» Poradna » Ostatní

Právo technika dostat heslo k uživ. účtu Windows 10

Nedávno se mi stalo, že jsem dal porouchané stolní PC (v záruce) do servisu a přijímací technik po mě chtěl při převzetí heslo do systému Windows 10, k mému uživatelskému účtu. Přístup do svého uživatelského účtu ve Windows považuji za velmi soukromou a střeženou věc a proto jsem heslo odmítl sdělit. Zaprvé, toto heslo používám i v některých jiných životních situacích. Zadruhé heslo v mém počítači prostřednictvím uložených hesel v prohlížeči otevírá celou řadu přístupů do webových aplikací a služeb a dává uživateli systému administrátorská práva - včetně přístupu k mé poště, kontaktům, kalendářům, k mým dokumentům a souborům na disku, přístup k mým cloudovým službám atd... Důvod reklamace: Počítač ihned po zapnutí vypípal chybový kód, systém vůbec nezačal startovat, ani nerozsvítil monitor. Dotaz zní: Má kdokoliv z PC servisu/prodejny při reklamaci právo chtít po mě heslo do uživatelského účtu Windows 10 (microsoft účet)? Díky.

Odpovědi na otázku

Do servisu dávej PC bez disku. Samozř. pokud nereklamuješ disk...

Protože i bez hesla se ke tvým datům každý lehce dostane - tedy pokud nemáš celý disk zašifrovaný.

aha. tomu rozumim. ale 1) pocitac je v zaruce a nemuzu porusit plombu 2) nevim, jestli neni porouchany disk. tipuju grafickou kartu, ale to nikdo nevi. tvrdili mi, ze jim vsichni zakaznici bez problemu davaji svoje hesla... a vyhruznym tonem naznacoval, ze se tim oprava pocitace protahne. heslo jsem pochopitelne nedal.

No ale nešifrovaný disk jsi mu dal, takže ke všem datům se ti tam může dostat i když nezná tvé heslo.

aha? takze kdyz bude nekdo v reklamacnim servisu chtit, dostane se i do meho facebooku napr., kdyz mam ulozene heslo v browseru? nepracuje tady nekdo z vas treba v nejakem pc servisu? zajimalo by me, jestli se takove veci opravdu deji v praxi. jestli na to maj ty lidi vubec cas hackovat pisidla zakazniku. zacinam litovat, ze sem ten disk opravdu nevyndal, i pres tu plombu, jak pise Milanr1

Ano, klidně ti může vlíst kamkoliv, třeba na facebook.Klidně se může podívat nad čím honíš lahtana a třeba se i podívat na fotky tvé nahulaté přítelkyně. Já být tebou tak tvé přítelkyni zrovna sdělím, že kdyby se na netu objevili její fotky tak ty za to nemůžeš, pouze ten dementní servis, do kterého jsi dal své data k dispozici.

Mně se na herním PC naskočil bitlocker (bluescreen) a tak jsem dal PC (notebook) do ALZA servisu, mám tam ale pár soukromých informací o mně, a teď jsem po*raný že to najdou a zveřejní...... Hrozí to i u alza servisu a nebo jen u těch soukromých? Hesla už jsem změnil ale ty soubory jako jsou třeba videa a nějaké staré fotky takhle má dálku nesmažu zejo....jsem z toho úplně v p*deli

Ano, pokud mu tam dáš počítač s daty, tak technik se k nim snadno dostane. Heslo do windows opravdu NENÍ ochrana dat. Nemusí to ani nijak hackovat, je to jednoduchý úkon. Nicméně si musíš uvědomit, že pokud má technik počítač opravit, logicky ho musí být schopen spustit, aby našel závadu. Osobně bych to řešil tak, že bych buď vymontoval harddisk a nebo pokud by byl počítač zaplombovaný, tak bych se se servisem dohodl, že počítač dovezu, ale hned při příjmu mi harddisk vymontují a odvezu si ho domů, ať si tam dají vlastní. Případně úplně nejkorektnější řešení, pokud počítač aspoň trochu funguje, tak bych si zazálohoval svoje data a harddisk před odnesením do servisu kompletně vyčistil.

NIKDY nekupujte pocitac tam, kde hraji na nesmysly typu plombovani!Ani pred deseti lety nebyla tahle nesolidni praktika tak rozsirena, ze by to bylo nutne. Dnes je nakup od takovych sejdiru uz skutecne na povazenou..Zadat od zakaznika heslo je v tomto pripade dost neprofesionalni. Respektive NAPROSTO neprofesionalni je zakaznika presvedcovat, pokud zdvorilou prosbu, doplnenou vysvetlenim problemu, jiz predtim odmitl.

pockat, ony se dnes ty bedny neplombuji?! tak tady sem udelal asi nejvetsi chybu! existenci plomby sem jen predpokladal, nedival sem se, jestli tam naka je :) moh sem to klidne otevrit a minimalne vysunout a zasunout vsechny karty a kabliky a treba by se PC zase rozjelo...

kdysi před hodně léty jsem měl na míru sestavený PC od Alzy a byly možnosti že buď daj záruku na celý PC a zaplombují to, nebo nezaplombují a záruka bude na komponenty - zvolil jsem variantu druhou.Jinak u desktopu nevím - myslím, že HP to neplombuje, u Dellu jsem ještě nekoukal.

nikdo to neplombuje. Neviděl jsem už 10 let u značkového výrobce plombu na notebooku nebo desktopu. V podstatě každý notebook se dá skoro celý rozebrat a nenarazí se na žádnou samolepku.

Jisteze ne!Pred lety to nekteri sejdiri sice zkouseli, ale nastesti se to neuchytilo.

On chtíti může, ty všák dáti bys neměls.

Nikdo rozumný nedává do servisu PC s datovým(i) HDD.Heslo je svému pracovnímu účtu nikdy nikomu nesvěřuj.Technikovi stačí systémový SSD (kde samozřejmě nemáš žádná svá data) a admin heslo.To můžeš hned po opravě změnit.

jak uz sem psal vyse, pc je v zaruce, zaplombovane. nemuzu vyndat disk :( a i kdyby, co kdyz je chyba prave v disku?

Test HDD nástrojem výrobce (boot z ext. média) zvládne každý.Na plomby se vykašli, nejsou zajímavé.Ostatně můžeš požádat příslušného přejímajícího technika v servisu (pokud se s tím nechceš hrabat sám), aby vyjmul před opravou datový HDD a Ty si ho odneseš domů v antistatickém obalu.

Milane, jak si to myslel s tou plombou, prosim?

Je to Tvůj PC.Žádná plomba Ti nemůže zabránit, aby sis vyjmul datový HDD.Na záruku to nemá žádný vliv, pokud nic v PC nezničíš.Jestli ovšem v HDD nemáš nic zajímavého/citlivého => neřeš to.

To je logické, pokiaľ je v záruke tak ti nezostáva nič iné, len klon disku alebo dôležité zálohy okopčiť (ideálne zip, rar lebo kontrola CRC) a z disku ich vymazať. Voľné miesto po dátach na disku je nutné vhodným nástrojom prepísať, aby sa nedali obnoviť. OS určite nebude predmetom záujmu technika.

A jak to udělá, když PC nejde zapnout?

pak by technik neměl mít problém:1) nabootovat si liveCD s diagnostikou HDD - já např. občas použil Hitachi Drive Fitness Test - běží přímo z CD, nepotřebuju na PC žádný OS na to abych zkontroloval disk2) pokud je to autorizovaný servis, tak pro ně nemůže být problém sundat plombu, dát si tam disk s vlastním testovacím systémem a vyzkoušet funkčnost zbytku notesu.Tj. za mne žádný důvod, proč by technik měl potřebovat heslo do OS, zvláště když to heslo platí i do spousty dalších služeb.

Heslo nejsi povinen sdělit, pokud je disk vadný- což zjistí i bez hesla, vymění jej za nový a chceš-li z něj vytáhnout data, pak heslo sdělíš anebo si jej odkoupíš, pokud máš co skrývat.

K obnově dat z havarovaného HDD opravdu není třeba řádné heslo. Jen to není nijak levné. Záloha je základ.

Psal jsem o Obnově dat při měněném HDD v záruce. Můj HDD v záruce neprošel rozšířeným čtením a dostal jsem 7dnů na vyrozumění, zda chci z vadného HDD obnovit data a přenést na nový bezplatně se sdělením vstupního hesla anebo ten vadný s daty mohu koupit v plné ceně a data si nechat obnovit mimo záruční servis.

A to je problém říct, že si přeješ, aby použili klonovací software a udělali klon 1:1 na nový disk? Pokud je tam chyba bootování, tak to opět stačí opravit z instalačního média Windows. K tomu, aby to udělali nepotřebují žádná hesla - jedině, že bys měl HDD password.

Jistě by to problém nebyl, věc byla vyřešena v mém zájmu (já mohu jen vyjádřit přání); reklamační pravidla byla určena jinou institucí a metody jim určovat nemohu, Seagate má své specifika a jinak se o Boot chybu nejednalo (nějak mi uniká důvod bezpředmětné instrukce); vše je t.č. už minulost a problém v zár. době byl vyřešen k mé spokojenosti.

Solidní servisy první smažou systémový disk a nainstalují zpět čistý systém s originálními ovladači a podobně. Vysvětlovali mi to tak, že to je jediný způsob, jak zcela vyloučit, že závadu způsobila nějaká SW záležitost. Když voláte na support výrobce, jako je HP nebo DELL, první tam "plechová huba" odříkává, že servis negarantuje zachování uživatelských dat a že je třeba je mít před odesláním do servisu všechno zazálohováno. Z tohohle pohledu bych servisákovi heslo nedával - ale pokud tam nechám disk, musím počítat s tím, že jej bez skrupulí smaže.

Diky vsem za rady i za nazory. Data nevim jak zalohovat, kdyz se PC ani nerozjede a hdd vyndat nesmim. Nakonec, na tom disku zadna dulezita data nejsou. Vse je ulozeno po cloudovych ulozistich, maily na serveru, kontakty kalendare jsou vsude online, prace zustava ve firme, pristupuji pres VPN. Zadnou zalohu ani klon nepotrebuju. Podstatne je, ze poskytnutim hesla do prodejny pocitacu zaroven poskytuju pristup do celeho systemu - v prohlizeci jsou ulozena hesla do dalsich webu, v aplikacich pristup do cloudovych disku... jsou tam ulozena hesla na FTP mych stranek apod..., pristup do autodesk 360, pristup na muj facebook a ja nevim co vsechno jeste. Zkratka - pozadovat heslo k memu uctu mi prislo velmi troufale, ale nejsem pravnik a pocitacum taky moc nerozumim. tak me zajimaly vase nazory na tuhle situaci. diky za reakce

Tak ten disk smaž a hotovo. Ať si servis nainstaluje čistý systém, to má spíš výhody. Rozhodně nikdo nemůže podmiňovat reklamaci počítače přístupem do osobního profilu.

disk bych klidne smazal, kdybych vedel jak :( je zaplombovany a pc nezacne ani startovat. jen pipa, displej se nerozsviti.

Pokud nabíhá deska, tak z live cd, případně nějakého bootovacícho nástroje. V podstatě stačí jen bootovací instalační USB flash disk a jeho pomocí vymazat partitiony na HDD. Pokud je mrtvá i deska a nedělá to vůbec nic, tak asi žádné řešení opravdu není, bez rozebrání.

aha :( tak to me nenapadlo udelat. no nic, pc je v reklamacnim rizeni, predpokladam, ze ho vrati za 30 dni presne podle zakonne lhuty :)

Omyl:Tvoje hesla atd. jsou uloženy v Tvém profilu, ne v OS.Poskytnutím admin hesla nic neriskuješ.Heslo ke svému účtu nikomu nesvěřuj.

Pokud má technik admin účet, snadno se do uživatelského profilu dostane, když by chtěl, to už je fuk.

Omyl nebo základní neznalosti OS WNT.1) V optimalizovaném OS se náchází profily BFU v datovém disku, který lze prostě vyjmout.2) Hesla apod. citlivé údaje jsou v uživatelském profilu automaticky uložené šifrovaně. Bez přihlášení do konkrétního účtu BFU je nelze přečíst z žádného jiného účtu.

k heslu se snadno nedostane, k datům obvykle ano.

To ale předpokládá, že PC používá jako user, který se přihlašuje přes live účet a admin práva má jen druhý (místní) účet, který normálně nepoužívá. Ale jak všichni víme, 99% uživatelů jede ve windows pod jedním jediným admin účtem...

Ve skutecnosti se jedna o desktopovou pracovni stanici Fujitsu-Siemens moji manzelky, pro zjednoduseni sem v diskusi prevzal jeji roli. Jak je to s tim uctem si tudis nejsem jistej, ale myslim, ze se jedna prave o ten "live ucet" jak pise WiQiX. Tozn., ze je snad heslo k uziv. uctu spojene primo s microsoft uctem - je to to same heslo, co ma ona k oneDrivu a k office 360? nelze se tam myslim prihlasit ani jako host. ale nejsem si jistej. Win moc neznam.

Pracovat pod admin účtem = fatální bezpečnostní chyba.První akcí admina po instalaci OS musí být vytvoření pracovního účtu pro BFU.Co s tím?Pokud si nejsi jist, prostě vytvoř pro účely opravy v servisu nový admin účet.

A s poskytnutim pristupu k naprosto zbytecnemu novemu administratorskemu uctu preda i pristup ke vsem svym datum.Nejak nechapu, proc mu tak zjevnou kokotinu radite. :o)

Čistě teoreticky by to šlo, kdyby si uměl technik převzít práva a nastavit ACL.BFU to ovšem snadno zjistí z logu, že se technik hrabal kde neměl.Prakticky je to dost obtížně proveditelné:PC v servisu a datový disk doma v trezoru.

Ve standardne nastavenych Win kvuli tomu nic nastavovat netreba. Proto se ani v logu nenajde nic.Neblbnete s diskem v trezoru, kdyz zde resime problem nekoho jineho, kdo jiz nekolikrat popsal, ze situace je uplne jina.(Ahhh, to uz je jak s Dolphem a jeho neschopnosti abstrahovat od jeho vlastnich specifickych pozadavku..)

Pokud by byl servisák hodně zvědavý, tak může udělat nejdřív klon disku a zálohu si někam uložit. Pak pomocí admin hesla se dostat kam chce a pak vrátit zálohu disku zpět... takže žádné logy nikde změněny nebudou. Ale to se už zachází moc do hloubky "coby kdyby".

pak ale z daného admin účtu kupříkladu nejspíš můžeš zjistit heslo k účtu jinému, nebo ho přinejmenším vyresetovat. Já bych jim prostě heslo nedával ani náhodou. Není důvod, proč by ho měli potřebovat, když vlastní disk otestují i bez hesla a zbytek PC mohou otestovat např. po vložení vlastního disku se systémem - plomby tam pak dají znovu, když jsou autorizovaný servis, musí je mít.

1) Reset hesla by samozřejmě BFU ihned zjistil.2) Po násilném resetu hesla jsou všechny šifrované údaje v napadeném účtu nečitelné.Takovou krávovinu by snad nespáchal ani nejpitomější technik. "vlastní disk"Nečteš. Už Ti na to dávno odpověděl kolega:"servis nainstaluje čistý systém"K tomu potřebuje původní systémový SSD.Pochybuji, že by byl BFU ochoten zaplatit na jiný SSD.

Přesně tento přístup je velmi nebezpečný. Hesla nechat ukládat v systému není vůbec dobrá věc a už vůbec není bezpečné mít stejné heslo do relativně triviální věci, jako je účet ve Windows a v něčem důležitém (e-mail, nebo dokonce třeba bankovnictví...). Hesla do systému neukládej, používej různá hesla a hlavně silná hesla (nic "slovníkového", nic co se týká tvého života) a ukládej je šifrovaně, např. pomocí programu KeePasshttp://keepass.info/a pak stačí si pamatovat jen to jedno heslo pro přístup do KeePass, ale i to zvol silné, nic z tvého života, nic slovníkového. Z databáze KeePass se pak dají rychle a jednoduše hesla i uživ. jména kopírovat dvěma kliknutími přes schránku, ze které se zkopírované heslo automaticky maže.***************************A do servisu dej PC s čistým diskem. Stejně je klidně možné že ti jej zformátují a znova nainstalují OS, pak o vše přijdeš. Před odnesením do servisu si vše zálohuj a disk zformátuj.