouším přes AMD Ryzen Master,kde mohu nastavovat pouze napětí a takt.Z nějakého důvodu se mi nedaří udělat stabilní verzi.Co jsem koukal někteří dokáží při 1,35v dosáhnout stabilních 4,2Ghz...já nejsem schopnej dosáhnout stability ani s 1,5v při 4,1Ghz.Na ploše apod to běží,ale jakmile zkusím novej FS2020 tak se pc vypne.Teploty jsou v naprostém pořádku do 70C při 1,5v,takže se nepřehřívá.Nesetkal se s tím někdo na stejným procesoru ? Mám zrovna smůlu na špatnej kousek ? Díky za nějaké postřehy (nejde mi za každou cenu vyhnat max z procesoru,stejně žádnej kloudnej výsledek nepozoruji při taktování,ale ze zvědavosti mě to zajímá).Info:CPU-AMD Ryzen 5 2600RAM-Patriot Viper 4 Series 16GB KIT DDR4 3200Mhz CL16 (4x8Gb,2128 Mhz CL 15)GPU-ASUS ROG STRIX GAMING Radeon RX 5500 XT O8GMB-ASUS TUF B450-PRO GAMINGZdroj-Seasonic Core GC 650W Gold

Odpovědi na otázku

ryzen 2600 ma zakladnu frekvenciu 3400MHz. Podla chladenia, spotreby konkretneho kusu a vykonavanej ulohy sa sam pretaktuje az na 3900MHz.... ale to je iba pri jednom jadre!!!! Ty chces aby isli vsetky 4200? Kup 20 kusov a skusaj, ked nepojde kup dalsie a skusaj. Ten co pojde si nechaj. Mozno nepojde ani jeden.

Ano zkouším navýšit frekvenci na všech jádrech.

tak skusaj postupne, najprv 3500, potom 3600, potom.. a ked to prestane byt stabilne, tak to nechaj na najvyssej stabilnej. Ale je to 314covina, normalne kup 3700x alebo 3950x ked mas malo vykonu a pouzivaj to na default frekvencii.

To měli ti ostatní obrovské štěstí. Ovšem jestli náhodou už nemáš to napětí přehnané? 1,5V je už fakt hodně, to vypnutí PC s nejvyšší pravděpodobností není nestabilita, ale jednoduše ti to shodí ochrana TDP, prostě teče moc vysoký proud. Takže zkus opačný postup, nech tam ty 4,1GHz a napětí naopak snižuj. Já jsem laboroval s R5 3600 a taky mi to pořád při větší zátěži po nějaké době spadlo, že se počítač natvrdo vypnul. Měl jsem tam 1,4V potom jsem zkoušel 1,35 - 1,3 a nakonec jsem zůstal na 1,25V, při kterých mi to pořád udrží 4,2GHz stabilně na všech jádrech, mnohem méně to topí a hlavně už to nepadá. Taky jsem byl z Intelů zvyklý, že pro taktování je potřeba jet s napětím docela nahoru, ale u Ryzenů to nejde. Tam paradoxně většinou napětí je potřeba spíš snížit, protože to jinak shodí ochrana a buď máš štěstí, že ti to zvládne i při tom nižším napětí vyšší taky nebo smůla a nejde to a v tom případě tomu ani vyšší napětí nepomůže.

Zkoušel jsem i měnší napětí,ale až takhle na malý napětí mě nenapadlo jít,každopadně zkusím.Díky za radu,přijdu domů a začnu zase zkoušet své štěstí.

Trochu OT: Muzu se zeptam jakými SW zkousis stabilitu? Me se snad povedlo na R5 3600 4.4GHz pri 1.27V. Pri normalnim pouzivani a hrani vse slape, teploty do 75°C. Pri stresstestu (OCCT - velky vzorek dat, Intel burn test) to taky drzi, teploty do 85°. Kdybych ale pustil jeste neco narocnejsiho, tak uz mi to chlazeni nedava.

OCCT je nejdrsnější test stability. Já jsem vykoumal, že Cinebench R20 na testování provozní stability bohatě stačí.

Ale prdlajs, OCCT je max na 3. mieste. Stabilita sa neskusa Cinebenchom, ktory skonci za 2 minuty, ale minimalne 1-2 hodiny, najlepsie ak sa cely komp zatazi na 12 hodin. Tym sa otestuje okrem CPU aj MB, zdroj, GPU a podobne. Ak niekto na tom PC len hra, tak prosim, ale stabilitu treba otestovat poriadne na serioznu pracu. A netreba zabudnut otestovat aj RAMky.CPU treba zatazit poriadne programom Prime95 alebo v AIDA64 zvolit FPU test, to sa budete divit.Viz. https://www.igorslab.de/en/stress-torture-cpu-tot...

V podstatě používej klidně Prime 95 (Small FTT), nebo ten OCCT (jen použij malý vzorek dat)."Velký vzorek dat" se používá pro test stability řadič paměti/paměť. Proto ty teploty nelezou tak vysoko.

Prave ze kdyz dam maly vzorek dat, tak to neuchladim. Cinebench R20 to projede OK.

Což ovšem znamená, že to nemáš pořádně zatížené.

Na druhou stranu, kdy je procesor pri normalnim pouzivani poradne zatizeny? Kdyz jenom delam bezny veci + hrani, teploty CPU do 75°, nic nepada, vse jede normalne, musim neco vlastne resit? 🙂

Samozřejmě, pokud ti to při normálním zatížení nepadá, tak není potřeba to řešit

Co je to normalne zatazenie? Tie frekvencie co ukazuju vsetky programy na monitorovanie, su len "vzorky" momentalnej aktualnej frekvencie CPU, kde sa aka vzorka trafi. Proste sa nedaju GHz frekvencie ukazovat presne, ked cas vzorkovania je iba niekolkokrat za sekundu. Ale dolezite je nieco ine.Kde mas istotu, ze aj pri "normalnom zatazeni" nedojde k 100% zatazeniu napriklad na 10ms, pre vsetky jadra? A ktora cast CPU, ktore registre, ktora vypoctova jednotka atd. Ak je CPU na hranici stability, moze dochadzat k chybam pri vykonavani instrukcii, alebo ukladani/citani hodnot z registrov a podobne.A ako teda zistit, kde je hranica stability? Len poriadnym a dlhodobym otestovanim (aspon 12hod) s viacerymi softvermi a nastaveniami, pamate tak isto. Ak uz mame nejake GHz stability k dispozicii, este to nic neznamena. Kde je garancia, ze bude procak stabilny aj o mesiac alebo rok, ako starne zakladna doska aj VRM. Ja odporucam miesto maximalneho taktu ist s frekvenciou napr. o 100MHz dole a nemusim sa bat nestability.Nejde len o to, ze niektora hra raz za cas spadne. Ak napr. niekto pouziva bitlocker, moze mu narastat pocet poskodenych suborov. Alebo windows padat do BSOD, nahodne restarty, zahadne spravanie pc a podobne.

Normální zatížení jsou třeba hry a běžně používaný software. Žádná hra nebo jakýkoliv takový program ti nikdy nevytíží všechna jádra na 100%, jako to udělá Prime95 nebo OCCT. A kromě toho, nepleť si stabilitu s tím, když mu počítač v zatížení vypne. To jsou dvě zcela odlišné věci. Stabilita se pozná podle toho, že počítač nedělá výpočetní chyby, což se zjistí tím Prime95 nebo OCCT v podstatě za pár minut běhu. To znamená, že napětí je dostatečně vysoké pro daný takt a počítač je zcela stabilní. To ovšem nevylučuje, že už není napětí přehnané a tedy že procesor neodebírá příliš velký výkon a že nemůže dojít k překročení limitů a nevypne se. Když jsem s tím laboroval, tak jsem to dostal do zcela stabilního stavu 4,2GHz na všech jádrech, kdy hry nebo jakýkoliv běžný program jsem mohl provozovat neomezeně dlouho, ale když jsem pustil Prime95, tak se počítač vždycky po cca deseti minutách z ničeho nic vypnul. Když jsem ale já stihnul zastavit běžící test ještě před tím, než se vypnul, tak všechny testy byly bez jakýchkoliv chyb. Přitom když je frekvence už přehnaná, tak počítač přestane být stabilní, různě se seká, programy dělají chyby a třeba ten Prime95 už po pár sekundách hlásí výpočetní chybu. Takže ano, počítač může být stabilní, akorát nezvládá 100% zatížení.

Mas pravdu, cca dva dny "bezne prace s PC+hrani" s OC zadny problem. Ted jsem pustil Prime95 a po par sekundach stresstestu par jader prestalo byt vytizenych na 100%. Tak jsem sel radsi s OC o neco niz a po par minutach se to zda OK. Lepsi by to bylo samozrejmne testovat dyl, ale to bych asi neuchladil. Tak pro klid v dusi jsem to trochu snizil, s tim, ze uz to nehazi instatne chyby.

Tohle je právě ten největší "oser".PC vypadá stabilní, dva dni v klidu nic a pak třeba jen zamrznutí, bez jakéhokoliv BSOD.To jsou ty nejhorší chyby, protože se blbě zjišťuje, kde je chyba.Samozřejmě, pokud je procesor OC (víš o tom), pak se hned zaměříš tím směrem.Jenže mě se "povedlo" při výměně nového procesoru (3800x) na x470 desce nevšimnout si, že je v Biosu PBO nastavené na AUTO, což by nebyl problém, protože v tomto nastavená by to mělo automaticky znamenat Disable, bohužel zrovna ta verze Biosu měla chybu (v následující verzi opraveno), takže AUTO znamenalo automaticky Enable.Taky jsem s tím dobu laboroval, protože se procesor nedal uchladit při testování (Prime) a po chvíli to prostě shodila deska.Teprve až přepnutí této položky z Auto na Disable problém vyřešilo.Docela si dokážu představit frustraci běžného uživatele, který o něčem takovém nemá povědomí, jak ho něco takového dokáže rozhodit.

Toto by mohla byt pravda, ak by procesor bola jednoducha suciastka ako jeden jediny tranzistor. Lenze si neuvedomujes, ze procesor nepracuje linearne napriklad len na 50%. On pracuje v peakoch, len to nie je vidiet. Procesor sa sklada z milionov registrov, roznych vypocetnych jednotiek, bufferov a cojaviem coho este. Kde beries istotu ze, po pretaktovani bude kazdy tranzistor z tych niekolko miliard zvladat vyssiu frekvenciu a nebude dochadzat k chybam. Samozrejme ze nepracuje cely procesor na niekolkych GHz ale menej v nejakom pomere. Taktovanie len zvysuje frekvenciu niektorych casti CPU, ale je to uz mimo zarucenych parametrov. Pri vyssom takte uz nemusi stihat niektora cast CPU. Tazko ale povedat, ze ktora. Mozno to ma vyrobca nejak vymakane, aby kriticke casti CPU boli vzdy kvalitnejsie a ak sa napriklad uplne nepodari cache, tak sa procesor preda ako nizsia trieda (ako boli pentia vs. celeron, athlon vs. duron). A to som este nespomenul najmodernejsie funckie na automaticke pretaktovavanie, sledovanie teploty, regulaciu napatia, ktore toto vsetko este 10x komplikuju.Podobne napriklad vyrobca triedi procesory, podla toho ako sa ktory podaril. Najlepsie kusy su cele OK a vyuzivaju sa cele, teda 8 jadra. Potom prichadzaju tie s poskodenym chipletom (6 jadro) alebo komplet deaktivovanym jednym chipletom (4 jadro).Taktiez sa vyberaju procesory podla toho, ci to maju byt tie najvykonnejsie kusky (rada X a XT) a pri este akceptovanom TDP, alebo naopak vybrat take kusy ktore pri nizkom napati budu este stabilne fungovat na niekolkych GHz. Tu by sa mohlo zdat, ze aj z vykonneho procaka viem spravit napr len 35W usporny typ, alebo naopak usporny procesor poriadne pretaktovat az na uroven ovela drahsich procakov. No da sa to ale nedosiahnes idealne parametre, lebo kazda trieda procesorov sa vybera podla odlisnych parametrov, ktore dosahuju. Teda jedna varka bude vhodna skor do uspornych, ina zase do vykonnych verzii.No a co myslis, ze ako vyrobca Ukázat celý příspěvek

Ja používám Prime95, podle mě je to +/- stejné.

Jednak drtivá většina Ryzen 2600 končí už před hranicí 4,1Ghz All core. Ten můj jede při 1,4V maximálně na 4,08Ghz. Maximální bezpečné napětí CPU v-core je 1,42V. I když jsem kdysi omylem zvedl napětí na 1,5V dál než na 4,08Ghz jsem se nedostal. Ale při 1,4V to má rozumné teploty (teď v létě do 62 stupňů) s větrákem Artic E-sport 33.Ten kdo nataktuje 4,2Ghz nebo výš, může u Ryzen 5 2600 mluvit o velkém štěstí. A k čemu taktujete, když máte tak zoufalou grafiku a k taktování naprosto nevhodnou ASUS TUF desku?

Pro pro procesor s TDP 65W ta deska stačí naprosto v pohodě i na taktování. Taky jsem původně myslel, že to vypnutí při OC 4,2GHz all-core po cca 10min plné zátěže způsobuje deska, ale kaskáda je celkem slušně chlazená a zjistil jsem, že to přeci jen dělal procesor. Stačilo trochu snížit napětí a jede mi to stabilně. Pro tyhle procesory to bohatě stačí i s maximálním OC.

Holt jsem neměl rozpočet bůh ví jak velkej,pracoval jsem s tím,co jsem měl k dispozici.Do ted' mi to stačilo na BF5 na ultra detaily,jenže Flight simulator mě přesvědčil o tom,že by to chtělo upgrade znovu po třech měsích.Ted' bych koupil lepší GK a Cpu,ale nějak není zájem o stávající komponenty.

Tak to jsem tedy nečekal,že by se tu rozjelo takové vlákno.Já ted' zkouším 1,35v při 4Ghz na každém jádře,uvidíme zda to bude stabilní,zatím to vypadá kloudně...kdyžtak si s tím budu ještě chvíli hrát,ale stejně skončím tím,že to nechám na default.Holt na lepší procesor jsem neměl.

to nevadi, koncom roka vychadza novy ryzen, tak takto o rok kupis 3700x za velmi dobru vypredajovu cenu. Dovtedy bez problemov vydrzis aj s r2600 na default. Alebo to postrc jemne, vsetky jadra 3,6-3,8 nemusi byt 4,2...

Asi to tak bude nejlepší,nedokážu se udržet při hraní na 4ghz,takže to prdím a dám tam těch cca 3,6-3,8Ghz max to by snad mohlo trošičku pomoct a být stabilní.