Preinstalovani WIN98

Po zformatovani disku jsem znovu nainstaloval legalni Win98.Nasledne nejede integrovana zvukova karta a grafika je jen v rozliseni barev 2 a 16 a obraz je jen 640x480 a nejde upravit.Monitor Samsung Samtronic ST 77e/76e.Graficka karta neznama,ale je to klasicka VGA,kterou by mel rozpoznat system plug and play.Win nainstalovalo ovladace,ale system nefachci!Setkal jsem se s timto problemem prvne v zivote! Poradte prosim,jak dal. Neni to pro mne,ale pro meho handycapovaneho kamose,chtel bych mu pomoct. Diky za konstruktivni pomoc.

Odpovědi na otázku

naco instalujes system ked o tom hovno vies?

sak naco by si si vobec zhanal ovladace k doske, zvukovke a grafike, co? ved ty si predsa macher, co to spravi....

takze pekne-krasne bez zhanat ovladace, a pozistuj si co za HW ma vobec ta masina. Ci ty bezne pracujes s vecami o ktorych nic nevies?

Hovori sa nieco ... ze hurvinek a valka.

Napred musis instalovat ovladace chipsetu zakladnej dosky. Bez toho ti nepozna zbernicu AGP a teda ani graficku kartu a ine komponenty (ked vobec mas AGP ?). Aky mas chipset to vie len ten hore, ale nepovie. Tak to musis zistit. Bud vies vyrobcu a typ MB (lepsi pripad, stiahnes u neho aj ovladace. Alebo otvorit masinu a precitat lupou na chipsete.

V "Spravci zarideni" je vidno presny typ grafiky ? Ak ano, tak ju Win identifikoval a natiahne si spravny (aj ked MS ubohy) ovladac. Ked je identifikovana ako "klasicka VGA", tak mas dve moznosti : 1. prevadzkovat ju ako 640x480 / 16 farieb(moc blbe) 2. vybrat VGA zistit typ, vyrobcu a hladat ovladac... klasicka VGA neexistuje. Vzdy obsahuje nejaky graficky chip a podla toho hladat ovladac.

Zo zvukovkou je to podobne, niekedy aj horsie.

Ked to zvladnes, bude obraz mozno zvuk a masina bude pomala, mozno strasne pomala. To ti chyba ovladac k harddiskovemu kontroleru a HDD ide v PIO mode (pomaly, nepouzitelny mod bez specifickeho ovladaca).

Ked aj to zvladnes, pridu na rad dalsie periferie...

Potom mas surovy nainstalovany system, ktory treba vyladit. Konecne to ide, ale neda sa natom robit. Treba nainstalovat aj programy (nie vzdy bez problemov), nakonfigurovat mailoveho klienta, nastavit siet a pripojenie na Internet atd.

Preco ti to vsetko pisem ?
Ked sa pokazi pracka, volame opravara. Ked sa pokazy televizor, neseme ho do servisu. Ked ide o pocitac, tak zrazu sme vsetci odbornici. Pri tom ta pracka alebo televizor je z technickeho hladiska jednoduchsia.

Svet potrebuje kopec odbornikov, chemikov, lekarov, jadrovych fyzikov. Ale neviem preco si kazdy mysli, ze je zaroven aj odbornik na PC.

Menej arogancie - ten nestastnik ma dost starosti aj bez mudrovania

win9x mal pomerne dosť problémov s pnp funkciami,takže ten ovládač ku grafike saq zrejme nenainštaloval správne,resp.systém neidentifikoval presne grafický čip,takže bude z najväčšou pravdepodobnosťou potrebné otvoriť pc a zistiť,čo je tam za grafiku[dá sa presne identifikovať aj podla CE čísla,pokial názov alebo označenie čipu je nejakým spôsobopm nečitatelné,neidentifikovatelné-napr.je tam nalepený chladič ap.] a stiahnuť a nainštalovať k nej normálne funkčné ovládače pre konkrétny systém.To isté platí aj o monitore,na stránkach samsungu si stiahni príslušný "ovládač"-inf súbor k presnému typu monitoru,obvykle to potom aj umožní nastaviť dovtedy nedostupné rozlíšenia.

To audax :
V niecom mas pravdu. Ale ked ma AGP zbernicu (nevien, len typujem) a nenainstaloval podporu AGP zbernice (chipset MB) tak je AGP nefunkcne a nevie ani PnP.

Kamarat si zhodil Win98SE a mal exoticky stary skener (cez SCSI) a foto Olympus (len pre pamatnikov) na seriovy port.
Samozrejme ziadne ovladace. Nastastie sa mu nepodarilo instalaciu spustit, ale HDD sformatoval. Tak namiesto troch hodin (som pomaly a dokladny) som napred zachranoval preformatovany disk, vyseparoval ovladace a hral som sa s tym tri dni (do riti nakopat som ho nezabudol).

Tu ide o vztach k praci a to akejkolvek. Preformatovat disk a potom objavit Ameriku, ze treba aj ovladace je ten najblbsi system prace. Predsa na starom systeme sa dalo napred aspon zistit aku mam grafiku, zvukovku, chipset atd.
Potom overit, ci mam vsetko potrebne. Ak nie vydolujem stare ovladace zo systemu, samozrejme pred preformatovanim. A to aj na nefunkcnom systeme. Ak to neviem, priznam sa (vsak to nie je handa) a zavolam niekoho co helfne.
V tomto zmysle reagoval aj jjj .
robertchutney sa to toho ani nemal pustat. Za opravu pracky vycolujeme 1000 korun lavou zadnou, ale dat stovku dve za pocitac ? A naco, vsak vsetci sme odbornici.

Vsem dekuji za prinosne rady. Tem,co mi poradili,co vse jsem nemel delat,tem dekuji taky,priste to uz delat nebudu! Martine,ja vim,ze svet potrebuje bla bla bla,ale ja jsem k tomu pocitaci prisel,kdyz uz kamos "odinstaloval" windowsy. Kamos pobira mizerny duchod a na rozhazovani mu nenadbyva.

No nic, trocha sme sa vykecali, skusme konstruktivne.

Fakturu alebo dodaci list z rozpisom komponentov asi nemas. Ani knizku k doske alebo original CD k zakladovke.

Tak len otvorit strojovnu (asi je po zaruke) a na plosaku dosky skus vycitat vyrobcu a typ, pripadne vycitat priamo na velkom chipe co sa da. Tiez pozri na grafiku (vyrobca, typ alebo aspon co je napisane na GPU - graficky chip).

Potrebujes napred ovladac chipsetu dosky. Potom mozno spozna system graficku kartu (Plug and play) a nainstaluje si ovladac. Ovladac k monitoru nebude treba.

Pripadne keby si nasiel na doske napis FCC xxxxxx, tiez by pomohlo.

Akykolvek udaj sem hod nech sa posunieme, nebojsa vieme aj poradit, nie len nadavat.

stiahni si SisoftSandru alebo Everest, nainstaluj. Podla nich zistis aku mas grafiku, zakladnu dosku, zvukovu kartu a sietovu kartu. Ti zadas do googla a najdes prislusne drivery pre win98, alebo priamo na strankach vyrobcov jednotlivych komponent.

Panove,dik za rady.Instalace ovladacu mne uz napadla jako prvni,ale po nalezeni treba ovladace monitoru jsem nevedel,co s nim,strcil jsem jej do win32 a nic,asi se to dela jinak,tedy,jak se instaluji ovladace.Jinak podrobnosti tu dam zitra,kamos bydli dost daleko a nemohu tam jezdit denne.Ztim dik

na olvadače k monitoru se vyflajzni - musíš stáhnout ovladače ke grafrický kartě.. stáhneš, a nainstaluješ jako cokoli jinýho setup.exenebo install.exe i když mám takový tušení, že to někdy bývá i jinak

Jo jasně, voni ti psy, s těma sáněma, jsou v tomhle počasí hned utahaný...

Ja pouzivam kone! BTW,mn.c. Pes=Psi!

dovolím si to lehce shrnout - nejdřív zjisti, co je vevnitř za grafiku a zvukovku - jak už tu někdo psal, je na to pár prográmků (sisoft sanda, everest, najdeš je třeba tady www.slunecnice.cz ... ) nebo tu bednu budeš muset otevřít... což není problém

pak si stáhni ovladače ke grafice - podle by byla velká náhoda, kdyby to bylo něco jinýho než ati nebo nvidia takže šup na stránky výrobce ati.amd.com ...

www.nvidia.co.uk ... tady bych to viděl na driver pro geforce 4

až ti pojede grafika, tak nech v nastavení v části "monitor" prostě obyč monitor plug´n´play... podle mne yb to mělo fachat...

btw zaujalo mne, že za ním jezdíš - mají doma ještě nějakej jinej komp, ze kterýhos e dá dostat na net nebo si k němu zajedeš, tohle si zjistíš a pak to stáhneš doma, abys za ním zase zajel?

z blbejch keců chytráků si nic nedělej, člověk musí udělat pár chybek, aby se poučil... a kdo si nikdy nezmršil registry neví, že je vůbec má

Odpoved na BTW,ten comp v podstate jede,jde i internet,ale nejde to rozliseni a zvuk Takze mam pul obrazovky porad nekde za rohem a musim soupat sibry.

jaj tu riesite problemy stiahni a xubuntu alebo ubuntu nainstaluj a mas po problemoch

Panove,dik za rady,dobra zprava,rozchodil jsem vse,az na video z YouTube! Stahl jsem FlashPlayer 8,ale nejde,myslite,ze bych mel zkusit nizsi verzi. Kodeky jsem stahl All in One. Potrebuji jeste neco jineho,please...