» Poradna » Hardware

Prelozi mi toento navod niekto do slovenciny alebo cestiny??

 |   | 

The shorting trick should work if the boot block code is not corrupted, and it would not be corrupted if /sb switch was used when flashing the bios instead of /wb switch.
The two (2) pins used in shorting to force a checksum error vary from chip to chip. Usually these are the highest-numbered address pins (A10 and above). Most common are pins number 2 & 3. (refer to image) These are the pins used by the system to read the System BIOS (original.bin for Award V.6), now, calculate the ROM checksum and see if it's valid before decompressing it into the memory, and subsequently allowing Bootblock POST to pass control over to the System BIOS.

You just have to 'fool' the system into believing that the System BIOS is corrupt. You can do this by shorting the two (2) high address pins, thereby making it difficult for your system to read the System BIOS subsequently resulting to a ROM Checksum Error and activating a Bootblock recovery.

There will be cases that shorting any combination of the high address pins would not work to force a checksum error in some chips, like in the case of my Winbond W49F002U. Shorting the #WE (Write Enable) with the highest-numbered address pin (A17) worked for this chip. You just have to experiment a little if you're not comfortable with "Hot Flashing" or "Replacement BIOS". Refer to the chip's datasheet for reference.

If you're not sure which are the correct pins to short and avoid further damaging your chip, measure the potential between the 2 pins using a Voltmeter while the system is on. If the voltage reading is zero (or no potential at all), then it is safe to short these pins. But do not short the pins while the system is on. Instead, power down short the pins then power up. And as soon as you hear 3 beeps (1 long, 2 short), remove the short at once so that automatic reflashing from Drive A can proceed without errors (assuming you had autoexec.bat in it).

The tip of a screwdriver would do in shorting the pins but with such tiny pins on the PLCC chip, I'm pretty comfortable using a precision screwdriver. Short the pins at the point where they come protrude of the chip. Be careful not to short other pins as this might damage the CMOS chip or he mobo itself.


Odpovědi na otázku

 |   | 

Trik se zkratováním by měl fungovat, jestliže zaváděcí blok kódu není poškozen, a ten nebude poškozen, jestliže přepínač /sb byl použit při flashování biosu místo přepínače /wb.
Piny, které je zapotřebí zkratovat aby se vynutila chyba kontrolního součtu jsou na různých obvodech různé. Obvykle to jsou nejvyyší adresy (A10 a výše). Nejčastěji se jedná o piny 2 & 3. (viz obrázek). Toto jsou piny použité systémem ke přečtení systémového biosu (original.bin pro Award V.6), výpočtu kontrolního součtu ROM a ověření jeho platnosti před jeho rozbalením do paměti, a následně povolení pro POST aby mohl převzít řízení.
Potřebujete "oblbnout" systém, aby uvěřil, že Systémový BIOS je poškozený. To uděláte zkratováním těch dvou nejvyšších adresových pinů, takže znemožníte systému přečíst BIOS což povede k ROM Checksum Error a ke spuštění jeho obnovení.
U některých obvodů mohou nastat případy, kdy ani zkratování jakékoli kombinace nejvyšších adres nepovede k vyvolání chybného kontrolního součtu, jako v případě mého Winbond W49F002U.Zkratováním #WE (Write Enable) s nejvyšším adresovým pinem (A17) ale u tohoto obvodu fungovalo. Pokud nejste dobře obeznámen s "Hot Flashing" nebo "Replacement BIOS", je potřeba trochu experimentovat. Nahlédněte do manuálu k obvodu.
Jestliže si nejste jist, které piny máte zkratovat a nechcete poškodit obvod, změřte napětí mezi těmito dvěma piny pomocí voltmetru za chodu systému. Jestliže tam není rozdíl napětí, pak je bezpečné tyto piny zkratovat. Ale nezkratujte piny za chodu systému. Místo toho, vypněte systém, zkratujte piny a pak zapněte systém. Až uslyšíte 3 pípnutí, 1 dlouhé a 2 krátká, odstraňte ihned zkrat aby automatické obnovení z mechaniky A mohlo proběhnout bez chyb (předpokládám, že v ní máte autoexec.bat).
Hrot šroubováku stačí na zkratování pinů, ale na jemných pinech obvodů PLCC je lépe použít přesný šroubovák. Zkratujte piny v místě, kde vycházejí ven z obvodu. Dávejte pozor, ať nezkratujete okolní piny, což může vést k poškození obvodu CMOS nebo celé základové desky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   | 

moc krat dekuju za preklad bez teba bi som bol strateny vdaka JANO

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Související témata: Experiment, Chip, System, Just, Difficult, Measure, Little, Reading, Which
Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku