Přetaktování cpu

Zdravím. Chtěl bych se zeptat, kde by mě odborně přetaktovali můj procesor i7 8700k? Osobně tomu moc nerozumím, tak bych nechtěl něco pohnojit. :)

Odpovědi na otázku

Nikde, OC je čistě amatérská záležitost. Proto je s podivem, že se do toho vrhají i diletanti.PrasatkoPee

Když nechceš nic pohnojit, tak to nedělej.

Tak, když už mám taktovací cpu, tak je škoda to neudělat přeci? Samozřejmě to nechci dělat já, když to neumím.

Tak si musíš najít nějakého nadšence. Tohle není běžná činnost, kterou by oficiálně firmy nabízely.

Ale nějakého nadšence, který taktováním CPU Hadeliserovi nezničí protože není jeho ...

Neměls vyhazovat peníze za taktovací procesor, když neumíš taktovat. OC je striktně individuální záležitost, každý procesor jde taktovat jinak a na jinou úroveň a hlavně to že ho nějak nataktuješ teď (necháš někde nataktovat) neznamená, že to je definitivně vyřešené. Ten počítač může s taktováním fungovat stabilně pár měsíců, ale jak stárne zdroj a základní deska, může se postupně začít občas objevovat nestabilita (BSOD) a nevím jak bys to sám řešil. Taktování má smysl pro člověka, který to umí sám, ví jak se projeví nestabilita a ví, jak na ni potom reagovat.

Líp bych to nenapsal.

Ne, není to škoda. OC je obecně docela zbytečná, čistě amatérská, záležitost. Musíš si uvědomit, co vlastně takovým OC procesoru získáš. O pár procent vyšší výpočetní výkon procesoru (nikoliv sestavy). A teď si polož otázku, kde ten výkon využiješ. Velmi hrubě to přirovnám k úpravě motoru tak, aby místo max 180 km/h dával 220 km/h, ale budeš s ním jezdit po okrskách max 90 a 50 v obci. Aby měl OC valnější význam, musel by dávat nárůst výpočetního výkonu ve stovkách procent. PrasatkoPee

Souhlasím. Jen bych neřekl, že by to musely být vyloženě stovky %. Osobně by mi stačily i desítky procent (třeba +50%). Ale aktuálně je z OC jen drahá příplatková zbytečnost, která za těch pár %, co to dnes jde, rozhodně nestojí. Ještě před 10 lety to bylo podstatně zajímavější, taktovat šlo vše bez příplatků a Core 2 Duo mělo podstatně větší rezervy, než aktuální CPU, která jsou z výroby vyhnána skoro na hranici svých možností.

google dnes nefunguje? jinak nektere desky maji moznost automatickeho OC, tak mozna pro zacatek zacni tim, ze sdelis, co mas za desku.

To auto oc je katastrofa dalo mi to i5 8600 na 5ghz pri 1.42v teraz idem manualne 4.8ghz na 1.26v

Neboli nejake OC to zvladlo a nic nerozbilo. Pro tazatele dostacujici.

1.42 je normalne ? Na dlhodobu prevadzku urcite nie !

Naposledy jsem taktoval 65nm conroe a tam jsem mel nekolik let dlouhodobe 1.45V. Ale pri dnesnich vyrobnich procesech je to uz asi moc.

Než jsem psal sem, tak jsem samozřejmě hledal na googlu. Moc jsem toho nenašel a stejně bych si sám netroufl. Desku mám tuhle https://www.czc.cz/asrock-z370-taichi-intel-...

manual strana 64 - Load Optimized CPU OC Setting

Ten procesor ma takovej vykon ze ho neni treba taktovat. 8700K-cka maj vyssi frekvenci nez 8700 takze nataktovany uz jsou. Odemcenej nasobitel dava moznost si s taktovanim vic hrat ALE: Clovek kterej tomu nerozumi by taktovat nemel a kdyz mu to nekdo jinej nataktuje a po nejaky dobe to zacne zlobit tak nez zaridi puvodni nastaveni zpatky muze byt procesor KO. Netaktuj. Machruj bez OC

Kto by ti odborne pretaktoval tvoj procesor ? Asi nejaké odborná firma pre PC ? Skús servis PC , napr. !

No jo, rychleji, výše, silněji ... Nikdy jsem své počítače nepřetaktovával a možná proto mi vždy dobře a dlouho sloužily ...

Takže z toho co tu čtu, když taktovat neumím, tak byla i zbytečnost kupovat tento procesor?

Tak úplně ne. "K" má v základu vyšší takty než verze bez "K". Takže i když s ním nic dělat nebudeš, je o něco výkonnější než kdybys koupil levnější i7-8700. Ale kdybys s tím počítal od začátku, šlo koupit levnější B360/H370 desku, i7-8700, ušetřit na chlazení a zdroji a ty cca 3000,-, co jsi do toho nasypal navíc, použít na něco smysluplnějšího (lepší SSD, lepší grafika, lepší dovolená...).

A k cemu konkretne taktovani (ktere muze znamenat potencialni nestabilitu a zkracovat zivotnost stroje) takoveho vykonneho procesoru potrebujes?