» Poradna » Programy

Pravidelné zálohování systémového disku

Ahoj,mám systémové SSD, které má kapacitu 500 GB a pravidelně toto SSD zálohuji na jiný HDD disk. SSD zálohuji pomocí ovládacích panelů přes program "Windows zálohování". V programu "Windows zálohování" mám napsáno toto:Záloha datových souborů: 1,03 TBBitová kopie systému: 492 GBZajímalo by mě, zda mohu vymazat zálohy datových souborů a ponechat si jen bitovou kopii systému? Přesněji řečeno mi jde o to, zda v bitové kopii systému jsou uložena veškerá data (tzn. obrázky, videa, filmy) k aktuálnímu dnu zálohování a nebo jsou v bitové kopii systému součástí pouze nainstalované programy a zmiňovaná data se nacházejí v záloze datových souborů?Ptám se z toho důvodu, jelikož mi celková záloha SSD disku již zabírá 1,5 TB a rád bych těch 1TB promazal a uvolnil tak celkovou kapacitu HDD disku.Předem děkuji za odpověď.

Odpovědi na otázku

Ten nástroj vůbec nepoužívej - jinak na to (při pokusu o obnovu) doplatíš. Vsadím se, žes ještě obnovu nikdy nedělal....A dělat pořád full zálohy (nic jiného ten nástroj neumí), to se pak nediv, že ti nestačí místo.Existuje spousta jiných, daleko lepších, spolehlivých a hlavně nematoucích programů i zdarma...

Děkuji moc za odpověď. A jaký nástroj bys mi tedy doporučil?

Já používám Aomei Backupper.

synology backup for business... aomei co ti radia nizsie nefunguje

V čempak nefunguje?

EaseUsTodoBackup, Clonezilla, Macrium, Aomei, a asi i další. To W7 zálohování už nedoporučuje ani MS - bude zrušeno.

Super, moc vám všem děkuji .

Já zálohuji přes Windows zálohování a nemůžu si stěžovat. Zatím vždycky bez problémů.

Většinou se doporučuje Acronis, Clonezila, Macrium Reflect a AOMEI Backupper.System a data je lepší mít oddělené, buďto na to mít dva disky a nebo jeden disk a dva oddíly na něm. Bude se pak rychleji zálohovat, když se bude zálohovat jen Windows.Dobré je také použít software, který umí přírůstkové či rozdílové zálohy. Výrazně to urychluje zálohování.

Pokud používáš složky Dokumenty, Obrázky, atd., jsou data součástí zálohy systému (syst. disku). Lepší je data ukládat na samostatný disk (D:) a zálohovat nezávisle - častěji.

PS: zálohu systému (nějakých 20GB) stačí udělat jednou za čas, zato data bys měl zálohovat častěji (obvykle jich není tak moc, obzvlášť při přírůstkovém zálohování). Záloha dat se taky dá dělat trochu jinak, než záloha systému - na bázi souborů (FreeFileSync apod.).