» Poradna » Ostatní

Předřadník slouží...?

K čemu slouží předřaník?Ke zvětšení nebo zmenšení měřícího rozsahu voltmetru/ampermetru? :)

Odpovědi na otázku

*předřadník

Nepleteš si to s bočníkem a/nebo předřadným rezistorem? Předřadník je něco jiného. A bočník se použvá při měření proudu. Při měření napětí spíše dělič. A ze zapojení obojího a z Ohmova zákona ti musí vyplynout, jestli to měřící rozsah zmenší nebo zvětší.

Opravdu si to nepletu

Pleteš. Předřadník je něco jiného. Pro měření proudu (budu uvažovat "ručičkové" měřáky pro princip) se používá voltmetr (mili, mikrovoltmetr) s BOČNÍKEM. Bočník je rezistor o velmi malé hodnotě tak, aby na něm při měřeném proudu nevznikal příliš velký úbytek, ale nějaký úbytek na něm bude a ten bude závislý na protékajícím proudu. A právě tento úbytek napětí se měří, stupnice toho měřáku je pak ampérech. Viz. Ohmův zákon.Pokud budeš mít už hotový měřák (mili, mikrovotmetr i s bočníkem), tak rozsah můžeš měnit předžadným odporem.A rozsahy voltmetru při měření napětí se mění odporovým děličem.Žádný předřadník.

smím tě někde kontaktovat o poptat se?

nesmíš

Promiň, že do toho kecám, ale i tady http://ach.upol.cz/ucebnice2/velic.htm je pojem předřadný odpor prezentován jako předřadník.Osobně je mi fuk, jak se to nazývá, ale když jsem měřákem 1V na plnou výchylku chtěl měřit 100V, spočítal jsem si odpor, který jsem vložil před měřák a bylo to.

A kontrolní otázka, spočítal jsi ho jak?

Musel znát i proud pro plnou výchylku, resp. vnitřní dopor měřáčku. ☺

Díky, žes to napsal za mne. Nevidím na tom počítání nic složitého.

Ale no tak.. řada starších přenosných měřáků měla takové "předřadníky" pro rozšíření rozsahu měřeného napětí jako (obvykle zvlášť placené) volitelné příslušenství.

Nemohu tak úplně souhlasit s tvým ultimátním prohlášením "A rozsahy voltmetru při měření napětí se mění odporovým děličem." Je žádoucí, aby voltmetr co nejméně zatěžoval měřený obvod, tedy aby přes něj protékal co nejmenší proud, tzn aby měl co nejvyšší odpor. Dnes, v době elektronických přístrojů, je snadné dosáhnou velmi, velmi nízkých vstupních proudů a ke zvýšení rozsahu voltmetru je nutno skutečně použít odporový dělič.V dobách ručkových přístrojů (bez elektroniky) ale přístrojem protékal proud cca 50 uA (a více) a nebylo žádoucí tento proud zvyšovat odporovým děličem. Proto se použil sériový předřadný odpor - předřadník - který zvýšil rozsah voltmetru.Předřadník je obecnější (a poněkud archaický) výraz pro předřazený rezistor - předřazený k čemukoliv.

Nevadí taková drobná věc, že to je profláklý Troll?

Predradnik slouzi pro vybojky a zarivky.

Oni mají pravdu, taky mi to nějak nedošlo, protože za roky to mám v palici zafixované jako to pro ty zářivky. Předřadník je i ten předřadný odpor.

Tak asi i tam Ja jsem mel na mysli normalni venkovni svetla a ne vietnamskou pestirnu.

Ano předřadník slouží, dokonce mi slouží dobře. Ráno přinese snídani, pak vypere, vyžehlí, oběd uvaří, ... Jsem s ním spokojený. Absolutně mě nezajímá zda to dělá zmenšením nebo zvětšením čehosi, pro mě je důležitý výsledek.

Není to spíš předřadnice? Ale tak každý to má jinak no

záleží na jeho znaménku