» Poradna » Windows (a jiné OS)

Přechod na nový systém

Dobrý den, mám starý počítač a rád bych z Windows XP přešel na nový systém. Uvažuji nad Windows 8 nebo některou z Linuxových distribucích (Ubuntu, Debian). Problémem je, že nevím, zda Windows 8 podporuje můj muzeální procesor. Původně jsem si chtěl Windows XP nechat, ale už by to chtělo něco novějšího :). Proto se ptám, jestli má přechod na moderní OS cenu nebo si mám raději ponechat stávající systém a jestli se nebude systém sekat nebo bude zpomalený.PC parametry:Základní deska: MSI MS-7309 v1.0 (ovladače podporují max. Windows 7 32bit)CPU: AMD Sempron 64 3200+ 1.81GHz (chtělo by to nějaké dvoujádro :))RAM: 3GBGrafika: Nvidia GeForce GTX 460 1GBPůvodně měl počítač pouze 1GB RAM a integrovanou grafiku Nvidia GeForce 6100 (nforce 405). Dokonce na něm původně běžel Windows Vista Home Basic. Děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Jestli ti XP vyhovujou tak je tam nech.Ale procesor bych určitě vyměnil.

udajne Ti doska podporuje aj X4 (http://www.cpu-upgrade.com/mb-MSI/K9N6PGM2-V_(MS-7309).html ). Skús pohľadať niečo na bazosi. Ak chceš rýchly OS, X/Lubuntu

MSI-MS 7309 je víc verzí. Ta moje "nejhorší" podporuje maximálně AMD Athlon x2 6000+(?) Jinak nějaké dvoujádro musím koupit, protože Sempron je něco jako Celeron a má pouze 128kb L2 cache :D

pochybujem, že narazíš na 6000+ za výhodnú cenu. Skôr 4000+ a ten má 625bodov podľa passmark a to nie je dosť ani na net. Ale skús....

Dokud to jede na nic nesahat.

Zatím jede vše v pohodě, ale Windows Xp jsou opravdu starý systém. Ještě tedy uvidím no.

Starý neznamená špatný.

Ale překonaný. Grafická karta neakceleruje okna, snadno sestřelíš jedním procesem všechny ostatní. Nepodporuje nové služby a programy. Mizerná optimalizace pro více RAM a jader. Mnoho počítačů s čistou instalací Windows XP po provedení všech updatů jede hůře, než zabaordelená instalace Windows 7 a 8/8.1. Pomalejší je jen Vosta bez Service packu.

Az to nekdo prokopne, bude pozde.

Windows 8.1 na tomto procesoru pojedu - pokud tam bude nejnovější BIOS s povoleným NXbit a PAE. Bez problémů jsem pár dnů provozoval Windows 8.1 x86 s Atlhonem64 3200+, 1,5 GB RAM, GeForce 7600 GT a 80GB SSD Intel X25-M G2.Osobně bych doporučil upgradovat procesor na nějaké dvoujádro z bazaru a 4 GB RAM.http://msi.com/product/mb/K9N6SGMV__K9N6...

Nejnovější BIOS mám. Co se týče procesoru tak se poohlížím. Docela se divím, že nějaké Core 2 Duo E6600 stojí i pod 300kč, zatímco amd na stejné úrovni klidně 600kč. Co se týče ram tak tam se bojím dokoupit, protože jsem někde četl, že základní deska podporuje max 4 GB a na jiném webu jsem četl, že podporuje až 8 GB. Tak nevím no. Jinak děkuji všem za odpovědi.

3GB RAMky budou stačit.

A ty tam budeš kupovat plnou licenci, protože na OEM to chlape už nevypadá?

Update z XP se slevou je možný - samozřejmě ne za 500 Kč, jako v minulosti.

Pokud vůbec to XP bylo legálně, jinak to neplatí.

za cca 1500 nebo 1700 Kč může mít "recyklované" OEM W7. Dle soudu EU je to legální a myslím, že se to furt prodává.

Jo aha (chápu), no to může.

na tohle bych klidně dal Kubuntu:http://www.kubuntu.cz/predstavenikdyžtak vyzkoušej z live DVD, zda bude vyhovovat - rozhraní i uspořádání podobné Windows, sám ho na desktopu mám a i na pár notesech a jede dobře. Debian má podle mne komplikovanější instalaci nonfree balíčků (kodeky na MP3, videoformáty atd.) a začátečníkovi bych ho nikdy nedoporučil.

Z linuxových distribucích asi Ubuntu 13.10. Na ostatních distribucích beztak nejde Steam. Ještě mám Debian 7.4, ale instalace je těžká (zkoušel jsem instalovat). Co se týče win 8 tak tem bych si koupil jako krabicovou verzi.

17. dubna má vyjít Ubuntu 14.04

tak Ubuntu s Unity bych nedával ani náhodou a Steam by měl normálně jet i na Kubuntu (kámoš ho tam měl), které se liší prakticky jen grafickým prostředím, které je bližší Windows7.

Já používám taky XP a nechám je tam,až PC odejde, tak s novým PC i OS.Já mám sestavu tuhle :Zákl deska : Gigabyte Ga-m51gm-s2gCPU : AMD Athlon 6000+ (dvoujádro)RAM: 3GBGrafika : Nvidia Geforce 9600GTWindows 7 jsem zkoušel , a běžely by slušně na tom.

K tazateli S novým PC pořiď i Windows,nový OS na tuhle sestavu se to podle mě nevyplatí,navíc chybějící ovladače,......Já jsem se rozmýšlel nad koupi Windows 7,ale Mám PC z roku 2006,....tak jsem od toho nakonec ustoupil.Pro novější OS nejsou ovladače na mou sestavu,navíc by nešla zvukovka a TV karta

pořiď lepší procesor a šup Win 7budeš spokojený dalších 10 let

Fakt? Pro Windows 7 bude Microsoft vydávat opravy a bezpečnostní aktualizace do 13. ledna 2015, rozšířená podpora pak končí 14. ledna 2020.

Mi tak napadlo, že Pavelka si ho moc neužije

tjn

to nereflektuje potenciál spokojenosti termín se stejně bude několikrát posouvat jako u XPéček

Vykašli se na rady výše, tyhle počítače spasí Linux Mint MATE a to jako, že úplně... Investovat peníze by bylo úplně zbytečné ;)

pokud je tak moc na prachy, tak máš recht