» Poradna » Ostatní

Přehřívá se mi procesor

Dobrý den, koupil jsem na inzerát pc, zákl. deska asus p5b deluxe,procesor intel q9550 4x2,89 gh. Přehřívá se mi procesor, ačkoliv není taktovanej....vypne se okolo 70 supňů.V cup-z napětí na procesoru se pohybuje(mění se) od 1,072V do 1,144V. nevím co s tím, zkusím to přepastovat a vyčistit chladič(ale pastu budu kupovat až zítra).Přesto jsem se chtěl zeptat, jestli je to v pořádku, aby se procesor přehříval při 1,072V.Díky Všem

Odpovědi na otázku

70°C rozhodně není teplota, při které se má PC vypnout. Navíc při přehřátí procesoru se PC nevypíná, ale snižuje se takt, aby se teplota udržela. A pokud by se i tak přehříval dál (tedy až k nějakým 100-110°C), tak se PC buď natvrdo zasekne nebo hodí modrou smrt, nedojde k vypnutí. Každopádně 70°C ještě nic není, takže příčina je rozhodně v něčem jiném, než v přehřívání procesoru. Tipuju buď napájecí zdroj nebo základní deska.

Samozřejmě pravdu díš, že zdroj asi bude letitý a kondenzátory na desce už budou stát za starou Belu. Řekl bych, že ani nemusíme pátrat po důvodu prodeje.Teoretická část:Povrchovou teplotu má max. 71 °C, tak přímo na čipu to musí být peklo. Takže je možné, že ani nezačne trotlovat a nebo trotluje, ale nic to není platné, tak opravdu se nehodlá spálit a vypne PC (jestli to už umí a není ještě závislý na externím čidlu, které činilo totéž).A jelikož má napájecí napětí 0.8500V-1.3625V, tak jeho 1,072V do 1,144V je v pořádku.Jenže TDP je 95W tak bych určitě přepastoval, vyčistil chladič, podíval se, jak je na tom větrák... pokud předtím pouhým okem nespatřím kvetoucí elektrolyty. Ale i tak u tohoto letitého šrotu bych řekl, že nemá cenu plýtvat prací a mrhat penězi.

vratit

Tak jsem to přepastoval, pak mi to hodilo hlášku cup over temperture error, tak jse zkusil nasadit ještě jednou chladič. To se už rozběhlo, ale jak se při načítání z barevných teček stane logo windowsu, tak se to v půlce sekne a vyrestartuje. Pakto zkusí zase načíst, ale v tom stejnym místě se to znova vyrestartuje a tak dokola.

Jsem ti psal, že to NENÍ přehříváním procesoru! Ztráta času a navíc jsi tam ještě amatérským pokusem o pastování něco pokazil...

Vypiš celou HW konfiguraci včetně přesného typu zdroje. 70°C není přehřívání, problém bude jinde.

70 °C je u C2Q problém, protože to jsou dva kusy křemíku v jednom pouzdře, některé Xeony mají proto povolenou teplotu povrchu 67 °C a vnitřku 75 °C. A vzhledem k tomu, že Xeony byly obvykle výběrový křemík a Quady odpad při výrobě, tak mu 70 °C zrovna dobře dělat nebude.

No prave. Intel uvadi Tcase 71.4°C..

Ale to je teplota na IHS. Uvnitř vydrží podstatně více. U Q6600 to bylo myslím 100°C, u Q9550 to bude podobné. Dost pochybuji, že to bude méně než 90°C. Při 70°C na jádře se mu ten procesor prostě vypínat nemůže. Teď jsem koukal do datasheetu k tomuto CPU a píše se tam, že procesor automaticky vypne při teplotě 20°C nad Tc. Tc je v datasheetu Tcase a pro Q9550 je to 71,4°C. Takže pád se dá očekávat až u teplot přes 90°C. "In the event of a catastrophic cooling failure, the processor will automatically shut down when the silicon has reached a temperature approximately 20 °C above the maximum Tc."

Napadá mě jedna věc - neměnil jsi náhodou desku za desku bez čisté instalace Windows? Moc nám totiž svým przněním rodného jazyka nepomáháš a mnoho informací se, u tvých svévolných gramatických úprav, ztrácí v překladu.

Zbytek konfigurace:1) deska + verze BIOSu + nastavení + kontrola teploty rukou2) chladič + uchycení chladiče (nejlépe nasazovat na rovné podložce a teprve potom cpát do skříně) + pasta (zubní fakt nestačí, vím, není to obvyklé, ale jeden idiot to tu už zkoušel, proto to sem píši čistě preventivně)3) zdroj4) grafika (pokud je příliš žravá, mohla by přetěžovat zdroj)MB + CPU byl kupovaný jako set nebo samostatně? Pokud samostatně, některé Asusy měly problémy s některými revizemi procesorů (u některých ukazují blbě teploty - třeba i -20 °C).

Tak procesor se vypne po stejném čase i když jsem v biosu(cca 20s) zak.des.asus p5b-deluxe,zdroj?emcase? 450sx 450w, bios1288,základní nastavení, grafika gtx 460,win 7 64bit, ram 8gb ddr2 adata vitesta 4x2 gb. Byl jsem ve škole, tak píšu až teď-sorry. Jo a týpek mi psal, že to bude mozná chtít reset cmos- nevím co to je a jak.