Přetaktování procesoru

Zdravím, chtěl bych přetaktovat svuj AMD phenom II x4 955, koukal jsem na pár návodů z internetu co jsem našel ale stejně si furt nejsem jistý, jak velké riziko je že procesor pošlu do hrobu? Všiml jsem si že v AMD overdrive je AutoClock což je automatické přetaktování? Mohu kliknout start a bude taktovat po 1mhz, ale pořád nechápu jestli to mám nechat uplně kompletně dojet nebo to stopnout na určitém mhz. Jak říkám co se týče PC absolutně tomu nerozumím tak bych si rád nechal poradit zde. Děkuju.

Odpovědi na otázku

V případě potíží se PC vypne. CPU jen tak nezničíš. AutoClock funguje tak, že postupně přidává a testuje. Pokud se objeví nestabilita, vrátí se o kousek zpátky (na stabilní hodnoty) a prohlásí to za výsledek.

Obecne plati ze taktovanim nic nezrusis. Je to o tom zvedat napeti cpu a pridadne dalsich veci postupne a te od oka a naraz. Klidne to nech prvne na te automatice, neco ti to rekne a zaroven to neodpalis. Je to o tom to uchladit a neblbnout jdyz to dal nejde.Ze zacatku to neni potreba nejak moc testovat, ale jak si to zacne rikat pravidelne o pridani napeti cpu, tak je potreba to otestovat poradne a najit takt na kterem to pojede rock stable a ne ze to 2x do tydne spadne.Odencena cpu se taktuji nasobicem a zamcena pres fsb desky. Zalezi jak to maj delane. Dneska treba nejdou taktovat netaktovaci cpu intel. U amd ten problem tusim neni.

Diky

Chci se zeptat jestli pujde poznat pretaktovani z 3.5 na 4.1 nebo to mam potahat na vic? Chlazeni je OK

z 3,5 na 4,1 poznat půjde, ale na vyšší přetakt potřebuješ už více zvyšovat napětí a stejně ten Phenom o moc výš nedostaneš (měl jsem ho) a nárůst výkonu už stejně bude minimální

To ti nikdo nepoví. OC není nic, co by šlo nějak zaručit. Záleží na mnoha věcech:1. Zda deska dokáže stabilně napájet CPU i při zvýšeném odběru.2. Zda chlazení zvládne dostatečně odvádět teplo z CPU.3. Zda máš kousek, který jde dobře taktovat.4. Jak moc to umíš.Pokud splníš vše, můžeš dosáhnout i takovýchto výsledků (jako chlazení předpokládám dusík):http://abload.de/img/phenom20ii20x42095520...

no to je ovšem úžasné, házet tady odkazy na přetaktování pod dusíkem, velmi praktická věc toto

Jistě že je mu to k ničemu. Úplně stejně jako tebou zmíněných 4,1GHz. Zaručeno nemá vůbec nic. V extrémním případě s blbým CPU a mizernou deskou se nepohne ani o prd. O desce zatím nenapsal ani "ň".

ty 4,1 zmiňoval on, já jsem na tuhle frekvenci dostal Phenom při větším zvýšení napětí, kdy už začínal hodně topit, 3,9 - 4 GHz je max co tyhle Phenomy v průměru dosahovaly, kupovat na Phenom chladič za dva litry, se kterým by to šlo výš, je nesmysl, jelikož nárůst výkonu se prakticky nekoná (možná jenom v SuperPi a podobných programech)

Souhlasím, zabývat se OC 3,5GH > +-4GHz nemá smysl. Stejně tím nic reálného nezíská.

Na nějakém benchmarku to samozřejmě poznáš, proto se benchmarky dělají aby se lidi hnali za nesmyslama. V praxi je to ale úplně jedno a kromě vyhřívání CPU a nestability PC Ti to nepřinese naprosto nic.

Dvě věci, protože jak říkáš, tomu nerozumíš. Nevrtej se v tom, když nevíš o co jde a zadruhé, nijak si nepomůžeš.

Do jakych teplot je to bezpecne?

Jednak to máš napsáno v produktovém listu CPU a druhak na tom nezáleží. Podstatné je dlouhodobé vyhřívání ...

pro dlouhodobý provoz do 65 stupňů v zátěži