» Poradna » Windows (a jiné OS)

Přenes W10 na nové ssd

Čau, mám windows 10 nainstalovaný na hardisku 1tera rozhodl jsem se pro zrychlení windowsu a tak si ho chci dát na nové ssd je to 240 gb hyperx kingston. Můžu se zeptat jak na to?

Odpovědi na otázku

zkus ctrl+c a ctrl+v

A nejspíš si pohrát i s bcdboot a bootsect.

Naklonovat nebo čerstvě nainstalovat. Klonování je možné pouze v případě, že na starém disku není více dat, než je velikost nového disku.(Klonovací program neporadím, používám výhradně SSD Samsung, kde výrobce dává k dispozici klonovací tools.)

A Ťamťung nefrfle ak klonuje napr. 250 GB particiu na 240 GB SSD? Asi by nemusel ak by data z konca disku preniesol inam (v rámci rozsahu 240 GB) a upravil MFT tak, aby odkazovali na data do 240 GB, plus tabulku rozdelenia disku

Ne, tak hloupý není. Velikost oddílu umí přizpůsobit velikosti SSD.

1. dostal si k tomu klonovací SW? Študuj2. nedostal = študuj aký sa dá použiť. Ak vieš amerikansky, mne vyhovuje parted magic. Spustíš, nahodí sa celý do RAM, spustíš v ňom clenezillu, vyberieš disk odkiaľ, potom kam, potom čo chceš (klonovanie časti disku, alebo celého). Len musíš vyriešiť to, že SSD je menšie, tak ak pôvodný HDD mal viac ako 240 GB (NIE gb!), tak to nepôjde, ak mal pôvodný oddiel viac ako 240 GB, zmenši ho (ale asi to pôjde aj bez toho, lebo data nezaberajú isto nad 240 GB). Iní uprednostňujú ATI, ale nikdy som to nevidel. Pozri naučné videa na YT.

Nejlepší klonovací software je dism od Microsoftu, který je soušástí Windows a nachází se i na instalačce Windows. A k jeho použití nepotřebuješ ani stejnou velikost hdd.

Dism nie je upravovač inštalačky? Ale to nie je pre lamičky, že jo?

DISM = Deployment Image Servicing and ManagementImage = ObrazDíky DISM uděláš esd. Esd je záloha. Díky DISM můžeš z toho esd systém hodit zas na disk, na jakýkoliv disk. Pak stačí jen vytvořit pomocí bootsect boot sektor.No a toď vše.

Nedokáže verifikovať integritu obrazu. (Vlastne ani samotný zálohovací program integrovaný Windows týmto nedisponuje, lebo tvorí iba narýchlo zlátanú paródiu backupera).Navyše, pri Dism, je nutné dodatočne vytvoriť cestou WinPE bootovacie médium, opraviť (vytvoriť) zavádzacií sektor. Tj. množstvo nepohodlných úkonov. Celý proces obnovy bude nakoniec vypadať, ako sedieť s tŕňom v zadku v očakávaní, ako to dopadne. Nač sa onanovať na dlhé lakte nejakým Dism s neistým výsledkom ak sú po ruke vyladené finálne produkty tretích strán s dokonalým a bezchybným výsledkom obnovy, dokonca fungujúcich z obnovy pôvodného aktívneho a primárneho oddielu pri komplet výmene HW. Ako uvádzam nižšie, je ním môj obľúbený SW z kuchyne žltých.

Verifikaci má: /CheckIntegrityNepsal, že potřebuje bootovací medium. A aplikovat esd může v jiném zařízení na příslušný disk. A kdyby bylo vyžadované bootovací medium, může použít příslušné soubory z jakékoliv instalačky Windows příslušné verze (např. Win 10 tak použije ty z Win 10) (složky boot, efi, ze source pouze boot.wim, z kořene bootmgr a bootmgr.efi).Nastavit to může jakkoliv, třeba tak, aby to sloužilo přímo jako instalačka na různý hardware a s vytvořením účtu při instalaci.

Norton Ghost 12 - verzia z roku 2015.Inak doporučujem radšej čistú inštaláciu....

Ghostom 12, 13 ani 15xxl nespravíš klon W10 bez toho, aby si nenarušil integritu dát. Jedine platené nástroje sú spoľahlivé.

Ghost 12.0.0.8006 prenesie systém bez problémov - aj pri GPT disku.Ak je to GPT treba iba spustiť s parametrami:Ghost64.exe -NTEXACT -NTIL -NTICMám to odskúšané a funguje to 100% a nerobí ani problém keď sú cieľové partície menšie ako zdrojové.

Ale aj tak si myslím, že najlepšia je čistá inštalácia.

Osobne by som neriskoval pri W10. Duch 12 pracuje pod WinPE 2.1http://www.symantec.com/connect/articles/steps-cr... Do Visty a sedmy bol Ghost od Symantec u mňa SW ozn. ako No1. Teraz idem na; EaseUS Todo Backup Workstation - je neprekonateľný medzi backupermi. Nadradený svojimi funkciami, algoritmom, bezchybnosťou aj nad molochom zn. Acronis.

Norton Ghost = velmi silný placený nástroj, který zvládne okopírovat cokoliv.Pokud nehodláš kupovat licenci a přitom ovládáš Linux aspoň na základní úrovni, můžeš použít free CloneZilla:http://clonezilla.org/downloads/download.phpStáhni .iso a příprav bootovací médium.Před započetím klonování uprav velikost systémového disku na < 200 GB.V SSD by mělo zůstat vždy min. 10 % volného místa. Optimálně ~ 20 %.Btw:SSD Hyperx kingston nebyla nejlepší volba.Problematický řadič SandForce SF-2281 vykazuje značné nekompatibility, o spolehlivosti ani nemluvě.

Ghost zaspal vývoj, aj platený.