Přetaktování procesoru pentium g3258

Ahoj, žádám o radu zkušené lidi, chci přetaktovat procesor, ale když v biosu nastavim jakoukoliv voltáž , tak se ve windowsech nic neprojeví a to ani přetaktování samotné, at nastavim cokoliv vždycky je stejný základní takt.Co mám vyzkoušet? windowsy jsem přeinstaloval.párkrat se mi náhodou ani nevim jak podařilo procesor přetaktovat, ale po restartu se vše vrátí do zakládních hodnotmám win 10desku gryphon z87pentium g3258ram crucial ddr3

Odpovědi na otázku

Taktování se opravdu nezačíná tím, že si začneš jen tak hrát s voltáží. V první řadě se mění násobič, protože ten určuje frekvenci:100 x násobič = frekvence CPUVe výchozím stavu tam je AUTO a to u G3258 znamená násobit 32 (100x32=3200). Nastav tam více a pojede rychleji. Zvedej to pomalu třeba po i po 1 (33, 34, 35...) a vždy to řádně otestuj, zda je to stabilní. Teprve až se dostaneš na frekvenci, kde to začne dělat problémy, můžeš začít hrabat na voltáž a zkusit, zda mírné přidání pomůže nebo ne.

Jakou verzi BIOSu máš na desce? 2003 nebo novější?

verze bios 2103 a taktování jsem samozřejmě zkoušel pomalu žádný extremy

Chladíš něčím rozumným, nebo tím, co bylo přidané do balení?

na starým biosu vše vyzkoušeno a aktualizace nepomohla, možná, že jde o nějaké specifikum desky jde zvýšít cache speed i turbo mode, automatické přetaktovaní oc tuner nic nedělá

jo mám chladič SilentiumPC Fera 2 teplota kolem do 30 °C

Ty už bys měl mít UEFI BIOS, takže ho přepni do Advanced Mode a vlez do kapitoly Ai Tweaker.Tam když nebudeš mít Auto, měl bys mít možnost pro začátek zvýšit násobič u obou jader na 44 třeba.K tomu by mělo stačit napětí tak 1,25V.Pak F10 - Yes - Enter a měl bys to tam mít.Může BIOS ukazovat špatné údaje, tak radši vlez do Windows a třeba v CPU-Z si zkontroluj, že tam ty 4,4 GHz máš v zatížení a že máš i vyšší napětí na procesoru.

právě, že jsem to tak udělal mam aida extreme, cpu-z a nic

Zázrak? Asi ne, že? Postni screeny BIOSu s nastaveními, která jsi použil. Ať se dá přijít na to, co je jinak než je třeba.

Za mne odzadu: Ai Overclock Tuner Manual ASUS Multicore Enhancement EnabledCPU Core Ratio Sync All Cores 1-Core Ratio Limit 44 2-Core Ratio Limit 44 CPU Core Voltage Manual ModeCPU Core Voltage Override 1,250 V F10 - Yes - Enter a hotovo.

tak nejde a to ASUS Multicore Enhancement nejde enablet jen auto nebo disabledhttps://valid.x86.fr/ih3im6

Tak Auto. A jak se to chová? To se restartuje a naběhne s původním nastavením nebo se restartuje 2x?1) Ještě vidím, že základní napětí procesoru máš 1,104V, já jsem měla 1,051V.Tak asi napětí ne 1,250V, ale spíš 1,300V. Kdyby problém přetrvával:2) Ještě je možné, že tahle deska potřebuje povolit vyšší limit spotřeby pro přetaktování.Takže v CPU Power Mangement bys měl povolit Turbo Mode a Long Duration Package Power Limit odkopnout někam, kde nebude překážet - třeba na 300W. To není nastavení na 300W, ale jen posunutí hranice.Package Power Time Window zase říká na jak dlouho můžeš překročit TDP, takže třeba 120.Short Duration Package Power Limit zase 300W.Kdyby to zase zlobilo: 3) Nenastavuj napětí procesoru na konkrétní hodnotu, ale jako Offset - místo Manual Mode v CPU Core Voltage a tam těch +0,200V nastav.

jen jeden normální restart a žádná změna

cpu-z ani aida nic nehlásí ale jak dám validation v cpu-z tak tam změna je malá ale jehttps://valid.x86.fr/f7lms2

Tak začni znova se základním nastavením BIOSu: V poslední kapitole BIOS dej Load Optimized Defaults a pak Yes.Potom si zkontroluj bootovací sekvenci, nastavení SATA portů atd. a zopakuj to čím jsme začínali a ev. jdi i dál.

hotovo a zkusil jsem ten násobič zvýšit i snížit a pořád ukazuje max.8-36

Tak asi nezbyde než se vrátit k BIOSu 2004 nebo 2003 b.

dnes jsem při zapnutí pc jen tak zkusil taktovat CPU Core Ratio Sync All Cores dal jsem na 40 a měl jsem 4.2GHz, jenže vždycky, když retartuju, tak jsem zase zpátky a starší bios mám vyzkoušenej, protože byl původní.vyzkoušel jsem také intel extreme tuning utility a tam mě jde nejvíc 4.2Ghz, ale to je málo

Microsoft upravil microcode.Je třeba spustit Win10 na nepřetaktovaném procesoru, potom soubor mcupdate_GenuineIntel.dll ve složce Windows\System32\přejmenovat například na mcupdate_GenuineIntel.dll.bak, já jsem to provedl pomocí prográmku Unlocker 1.9.2. Potom jde již normálně taktovat jako předtím. Zatím žádný další update win10 soubor nezměnil ani nenahradil, takže přetaktování funguje perfektně.Taky při instalaci win10 je třeba mít procesor nepřetaktovaný jinak nastane opakovaný reboot. U Win7 je to jednoduší, stačí odinstalovat doporučenou aktualizaci KB 3064209 z měsíce červenec 2015. Přeju hodně muziky na pentiu, mě jelo na Asus H81M-PLUSna 4,6 GHz při 1,28V a s chladičem SilentiumPC Spartan PRO HE924 naprosto stabilně.

A nevíš prosím tě proč? Myslím tím, proč se výrobce procesoru domluví s výrobcem operačního systému, aby lidem zatrhl taktování svojí cestou. Vždyť taktování tohohle procesoru mělo být možné. S tím byl také prodávaný.A taky bylo, když jsem ho pořizovala.

Mikrokód nemá s operačním systémem nic moc společného, ten ho jen může zavést (pokud má novější verzi než BIOS). Hádám, že tenhe mikrokód bude i součástí Linuxu, a není to jen Microsoftí konspirace.Ale jinak, jestli je to pravda, je to hnus, velebnosti.