» Poradna » Notebooky

Pracovní notebook okolo 30 tisíc

Zdravíčko,poohlížím se už nějaký pátek po notebooku, který bych výhradně využíval k práci.Prioritou je práce v Adobe Photoshop, Adobe Premiere a Adobe After Effects, aby zvládl i středně složité projekty bez nějakých větších problémů. Nepředpokládám, že mi to nahradí desktop, ale aby ta práce byla alespoň trochu svižná. Zároveň preferuji, aby byl co nejkompaktnější, 14 v palců displej bych v pohodě zkousl a celkově co nejtenčí, pokud to půjde. Co se týče her, nepotřebuji, notebook mi stačí primárně na práci. Důležitá je i výdrž, jelikož si často beru notebook na cesty a ne vždy se naskytne příležitost jej nabíjet. Můj dosavadní, který vydrží dvě hoďky práce ve střihacím programu pro mne tedy už není příliš vhodný. Při cestě vlakem, kde náhodou nejsou zásuvky jsem pak úplně ztracen :(Nejlepší by bylo, kdyby se našel nějaký okolo 30 tisíc, pokud je to tedy vzhledem k mým požadavkům vůbec možné. Kdo jste teda v tomto zběhlí, moc bych ocenil kdybyste mi hodili alespoň nástřel modelů, které by pro mě byly vhodné nebo alespoň konkrétní specifikace, které bych měl hledat a já už si snad něco najdu. Příliš se v tom neorientuju, jediné co vím, tak asi hledat s procesory, které mají více jader, ale raději si nechám poradit.Dlouho sem se díval na MacBook Air, který je hlavně ve výdrži skutečně top a líbí se mi jak je kompaktní. Pro moji práci jako dělaný. Avšak, co se týče výkonu, ve Windows noteboocích bych asi našel za stejnou cenu výkonější alternativy, takže hodně váhám.

Odpovědi na otázku

Informace hodně dlouhá.

ty chces drevene zeliezko. Take neexistuje.

Já jenom říkám, co by pro mne bylo ideální. Vím, že všechno se splnit nedá za tuto částku, jsou to jen body, za které bych byl rád. Hlavní je prostě střih videí, animace, grafika a dobrá výdrž. Zbytek jsou jen takové detaily, za které bych byl rád :)

Když ty chceš přesné protiklady. Chceš výkon ale zároveň dobrou výdrž. To se vzájemně vylučuje. Navrhoval bych najít ntb s Ryzenem 5 alespoň 5500 U (15W) nebo H (45W), 16 GB RAM, SSD alespoň 500 GB. Kvúli práci v grafice a přítomnosti číselné klávesnice bych volil raději 15,6" než méně. Už kvúli ceně (14" bývají paradoxně drahší než 15,6" se stejnou konfigurací) a výdrži baterie. Ryzeny s U na konci mají větší výdrž ale zase menší výkon. Je si nutné ujasnit priority, zda upřednostnit výkon nebo výdrž na baterii. Já bych volil výdrž, ono propad výkonu mezi U a H zase není až tak vysoký.

Chápu, asi najít nějak ten balanc, spíš možná lehce do výdrže, jak píšeš. Každopádně díky, zkusím něco pohledat :)

Macbook Pro 13" M1 s 512GB sa dá kúpiť teraz do 35 tisíc. Keď nájdeš dobrú zlavu, tak máš 30k. Za mňa je macbook top na prácu. Či je to photoshop, strih videa alebo práca s visual studio. Nech si hovorí každý čo chce ale výkonnejší notebook s rovnakou výdržou jednoducho nenájdeš. Ja tento macbook využívam dokonca v režime slabej batérie a nemám problém s výkonom. Batéria dostane pár % lepšiu výdrž a výkon je akurát.

Ešte si dovolím napísať, že aj tak budeš mať fotky / videá na externom disku. Pochybujem že by si si prácu nechával v ntb (aj keď to niekto robí). Tak 512gb miesta v mbp je dostačujúce. Ja mám 16gb ram, 512 disk a no problem.

A ešte ma napadlo. Nevýhoda je konektivita. MBP 13 M1 má len 2x thunderbolt (USB-C). Ten 14 palcový už má viac portov ale osobne za mna mám aj tak už všetko usb-c...

Díky za radu, asi zatím můj favorit :) Nicméně, možná blbá otázka, ale raději se zeptám, 8GB RAM bude stačit?

To ti neviem povedať. Ja osobne mám 16GB. Pri 8GB sa ti može stať to, že ramku zaplníš a M1 bude používať SSD ako dočasnú ramku a tam bude ukladať veci do SWAPu.A čo som čítal, tak pri 8GB ram si vie kvalitne toho SWAPu uložiť. To ti može opotrebovať rýchlejšie SSD.

https://ctrlv.sk/QzjMtakto to mám teraz - otvorené: Eset cyber security, discord, telegram, whatsapp, microsoft edge, visual studio.

Vzhledem k tomu že používáš samé "paměťožravé" Adobe bazmeky tak 8GB v žádném případě.

Přesně. Určitě 16, na stolním compu pak 32.

S visual studio? Co ti ja viem, vsade citam ake su M1 super ale ked som pozeral benchmarky tak 5800U ryzen je na tom celkom podobne.

Ano, ale 5800U jakmile jedeš z baterie rozhodně ten výkon mít nebude a tu baterii vyžuchne rychleji. A pokud to bude v laptopu který má aspoň nějaký rozumný displej, má nějakou rozumnou konstrukci, zvuk, tak za to rozhodně nedáš méně. O rychlých portech se asi ani nemá smysl bavit. Rychlé porty mají až Ryzeny 6000 a to ještě záleží na výrobci.

Ale to ani ten M1. Tie benchmarky bezia na M1 pri max TDP, pokial viem tak TDP nie je zase o tolko nizsie ako u ryzenu. Dalsia vec je ze M1 je 5nm.

Ja to nemyslim tak ze M1 je horsi ako ryzen, len to nie je taky zazrak. M1 pro detto...

PS. Mna by zaujimalo ako by obdobny ARM CPU bezal na windowse/linuxe pri takom pocte roznorodych aplikacii, napr. hry: spojenie arm cpu s GTX grafikou.

Jinak tady máš třeba Android Studio na WIndows a 5900HS v obřím herním laptopu vs M1 Airhttps://www.youtube.com/watchSpiler, Ryzenu kompilace stejného projektu trvala o 38% déle než M1....

Nasiel som aj testy kde to je zase naopak.

https://diit.cz/clanek/apple-m1-ultra-ane... Kocman je známý "osvětový pracovník": "...Tento styl prezentace, který se patrně snaží působit hlavně na uživatele s nižšími (přesto existujícími) znalostmi a přimět ho, aby tuto „technologickou nadřazenost“ tlumočil méně znalým uživatelům, je nicméně silně zavádějící...."Ovšem, říká se tomu "medvědí služba"! Pokud jsem měl třeba já neutrální pohled na applí produkty a usoudil, že je nepotřebuji, pak díky různým Kocmanům, co je cpou všude a každému a za každých okolností, mám čím dál až odpor! Připadá mi to pouze čim dál jako "stylovka" pro "zvýraznění" společenského statusu určité skupiny osob. Mimochodem, historii výpočetní techniky trochu poznám, takže ten pohled je o to "horší".Notebook je v tomto případě vždy "náhradní řešení" s omezením proti desktopu. Jediná výhoda je mobilita a možnost delšího chodu mimo rozvodnou síť nn.- pro jaký operační systém žádané aplikace provozuji (mám licenci)?- jaké HW nároky aplikace mají? Zde hlavně akcelerace různých náhledů efektů, atd.- vzhledem k tomu, že čím dál více postupuje třeba "móda" letování RAM na desku a bez možnosti rozšíření, je tomu potřeba věnovat také pozornost.

512 disk k čemu? 256GB můžeš kdykoli rozšířit neomezeně připojením externího, ale paměť externě nepřipojíš a 8GB bych hrubě na grafickou práci nedoporučil, navíc pak je lepší vzít Aira, sice má o něco slabší baterii, ale vyjde levněji než to Pročko a při té práci rozdíl nepozná.Mimochodem 15 měsíců starémho Aira 16/256 ve zlaté barvě právě prodávám, třeba na Marketplace za 24 tisíc včetně mStand stojanu a asi bych se nechal ukecat dát k tomu dokovačku s DisplayLInkem, takže k tomu jdou připojit tři externí monitory