» Poradna » Programy

Překlad mluveného slova v reálném čase bez přerušení

Existuje software, který by, podobě jako Google translator, dokázal v reálném čase překládat z jednoho jazyku do druhého formou mluveného slova na text, ovšem na rozdíl od Google translatoru se "naslouchání" nepřerušilo při detekci ticha?

Odpovědi na otázku

Existuje, je to jeden bundle vcetne HW a jmenuje se to tlumocnik...

Ha.......ha. Už jsem našel jedno řešení: https://speechlogger.appspot.com/en/

Tak preju hodne stestni, strojovej preklad i psaneho textu je stale problem, takze tohle nebude fungovat o moc lepe - uz jen to ze nechape kontext preladaneho textu atd.

Akorát nepočítej s tím, že ti bude protistrana rozumět a že ty budeš rozumět jí :) Často je stěží srozumitelný překlad psaného textu a tady budeš mít navíc ještě přidané chyby hned na vstupu, protože hlasový vstup rozhodně nerozezná správně 100% řeči :)

umím si to představit s nějakými pauzami. Protože v reálném čase to pořádně nejde. Kupříkladu v němčině je sloveso často až na konci věty, takže nemůžeš přeložit větu, dokud ji dotyčný nedořekne. A podobných zádrhelů bude víc.A to jsou problémy, se kterými se potýká i lidský tlumočník, přičemž ten může do jisté míry odhadovat z kontextu - ale i při simultánním tlumočení se často zpětně doplňuje či opravuje. Software tohle zatím nedokáže - to by mohla leda časem nějaká AI.

Já nevím, tohle je to nejsložitější, co může být, na to si troufají jen ti nejzkušenější tlumočníci. Jde třeba i o to, že různé jazyky mají jiný slovosled, takže poslední slovo větě úplně otočí význam předchozího a v jiném jazyce to musí být řečeno jinak. Pokud to bude překládat v reálném čase, tj slovo po slovu, musí být výsledek zákonitě ještě horší, než když to vezme větu jako celek.

Zkoušel jsem namátkou kousek z ČR do AJ a není to až zas taková hrůza, pokud se mluví dobře česky, tak to pak i dobře překládá. Prodlevy tam určitě nějaké jsou, podle mě právě kvůli tomu kontextu.

Chlapče, to sis spletl desetiletí. Počkej tak dvacet třicet let. Mezitím můžeš pokračovat v těžení melanže - tedy pokud ovšem víš, odkud slovo harvester pochází.

Ale ty bys měl vědět, že v Duně to byli Harvestoři, ne havesteři.

ono český překlad je jedna věc, originál druhá...http://dune.wikia.com/wiki/Spice_harvester

V pořádku

Nejde o dokonalý překlad, ale pokud nelze skutečně z organizačních důvodů použít živého překladatele a jedná se o zamýšlený překlad z PL do CZ nebo naopak, kdy je to i zvukově příbuzné, mohlo by to posloužit jako určitá pomůcka.

V reálném čase to je nesmyl i živí simultánní tlumočník má x sekund nebo milisekund zpoždění . Už protože význam části věty a věta celá může být úplně něco jiného. Takže pokud to nebude celé nebo toho nebude podstatná část tak to seriozní tlumočník nepřeloží.

Počítej, že ti vypadnou takový klasiky jako:svíčková omáčka - candle saucenebuď labuť - don’t wake up a swan...Prostě nic takového reálně spolehlivého neexistuje, jen pokusy

a to ještě nemluvíme o slangu typu "No to si snad děláš p**el!"

To klidně můžou, protože takové výrazy se v odborných konferencích běžně nevyskytují.

O to je to horší :) Překládat odbornou konferenci strojovým překladem je fakt úlet, to se účastníci budou akorát chcechtat nad tím, co z překladače vypadne, ale reálně nebudou vůbec vědět, o čem se mluví. Buď si jistý, že tohle fakt nejde, takovou úroveň hlasové zadávání a strojový překlad a ještě k tomu oboje současně, ani omylem nedosahují. Ještě by se dalo říct, že běžný hovorový obsah může být celkem zvládnutý, protože z běžného hovoru existuje téměř neomezené množství vzorků pro strojové učení, ale z odborných debat je jich nesrovnatelně méně a strojový překlad se nemá pořádně z čeho učit. Jestli nechceš, abys nebyl za vtipálka, tak se nepokoušej organizovat odbornou konferenci se strojovým překladem ;)

Souhlas. Navíc odborná konference jaksi taky znamená, že tam budou odborníci, tj lidi, kteří tomu tématu rozumí a bude pro ně velmi důležité, zda v nějaké větě bude uvedeno že se prokázalo, že vždy se něco stane, nebo že se to stane často, i jedna malá změna může totálně otočit vyznění. A navíc ti lidé dost často umí jazyky. Takže s tím bych byl hodně opatrný a konzultoval bych to s vedením té konference, aby se neudělalo víc škody než užitku. Kdysi jsem se pohyboval kolem přípravy jedné lékařské konference a tam bylo tlumočení velmi důležité a obtížně sháněli nikoliv tlumočníka, ale lékaře, který dobře umí anglicky, protože běžný tlumočník to zkrátka nedá, nezná odborné termíny a souvislosti. A o stroji bych ani neuvažoval.

mno, zrovna na odborných konferencí máš spoustu jiných výrazů. Kámoš jednou posílal výstup překladu nějaké IT dokumentace a slovo "launcher" tam bylo překládáno jako "raketomet".Ani nechci vědět, jak by to přeložilo nějaký text třeba z chemie nebo genetiky. V chemii to zas někde překládalo výraz "mole" jako "krtek" což v popisu chemických reakcí vypadalo hodně komicky.

Naopak v odborných textech (tedy i konferencích) se vyskytují i slova, která se používají i v běžném životě, ale jako odborný výraz mají trochu jiný význam. Např. strojový překlad z Googlu:originál:"Advanced parallel and series operation: simultaneous switching on/off ofactive channels via “output” button, common voltage- and current controlusing tracking mode (individual channel linking), individual mapping ofchannels which shall be affected by FuseLink overcurrent protection (switchoff),all channels galvanically isolated from each other and the protective earth"překlad:"Pokročilé paralelní a sériové ovládání: současné zapnutí / vypnutí funkceaktivní kanály pomocí tlačítka "výstup", společné řízení napětí a proudupomocí režimu sledování (propojení jednotlivých kanálů), individuálního mapováníkanály, které jsou ovlivněny nadproudovou ochranou FuseLink (vypínání),všechny kanály galvanicky oddělené od sebe a ochranné zeminy".V češtině to moc srozumitelné není, a všimni si např. jak to přeložilo "earth" - "zeminy"...úsměvné

Jen ještě dodám, tohle je pouze strojový překlad textu. Sice už je to o poznání lepší než relativně nedávno, podobně se vyvíjí rozpoznání řeči. Ale stále obojí ještě čeká slušný vývoj než to bude opravdu použitelné alespoň z poloviny jako ve StarTreku. Navíc ty chceš obojí dohromady. Není to sranda, počítač musí dělat v podstatě dva dost náročné překlady, rozpoznání řeči je náročná věc (vyžaduje AI - umělou inteligenci - neuronové sítě, genetické algoritmy a co já vím všechno na to jde), překlad mezi jazyky s přihlédnutí ke gramatice a kontextu - také AI. Sice pokroky už jsou vidět, ale ještě to "pár let" chce.

Na to se používá univerzální překladač ze StarTreku. Bohužel dnes ještě neexistuje. Tak se nech uložit k ledu a probudit na hvězdné datum 48315.6 tam jim to krásně funguje a překládá.

Ano, duben 2371 vidím jako rozumný odhad

To už bude existovat sprej pro různé jazyky, jen fouknu+nadechnu a netřeba překl.....

sprej? jak nepraktické, tohle přece řeší babylonská rybka...

nos slížka v kapse u košile

a tlumočníci nebudou mít co žrát! :)))

budou, třeba šidit lidi na Bazoši

tak to me pobavilo zrejme clovek nepolibeny teoriemi algoritmizace a umele inteligence, predstavy lidi v moznosti soucasnych pocitacu jsou opravdu nekdy usmevne...