» Poradna » Programy

Přepis cizích titulků do CZ

Zdravím, chtěl bych zkusit přepsat titulky do češtiny. Mám k dispozici soubor s příponou srt, časování sedí, jde jenom o prostý přepis do CZ. Jaký je k tomu nejvhodnější program?

Odpovědi na otázku

Jednoznačně NOTEPAD.

Jakýkoliv plain text editor. Třeba Notepad.

Ale je to dost pracné.

Co je na tom pracné? ty texty bude muset tak jako tak přeložit a napsat v CZ. Pokud teda nechce použít google translator na překlad, ale to už radši žádné titulky než ten polotovar z translatoru.

To naopak vůbec pracné není, ostatně proto je řeč o přepisu - samo to tam nenaskáče. Mnohem pracnější je mazat a opravovat nesmysly z automatického překladu. Pokud zvládá výchozí jazyk, na zápis prostého textu je poznámkový blok ideální a okamžitě po ruce, víc nepotřebuje.

Pspad mi přijde proti notepadu výhodnější v tom, že korektně zobrazí i soubory v jiném kódování a s jiným zalamováním řádků než default Windows.Navíc se tam dá doinstalovat kontrola pravopisu a další šikovné věci, které se zrovna tady mohou hodit.

Jiné kódování než UTF-8 bych u titulků ani nezkoušel použít. A zrovna kontrola pravopisu je u titulků naopak nešikovná, barevně označená polovina textu je obtěžující. Striktně spisovnou češtinu v žádných titulcích nenajdeš.

mně se to teda hodilo třeba pro kontrolu překlepů.

a co cilovy jazyk ? jeho znalost neni potreba haha ?!

Můžeš to sice "prohnat" translátorem, ale počítej s tím, že to bude jenom polotovar, velmi hrubý polotovar a dá ještě spoustu práce to doladit do použitelné podoby....

osobně doporučím následující postup:1) nainstaluj si program PSPad z www.pspad.com - je zdarma a česky a narozdíl od Notepadu umí pracovat i s různým kódováním a neprasí ho, taky toho umí mnohem víc než Notepad2) udělej si kopii původních titulků, tu použij jako pracovní českou3) anglické titulky si přelož v Google Translatoru4) do pracovního souboru kopíruj přeložené titulky (časové značky apod. doporučuju ponechávat, protože Translator mi je někdy zprasil) a opravuj je do finální podoby- je vhodné mít paralelně otevřený i anglický / cizojazyčný originál - PSPad umí zobrazit okna vedle sebe či nad sebou, tak se to snadno kontroluje.

Subtitle Workshop - Buď využít přímo překladatelský mód (úpravy - překlad ) nebo rovnou editovat titilky.

Konecne rozumna rada. Ty neprakticnosti vyse jsou vazne hrozne.Pokud chcete prekladat titulky, aby to alespon trochu za neco stalo, potrebujete u toho videt dany film. Coz umoznuje software pro toto urceny, napriklad zmineny subtitle workshop.

ne nezbytně. Samozřejmě, že se dá použít třeba Aegisub - ten mám osobně radši. Nicméně pokud umíš daný jazyk a víš o čem je film, tak pokud nejde o nějaký bůhvíjak komplikovaný intelektuální film, tak není nezbytné to video vidět pořád během překladu ale stačí si to čas od času pustit v přehrávači.

Proc bych si poustel prehravac a rucne pristupoval k dane scene, kdyz proste mohu pouzit software pro to urceny, ktery na dane misto proste skoci a ukaze mi ho kliknutim na nejasny titulek? Je to jednodussi, rychlejsi a presne k tomuto ucelu vymyslene.A clovek to potrebuje prakticky vzdycky. Uz jen kvuli takovym ptakovinam, jako aby se podival, zda se zrovna mluvi k zene ci muzi a tak. Jasne, pokud jsem ten film zrovna videl a vsechno si skvele pamatuju, tak to zvladnu i treba s tim pspadem, ale fakt k tomu neni duvod.Notepad je naprosto na houby, protoze nemas vedle sebe automaticky skrolujici original a preklad...

Tak já třeba dělal hlavně dokumenty, a tam moc dialogy nebyly a šlo hlavně o odborné termíny, fakta a taky občas přepočet jednotek z imperiálních na metrické (našinec míle a galony moc nezná). Takže Aegisub mi z titulků zobrazoval příliš malou část na úkor videa a bylo pro mne účelnější mít otevřený Pspad s orig. a překladem + browser s vyhledáváním výše uvedeného. Občas jsem přepnul na přehrávač, ale spíš jen občas.Ale je pravda, že u klasických hraných filmů to asi bude kapku jiné...Ohledně Notepadu souhlas

Jasne, Aegisub je super, ale nejak jsem v tom nedokazal najit prave moznost zobrazeni originalu a prekladu vedle sebe tak, aby i prelozeny original zustaval stale viditelny. Aby to proste pracovalo s obema zaroven a preklad se ukladal zvlast do jineho souboru.

Aegi subs, ale jen pro serialy