» Poradna » Počítačové sítě

Přesměrování IP adresy

Ahoj vespolek,existuje nějaký způsob jak přesměrovat požadavky v lokální síti ze staré IP na novou? Řekněme že jsem měl malý domácí server na IP 192.168.1.100, teď je na 192.168.100.100 a předělat adresy mi rozbije spoustu jiných věcí...Předem díky,T.

Odpovědi na otázku

Ano

NAT

Takovéhle rychlé dočasné bastly na jeden furt řeším Mikrotikem, kterému nastavím původní adresu, a NATem. Nejlevnější routerboard stojí asi tři stovky.Nebo tomu domácímu serveru prostě nastavte druhou adresu, to je daleko lepší ;)Ale fakt nedoporučuju, až ten Mikrotik zastrčený někde hluboko v racku chcípne, a někdo po vás bude zkoumat, co je vlastně špatně, tak až (jestli vůbec) to rozklíčuje, půjde vám po krku

Jenom upozorňuji, že rychlost toho "malého domácího serveru" bude takovým řešením omezená. Nejlevnější Mikrotik bude mít 100Mbit/s porty a i ten vlastní NAT je dost náročný a zatěžuje procesor Mikrotika, takže čím menší pakety, tím menší propustnost.

A nebylo by jednodušší změnit IP-adresu "malého domácího serveru" z 192.168.100.100 na 192.168.1.100?

To asi nebude tak snadne, protoze nejspis pujde o celou jinou podsit. Best practice sitar si vytvori druhou sit (neni moc prakticke routovat po domacnosti, zere to dost vykonu), premyslejici sitar z toho udela /16 a da si doutnik, premyslivy sitar udela NAT a za deset let bude hrozne nadavat, spravce serveru na tom rozhrani vytvori druhou adresu a ma vystarano

mas pocit ze podle dotazu se jedna o podsit ? Nebo jen lenost predelat par odkazu a smerovani na danou IP v nekolika zarizenich...

Píše o jednom serveru. Jaký dotaz, taková odpověď.

Uplne nejsnadnejsi by bylo pouzivat DNS nazvy. Ostatne uz vidim jak si v budoucnu pamatuje IPv6 adresu .

ta budoucnost je jeste hodne vzdalena. Tenhle problem my jeste mit nebudeme

ale DNS muzes pouzivat i s IPv4 😁sam doma DNS server mam a je to fajn

Jestli cloveka nenamotivuje pro pouzivani DNS namisto IP tenhle dotaz tak uz asi nic...

opravdu by to chtelo udelat DNSko na routeru a IP serveru prekladat na nazev a problem by nebyl. Pak by jen v tom DNS stacilo vymenit jednu IP.

ale to by musel vsade kde odkazuje na 1.100 prerobit odkaz na "meno_servra. Tak to uz rovno moze prerobit na tu novu IP. Riesenie je genialne jednoduche = nadalej pouzivat server na 1.100

nie, pretoze ked to zmeni na meno, tak moze si neskor ten server prenasat ako chce, a nemusi zase prepisovat v roznych programoch. Skus sa pozriet pozorne, jemu sa zmenil aj subnet. mal 1.100 a teraz ma 100.100 Cize by musel vsade zmenit aj masku, aby sa medzi sebou videli

nie :) nemusi vobec nic okrem jednej veci... dat vsetko spet na ...1.*

Zkusím to trošku rozepsat: mám malý domácí server na rPi, lety slouží k ukládání dat z několika čidel. Původně běžel na IP 192.168.1.100. Před nějakou dobou jsem to celé přenesl do nové sítě, kde má IP 192.168.100.100.Problém je v tom, že obslužná aplikace co z toho potom dělá grafy a tabulky je úplně debilní a stará data si odkazovala s původní IP a nová data si odkazuje s novou IP. Takže u části dát hlásí chybu že je nemůže najít, protože si myslí že jsou na staré adrese.Takže potřebuju oblbnout aplikaci tak, aby při požadavku na starou IP dostala odpověď od nové IP.Jinak jsem síťařský noob, takže potřebuji odpověď na takové úrovni abych ji pochopil

Co dát síťovce 2 různé IP adresy

A není to IP teda součást těch dat ??? Takže je potřeba to IP změnit v těch datech (resp. v části dat), ne "ve skutečnosti" ???

Já to chápu tak, že se aplikace připojí k zadanému serveru, odkud si stáhne nějaký "seznam dat", ve kterých jsou potom odkazy na "podrobnosti" včetně IP adresy. Jenže se k tomu nedostanu, protože to běží na nějaké instanci ms databáze je které má přístup pouze tato aplikace. Proto hledám jinou cestu, než ty vyšší stovky záznamů vytvářet znovu ručně.

Pokud se tam dostane aplikace, mel by ses tam dostat take. Pristupove udaje budou nejspis nekde v konfiguraci aplikace. Uprava zaznamu bude asi trivialni, ale potreboval bys nekoho kdo uz s databazi nekdy pracoval. Nemas nekoho takoveho v okoli?

A ta obsluzna aplikace bezi kde?

Počítač s Windows. V síti má IP 192.168.1.něco

Skoda, ja doufal, ze je to nejaka webova aplikace bud take na tom rpi, nebo na jinem linuxu. Pak by ji to slo presmerovat pomoci D-NATu primo na tom stroji. Na Windows by to mohlo jit pres vestaveny firewall take. Zkusenosti s tim bohuzel nemam, ale idea je takova, ze by ten Windows stroj mel na nejakem rozhrani a klidne i jako druhou IP nastavenou tu 192.168.100.100. Pak by mohlo jit udelat neco jako netsh interface portproxy add v4tov4 listenaddress=192.168.100.100 listenport=<port te aplikace> connectaddress=192.168.1.100 connectport=<port te aplikace>Moc hezke to neni, ale vyhoda je, ze je to osklive jen lokalne na tom jednom stroji, ktery to potrebuje.