Prestane sa tocit ventilator na procesore

Mam problem s PC, raz za cas sa mi zastavi ventilator na procesore (box).
Po "povzbudeni" palcom bezi dalej. Hoci je v bios-e nastaveny alert pre zlyhanie vent. a aj teplotny alarm,
nic sa nedeje, ziadne upozornenie ani pipanie.

Procesor: e2140 s box chladicom (nepretaktovany), maticna Gigabyte G33-DS3R, zdroj Fortron 400W...

S cim bude problem, s maticnou doskou, alebo so samotnym ventilatorom?

Odpovědi na otázku

problém bude v nastavení řízení chlazení v biosu / pokud nejedeš na SpedFan/

Nebo ventilátor potřebuje promazat ložiska.

A nie je to nahodou "Cool'n'quiet" (neviem, ako to Intelaci nazyvaju...) ze proste CPU je podtaktovane, studene a preto sa nemusi aktivne chladit?

Ked je procák chladnejší tak má ventilátor nizke otáčky.Technologia pre Inte sa volá Speed step.To čo píšeš ty je pre AMD

bios je nastaveny na default hodnoty + notifikacia vypadkov vsetkych ventilatorov + alert na 60C

raz mi ventilator vypadol pri spracovavani DV videa - obe jadra na 100%, napriek tomu vent. stal,
jadra boli na 80C, bios nehlasil ani prehriatie, ani zastavenie ventilatorov.
po pomoci sa ventilator zase rozbehol a teploty padli pod 50C.

skusil som ventilator nastavit aj na max. otacky v biose, napriek tomu sa tiez zastavil.

speedfan nepouzivam.

Tak celý chladič sundej a kup si za pár stovek jiný s PWM regulací a máš klid. Třeba je u Tvůj větráček už na konci svých sil, umírá nebo je vážně nemocný a jeho PWM regulace nefunguje tak, jak má. Dopřej mu tedy odpočinku a vyměň ho za nějakého mladšího kolegu.

o vymene chladica som premyslal este pri kupe proc. len sa mi nezda, ze pri zastaveni bios nehlasi ani zastavenie, ani vysoku teplotu -> ci nie je vada na MB.

inac nema to este ani rok, prvykrat sa to stalo asi mesiac po skompletovani zostavy, potom dost dlho nic, a teraz v priebehu 3 mesiacov asi 5krat.

na starom celerone mi box chladic vydrzal 4 roky.

Doporučuji buď vyzkoušet ten větráček někde jinde nebo naopak sehnat funkční větráček s PWM regulací a vyzkoušet na Tvé desce. Pokud původní větráček poběží v jiném PC korektně či nový funkční větráček naopak v Tvé desce bude dělat vylomeniny, pak je chyba na straně desky a doporučuji reklamovat.

A nikde není psáno, že větráček musí být napojen zrovna na CPU_FAN, klidně kup nějaký jiný chladič bez PWM regulace, v BIOSu povypínej veškerou detekci FANu k CPU a nový chladič zapoj přes redukci rovnou na zdroj.

žádný chladič nesundávej , kup ventilátor 80 nebo 92 PWM / pokud máš na desce 4pin/ AC silent a nainstaluj. Je za cca 100 Kč

ziadny problem tam nie je. MB si sama riadi otacky podla teploty procesora. Mam v starom PC athlon XP a tiez sa mi zapina ventilator raz za cas.Potom chvilu huci az nakoniec znizi otacky a po case zasa zastane. A tak dookola.

tak ho vymen za tento :www.czechcomputer.cz ... ten bude na tvuj e 2140 stacit sprehledem tento procesor se moc taktovat neda max o 200 mhz vice nezvladne pak se moc hreje. jeho vykon je celkem nicmoc.

Mám tu samou desku a věř,že větráku nic není.Mrkni se do bios
PC Health Status
Smar FAN Control Method-(AUTO)
Smar Fan Control Mode-(PWM)
Co máš za procesor?Já mám E6750 a dělalo mi to taky.Nastav tam to PWM a bude se točit.Dělalo to na Boxu i na nynějším AC Frezer 7 Pro.