» Poradna » Windows (a jiné OS)

Přenos souborů Win -> Lin

Zdarec. Potřeboval bych od vás radu. Mám vzdálenou lokalitu, z které bych pravidelně (denně o půlnoci) potřeboval zálohovat soubory z konkrétní složky (~100 MB). Na daném stroji běží Win a chtěl bych to odlejvat na stroj, na kterém běží Debian. Na Debianu mi běží Samba. Jaké je nejideálnější řešení a nejméně náročné na prostředky? Napadlo mě: pomocí scriptu namountovat vzdálený disk, přenést soubor a disk znova odpojit. Disk rozhodně nechci mít připojen nonstop. Nebo je tady efektivnější řešení?

Odpovědi na otázku

Nevím, jestli je řešením disk odpojovat, ono ho ani nemusíte připojovat, stačí kopírovat na nějaké to \\umístění.Sambu na Debianu bych vypnul a použil bych nativní řešení pro Linux a teď snad už i widle (návod s tím nepočítá), SCP.https://success.tanaza.com/s/article/How-to-use-SCP-...

Presne tak - pscp.exe z baliku PuTTY, prenos pres SSH. Idealne za pouziti klicu. Efektivni a bezpecne reseni i pres verejne site (Internet).

Jo a pokud se ty soubory ve slozce moc nemeni, tak rsync - bude efektivne prenaset jen zmenene casti souboru.

Díky za postřeh, SCP vyzkouším. Jinak k Sambě, proč hned vypínat? V domácí síti používám na odkládání souborů z ntb

Asi není nutné ji hned vypínat, pokud je dobře nastavená.CIFS má pověst nebezpečného protokolu, ale hádám, že dneska už by ta linuxová Samba mohla být vcelku bezproblémová. Pokud to funguje a nebojíte se bezpečnosti, asi není důvod ji vypínat, když pro ni máte ještě jiné využití.

Zalezi na tom, co je "vzdalena lokalita". Pokud to prenasis po vlastni siti (treba z pobocky firmy na centralu) tak je to jedno. Pokud pres nejakou verejnou sit tak je potreba pocitat s tim, ze Samba je nezabezpecena, tj. tvoje data pres tu sit pujdou v citelne podobe.

Nechci rypat ale dost pochybuju, ze ma nejaka firma vlastni opticky kabel z pobocky na centralu

Aj CIFS protokol je možné pretunelovať cez SSH a pripojiť sa vzdialene z Linuxu na Windows, alebo naopak.

Jiste, ale pak celkem zbytecne zvysujes komplexnost.

To sa hodi ak potrebujeme nie celkom bezpečným CIFS protokolom prenášať súbory cez nebezpečný internet. Pracuje sa s tým potom rovnako ako to poznáme na Windowse. Primapujeme jednotku na druhom konci republiky pod nejaké písmenko na našom počítači.

Než SSH tunel, to už snad raději nějakou VPN, i pitomé PPTP Je lepší než nic.Jinak žiju v domnění, že CIFS je od nějaké relativně staré verze již šifrované. On to vůbec není úplně hloupý protokol, dojem na mě dělá ten multipath, který to má vestavěný a funguje to i na Synology, tedy na Sambě.

Môže byť aj VPN. Inak samotný prenos súborov protokolom CIFS asi nieje problém. Problém je spustená služba zdielania na verejnej adrese.