Přehřívání CPU

Cs,Nevíte proč se mi z ničeho nic začal přehřívat procesor až do 96 stupňů při 50-100% výkonu ? (i5 2500). Vyměnil jsem pastu a vyčistil chladič, ale nic nepomohlo. a už vůbec nechápu proč při 50% a 100% využití cpu je teplota pořád stejná. dík

Odpovědi na otázku

Chladič je na omak teplý nebo studený? Pokud studený, vymontuj základní desku, vytáhni procesor, vizuálně zkontroluj patici jestli není zdeformovaná, osaď zpět procesor, natři pastou, osaď chladič a namontuj do bedny.Pokud problémy přetrvávají, tak velmi pravděpodobně zdegradoval pájený spoj mezi jádrem a heatspreaderem a procesor je na vyhození.

Chladič je studený.Zkusím co jste mi napsal, dík :)

Co "delid" ... někde jsem viděl "komerční" nabídky

Delid zdegenerovaného pájeného spoje?

Odvíčkovat, očistit, nahradit pastou, zavíčkovat ...

Zkus si zjistit něco o "pastě" u i5-2500...

Píšu očistit, nahradit ... když to funguje u jiných typů, proč ne zde? Než vyhodit celkem výkonný procesor, proč to nezkusit?

Opakuji zkus si zjistit něco o "pastě" u i5-2500...Malá nápověda - i5-2500 bude po delidu, o kterém píšeš, vypadat cca takto:http://i.imgur.com/qFvQF4c.jpg

Asi to zapomněl dostatečně ohřát ... ale máš pravdu, nejspíš to není dobře proveditelné.

Přesně tak, pokud se blbě připájí heatspreader nebo zdegeneruje pájka, tak už to nijak neopravíš.

Těžíš kryptoměny? ☺

Mal som podobný problém. Intel dáva na CPU čipy pasty namiesto lepšieho "letovania" ako to robí AMD. Je to smutné

Pasta nebo pájení, bylo to už vysvětleno asi tisíckrát. AMD už taky přechází na pastu (v současnoti AMD snad pájí jen procesory bez integrované grafiky) a důvod je jednoduchý - zjednodušeně řečeno teplotní roztažnost a značné rozdíly mezi jednotlivými částmi celého čipu, kdy CPU i GPU mohou ale nemusí pracovat zároveň, což vede k teplotnímu pnutí a pájka (kov) by tak v dlouhodobém provozu popraskala a vyvíjela tlak na poškození i samotného čipu pod ní.bližší info např. zde: https://pctuning.tyden.cz/hardware/procesory-pameti...

Neplač ty Intel ovca

Nic víc? Žádný argument? Ok. Tak ještě jednou - říkám, že Intel i AMD (u svých nejnovějších procesorů s integrovanou grafikou - http://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-5-2400g... ) používájí teplovodivou pastu místo pájky. Proč? Protože chce AMD i Intel ušetřit na výrobě CPU 2 USD? Nebo jsou k tomu donuceni z jiného důvodu (např. nevhodné vlastnosti pájky pro tyto čipy)? Uvědom si, že jak Intel, tak i AMD zaměstnávají nebo spolupracují s opravdovými odborníky na metalurgii, kteří nejspíš s těmito materiály mají víc zkušeností než obyčejnej opravář nebo skládač PC. Proto nemá smysl nadávat Intelu a AMD, když ani nemáš tušení proč...

Důvod, proč nepoužívat pájku mezi heatspreaderem a jádrem je ten, že dochází k mnoha teplotním cyklům a z důvodu tepelné roztažnosti pájka degeneruje. Následky jsou fatální. Ze zhruba tísícovky procesorů, co mi za poslední dekádu prošly prackama mělo tento problém asi 5 kusů. Z toho tři Intely (LGA771 L5420) a dva AMD (AM2+ low-power). Na vině je hlavně ekologie, protože se tam nesmí dávat takové sajrajty jako v minulosti.

Hmm smutné je spíš to že ani nevíš že i5-2500 je pájená