» Poradna » Počítačové sítě

Přestala fungovat síť po kabelu na PC s WIN10 21H2

Mám PC Alza BattleBox se základní deskou MSI Z490 GAMING EDGE WIFIse síťovou kartou realtek pcie 2.5gbe family. Fungovalo to OK téměř dva roky.Včera jsem probudil počítač a nešla síť. Počítač nehlásil žádnou chybu ani update, ovladač se hlásil OK, na switch bliká zelená OK. Ping na router (Mikrotik) ani na lokální počítače na stejném switchi (neřízený QNAP 2.5 Gb a 10 Gb) bez odezvy. Ostatní počítače a sít je Ok.Restartoval jsem PC, switch, stále nic, zkontroloval updaty, vyměnil UTP kabel 1m, přepojil na switchi do jiné portu. Aktivoval jsem wifi, stáhnul poslední ovladače, přeinstaloval, několikát restartoval, odebral ovladač, restartoval, zkoušel měnit dhcp na pevnou adresu a zpět, sít po kabelu stále nejde, divné je, že ip z dhcp na routeru dostane, nedostane se však stále na router ani ostatní počítače v lokální síti, windows hlásí bez internetu.Nevíte, čím by to mohlo být ? Jaké testy spustit ? Díky.Pozn: Používat se PC dá s wifi 6, sítovku po kabelu jsem zatím zakázal. je to v záruce, ale i kdyby to byla hw chyba asi bych to nereklamoval a koupil si další pci sítovku (2.5 Gb nebo už 10 Gb uvažuji TP-Link TX401), ostaní počítače i NAS mám na 2.5 Gb.

Odpovědi na otázku

Možná windows update zase něco zkonil. zkusil bych se podívat jestli nejsou na netu články typu "After update on KB12345678 ethernet suddenly stopped working"

Teraz neboli žiadne update v Microsofte sviatkovali.

Ovladac mas aktualni z webu realteku, BIOS aktualizovany?MP

Otestuj. Dej do počítače jiný disk (klidně nějaký šuplíkový), nainstaluj čersvé Windows a pokud nebude po instalaci ovladačů síť fungovat, je chyba v té integrované síťovce.

A nestačilo by spustit operační systém z USB disku (myšlena USB klíčenka)?

Tohle se testuje tak, že se vezme flashka, vygeneruje se na ni nějaký aktuální live linux, nobootuje a vyzkouší v něm.

tak este tam vyskusaj live linux a ked ti LAN nepojde, posli dosku na reklamaciu, alebo prikup sietovku.

Pro neznalého je live linux špatnou radou. Já bych z https://sergeistrelec.name stáhl .iso live WinPE10-8. Aspoň bude pracovat v os, který zná.

S tou jeho 2,5Gb/s síťovkou bych měl obavy, že ovladače nebudou součástí live distribuce. Proto jsem doporučoval na zkoušku nainstalovat plnohodnotné Windows + ovladače.

To je sice pravda, uz se mi stalo, ze jsem laptop musel pro prvni update pripojit kabelem, jak to ale je s live woknama - je u nich ta jistota? Pro sichr bych to na zkousku zadratoval v obou pripadech (a nez se pripadne srat s hledanim a instalaci ovladacu pod windows, radsi to sjedu jednim prikazem v linuxu).

Našel jsem (bohužel již nemohu dohledat autora) následující doporučený postup. V příkazovém řádku s právy administrátora zadejte tyto příkazy:---ipconfig /flushdnsipconfig /releasenetsh int ip reset tcpipreset.lognetsh winsock reset---Poté si systém řekne o restart, nicméně na ten je ještě času dost.Mezitím je třeba ze správce zařízeni odebrat všechny síťové adaptéry a potom teprve restartovat - tím se dosáhne toho, že Windows při příštím startu provede kompletní reinicializaci subsystému sítě a (pokud nejsou na vině ovladačenebo vadný HW), dojde zpravidla k obnově normalního stavu.

Toto je standardni reset winsock a ipv4, bezne pouzivany od Win XPResi ale spise problemy nekompatibilni VPN, firewallu a pod. nez HW/ovladace.MP

Ano. Také to tam píšu: "Pokud nejsou na vině ovladače nebo vadný HW"

čo tak pozrieť nastavenie mikrotiku,či Ťa vôbec po upgrade systému dokáže identifikovať a pustiť ako oprávneného do routera a či vôbec akceptuje pripojenia....podobná blbsť sa mi stala s HAP ac2 revízia 4,po upgradu na win 22H2 mikrotik neakceptoval pripojenie pc, ani nastavené oprávnenia vstupu do nastavení,musel som ho hw resetnúť a nastavovať odznovu...

Tvůj příběh mi přijde hodně podivný.. nutnost resetovat Mikrotik a opětovně jej nastavit po upgrade Win10 na verzi 22H2..???Mám 6 let starý stolní PC, Win10(verze 22H2) + router Mikrotik... propojení kabelem ke switchi <---> Mikrotik.. a NE, nemám s tím žádný problém.. síť jede naprosto bez problémů.. Wifi mě moc nezajímá i když mi jedou obě pásma svižně .. na Wifi se občasně připojuji jen s mobilem.. Wifi mít ani nemusím, na mobilu mám neomezeně data, žena má rovněž stolní PC.. Netem krmím i podnájemníky(PC / Notebook + mobily)

Cituji: "divné je, že ip z dhcp na routeru dostane" - a je to opravdu adresa z DHCP serveru routeru a ne nějaká autokonfigurační APIPA 169.254.x.x nebo nemáš v síti dva DHCP servery, z nichž jeden rozdává nesmyslné adresy?Jo a ještě mě napadá - nemáš na počítači nainstalovaný nějaký antivirový program (integrovaný Defender nepočítám)? Antiviráky se někdy zblázní a začnou blokovat, co se jim zamane. Pokud tam nějaký máš, na zkoušku ho odinstaluj (deaktivovat nestačí).

Toto se mi u otcova PC stalo taky. Po aktualizaci na WIN10 21H2. Do té doby vše fungovalo. Ta aktualizace měla tuto chybu byla na to i nějaká oprava ale u mě nefungovala. Zajímavé že když dám opravit připojení tak sít naběhne ale po novém zapnutí je zase bez internetu. Dal jsem mu dočasně Wifi dongl a časem mu přeinstaluji os.

Propoj PC kabelem přímo s tím tvým routerem Mikrotik .. Bylo by vhodné zkontrolovat testovacím nástrojem utp kabely. Nechce se mi věřit, že by po 2 letech odešla síťovka na základní desce. Spíše bych měl podezření na kabely / nebo switch. Možné je i to, že ses za poslední čas nehrabal v nastavení Mikrotiku, o tom se ale nijak nezmiňuješ.. Můžeš odstranit všechny vytvořené síťové profily v regedit... Třeba tam máš mišmaš privátní a veřejné sítě, to by odpovídalo na nemožnost pingu na jiný PC z profilu veřejné sítě na profil privátní sítě .. a samozřejmě pak nelze zobrazit sdílené soubory jiného PC v domácí síti ..Regedit:HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\Profiles https://ctrlv.cz/cR9uNově vytvořený profil by měl mít příznak "Category" hodnotu 1 - privátní síť. Když se odeberou všechny vytvořené profily(označit v levém sloupci profil a pravým na myši zvolit "Odstranit"),poté restart PC a po restartu PC po přihlášení na ploše je vhodné vpravo na dotaz nově vytvořeného síťového profilu odkliknout "ANO" -> viditelnost PC v privátní síti.. tím bude mít automaticky v regedit hodnotu 1 ->Category*Třeba sis do PC nainstaloval různorodá tunítka a čistítka typu CCleaner.. to může být příčinou problémů a nejen se sítí. CCleaner dokáže velmi bravurně nabořit celý systém(viz bezvýznamné čištění registrů)Některé "horlivě aktivní" antivirové programy dokažou rovněž zúsobit chaos v systému + navíc zbytečně zatěžují a zpomalují systém. Takže raději žádný antivir a ponechat jen systémový Defender, který je plně dostačující.. 2 roky ti síť fungovala správně? Mně to přijde tak, že ses po těch 2 letech sám v něčem vrtal nebo ses snažil o jakési "vylepšení" systému..

Uz to funguje. Stacilo PC vypnout ze zastrcky na 15 min. Vcera jsem to vypnul pouze na 2 min, ale bylo to pripojeno v elektricke siti.Diky za reakce

Podobně se mi chovala integrovaná síťová karta předtím, než odešla do věčných lovišť. I to záhadné oživení mě potkalo. Krátce na to odešla úplně. Tak přeju hodně štěstí.

Ve W10 má občas problém služba DHCP klient, počítač nenačte IP adresu z DHCP serveru, ale nastaví si APIPA, se kterou se v síti nikam nespojí. Službě může pomoct restart, reset IP stacku, nebo dočasně nastavit statickou IP z rozsahu LAN sítě + bránu a DNS servery.