» Poradna » Notebooky

Přehřívání NTB - tip na podložku?

Dobrý den, nějakou dobu vlastním "herní x pracovní" notebook HP Pavilion Power 15 - 8 GB RAM / 4jádro i5 HQ7300 / GTX 1050 4GB / SSD 512 GBLeden až duben byl v pohodě, ale od konce dubna opravdu nadprůměrně "topí". Zvláštní je, že začal topit z týdne na týden, jako by se "něco pobláznilo".Teploty CPU jsou při surfování na internetu nebo při práci v Photoshopu konstantně 65-80°C. Nižší teploty má asi jenom 3 minuty hned po zapnutí. Myslíte, že je to prostě náročným HW na chlazení a když je v bytech přes léto 24 nebo i víc stupňů, má to na to takový vliv?Nerad bych zkrátil jeho životnost... Myslíte, že se mohl ucpat, když sem tam pracuji na otevřené zahrádce v kavárně a byl semnou tam tak 15 × nebo jsou HP prostě blbě chlazená a mám si koupit nějakou chladící podložku? Případně nemáte na nějakou doporučení? Potřeboval bych s ní hodně cestovat, takže nejlépe rozměry do batohu.Děkuji moc! :)

Odpovědi na otázku

Nemáš prostě jenom nastavenou nějakou pasivní politiku chlazení? Prohlížení internetu může vytížit procesor a zvlášť ty weby, kde se vesele těží Monero/Coinhive.Ten notebook sice nemá úplně nejlíp vyřešené chlazení, ale na tyhle komponenty by stačit mělo. Chladící podložka může pomoci nebo zkus dát zezadu pod NB knihu, aby mohl lépe nasávat vzduch. Co lze udělat hned je CPU undervolt, to ti zvedne i výdrž na baterii. Taky je možné, že máš špatně nastavené přepínání grafik a vše ti běží na nVidii a to také více zatíží chlazení.Měl bys spíš hledat příčinu problému, než řešit jeho následek. Například se podívat, co ti vytěžuje procesor a grafiku.

Na všechno mrknu a ozvu se, zda-li bude nějaké řešení, které pomůže. Díky moc za tipy!Notebook podkládám knihou/ obalem na DVD a teplota je asi o 4 °C nižší. Ale i tak mě překvapujou ty typloty. Asi je to i tím, že jsem měl 5 let stolák, kde jsem si kvalitním chlazením držel teploty na 30-40°C při zátěži.Na nastavení grafických karet kouknu.Právě, že HP má dost propracovanou aplikaci CoolSence, která jde u jiných modelů upravit na Vysoké chlazení (hlučné), střední nebo tiché. Mě jde jen zapnout/vypnout.

inak chladit spodny kryt notebooku nema velky zmysel, najma ak je z plastu. Lepsie urobis, ked pozries ci nie je znecisteny chladic, konkretne kde sa stretava ventilator s rebrovanim spojenym s heat pipe. Z mojich skusenosti ti mozem povedat ze najvacsi koberec prachu sa vytvaral v HP notebookoch, tak ze navrh chladenia, HP asi trochu odflaklo.

Pravda, nejlépe rozebrat, vyčistit, přepastovat.

Dobře, děkuji moc za tipy. Na to rozebrání se podívám nebo to dám do servisu. Přepastováním bych přišel o záruku procesoru, není to tak? :)

o záruku přicházíš při jakémkoliv zásahu který neprovede HP servis

S tím si dovolím nesouhlasit. Volal jsem se společností HP a v případě firemních notebooků, což jsou skoro všechny "neherní" notebooky nad 25 tisíc si uživatelné mohou sami přidat SSD a RAM bez ztráty záruky. Pro můj typ je oporučený zásah pouze v servisu, ale v případě přidání RAM také nepříjdu o záruku, tak když se to zrovna vyčistí, neměl by to být problém. Žádné nabarvené šroubky, speciální plomby už tyto série notebooků nemají.

O záruku nepříjdeš pokud svým zásahem nic nepoškodíš.

Tak ono je to hlavne o tom jak je dana komponenta pristupna, ram a disk byva casto jednoduse uzivatelsky pristupny prave pro duvod vymeny (i kdyz je to rok od roku horsi). Vyjmuti chlazeni ja uz casto na kompletni rozborku celeho notebooku, tam uz o tu zaruku prichazis

...a při té příležitosti zrovna zkontrolovat, jestli heatpipe opravdu odvádí teplo.

Proč by to měl proboha přepastovávat? Co je to za stupidní zvyk? Pokud se neoddělá chladič z čipů, není potřeba měnit pastu.

Jelikož u některých strojů výrobci šetří i na teplovodivé pastě, případně je špatná aplikace. To se netýká jenom levných notebooků, například Acer Predator 15/17 tím byl docela známý.Samozřejmě jde o věc, které je lepší se u nového notebooku vyhnout.

Ale prd, dokud neodděláš chlaficzz čipu, tak je to v pohodě.