» Poradna » Programy

Práce s videi s různými FPS

Ahoj. Mám z dovolené mix videí - z dronu 24 fps, z go pro kamery 60 fps, vše 4k.Tech 60 fps jsem volil pro případ, že budu chtít nějaké video zpomalit. Tenkrát jsem ovšem netušil, že pokud budu chtít videa stříhat na jedné sekvenci bude s tím problém. Mohu vytvořit sekvenci ve 24fps a pak na ní vložit video v 60 fps, ale video pak není tak plynulé. Pokud videa s 60 fps nejprve prekonvertuju na 24 fps, je video zpomalené, což ale chci pouze v některých případech. Pokud video zrychlim o 250%, jede normální rychlostí, ale trhá se. Pokud ho zrychlim pouze o 200 %, jede plynule (což chápu, protože vynechá každý druhý snímek), ale je to prostě stále zpomalené. Neřešil to někdo někdy? Potřeboval bych zkrátka některá ta videa o 60 fps prechroustat na 24fps bez toho, abych je nezničil a zároveň u nich zachoval normální rychlost. Stříhám v Premiere Pro. Diky za jakékoliv rady.

Odpovědi na otázku

S tím neuděláš nic, 60 není dělitelné 24, takže bez změny rychlosti je nejde konvertovat tak, aby byl výsledek plynulý. A hlavně je blbost vůbec cokoliv totiž ve 24fps. Rozumné minimum je 30fps a pak celé násobky. Jinak to nikdy kvalitně nespojíš.

Souhlasím, ale za tu poslední větu mínus. Rozumné je dodržovat standardy.

Není. 24fps je jen stupidní konzervatismus, který s dnešní technikou dělá jen problémy a neexistuje sebemenší důvod, proč se toho anachronismu držet. Bylo to vymyšleno ne proto, že by to bylo dobré, ale proto, že to byl snesitelný kompromis mezi "plynulostí" a spotřebou filmového pásu, nic jiného v tom není. S dnešní technikou už je nesmysl se takového přežitku držet, zejména v případě, že člověk nemá profesionální monitor a TV schopné se přizpůsobit 24fps, takže se vše pořád přepočítává a o nějaké plynulosti nemůže být ani řeč.

Děti, co znají filmy jen ze svých telefonů, nepovažuji za filmové tvůrce. Film patří do kina a tam opravdu 30fps nenajdeš.

Bola chyba z dronu natacat tak mizernym FPS. Rada do buducna, vsetko natacaj na 60FPS, je to stava sa z toho uz standard (aj ked pre niektorych blbcov je 24FPS totalna dogma).Ak som dobre pochopil, tak vacsina zaberov bude pouzitych z dronu 24fps a nie z go pro 60fps, vsak?Odporucam prerobit 24fps pomocou navodov na internete na "smooth" na 60fps a potom mozes veselo strihat. Nejaky navod je tu https://www.youtube.com/watchEste to mozes postrihat inak a 24fps zrychlit na 30fps a potom do strihat do 60FPS.Ine velmi nevymyslis. Pohladaj tie "smooth" efekty, softvery na to su, ukazkovych videi na youtube je dost.Alebo hladaj "premiere pro 24fps to 60fps".

60/30 fps má prapůvod v analogové vysílací normě NTSC, která se užívala v USA, Japonsko či Korei. Evropa jede 50/25 fps...

Je jedno ze Europa ide na 50/25fps, postupne sa to podla mna zmeni na 60/30 pretoze vacsina sveta ide na 60/30. Sietova frekvencia na to uz nema vplyv, ako u analogovej televizie. A je dobre v buducnosti najst nejaku spolocnu normu. Tych 150 kombinacii prinesli len technicke problemy.

A na to přišli kde? 30/60 jede jenom Amerika (severní, střední i jižní), celý zbytek světa je 25/50

Jo ještě japončíci mají také 30/60

Všechny počítače, kamery atd. už jedou standardně na 30/60 I všechny televize zvládají 60fps a jediné co se ještě drží 25/50, je TV vysílání.

Počítače, tablety i mobili také umí 25/50 nebo ještě lépe varabilní refreshe a přizpůsobuje se obsahu. Takže u 24FPS videa může jet displej na 24Hz, při scrolování obsahem 120Hz, na statické ploše třeba jen 10 nebo i 1Hz. Variabilní změna refesh rate je nejideálnější, přizpůsobí se skvěle typu obsahu a zároveň šetří energii

No, mám mavic 2 pro... ten ve 4k 60 snímků za vteřinu ani neumí, ale asi by se nic nestalo, kdybych natáčel ve 30 snímcích. Pozdě bycha honit. Nejradši bych nějak překonvertoval spíš ta videa z Go Pro kamery (ctil jsem při natáčení dronem pravidlo o spávném nastavení závěrky 1/48 s a nerad bych ta videa zničil, ačkoliv tedy nevím, co by to udělalo s motion blur efektem, třeba taky nic). Možná teď píšu blbost, ale třeba by šla ta videa přerobit z 60 fps na 72 fps. To by taky mohlo být řešení.

Bohužel, už se stalo, špatně jsi to naplánoval.. Asi bude lepší, když se pokusíš konvertovat videa z GoPro na těch 48fps. Já mám DJI Mini 2, ten umí 4K30p a k němu mám ruční kameru DJI Osmo pocket, ta umí 4K60p. Takže s dronem točím těch 4K30p a pomocí filtrů se snažím dosáhnout závěrky 1/50-1/100. Ono není potřeba dogmaticky trvat na tom, že by závěrka musela být přesně polovina snímkové frekvence. Na to aby tam byl nějaký motion blur a nebylo to tak hrozně přeostřené v každém snímku stačí, když se podaří prodloužit závěrku z těch běžných tisícin sekundy na desetiny a snesitelná je i setina. No a k tomu mám z té ruční kamery 4K60p, což buď použiju ke zpomalení nebo se to bez potíží konvertuje na 30fps. A výsledné video exportuju 4K 30fps.

Jasný, přesně takhle jsem to měl udělat také no, z chyb se člověk učí...

Tak třeba u nás Ti 30/60 může přinést krásně blikající scény…Já radši pokud k tomu nemám extra důvod jedu násobky 25

Omyl, všechny monitory i TV zvládají bez problémů 60Hz, takže dnes je už víc kompatibilní 30/60fps

nemyslel jsem monitory, ale o zářivky a umělé osvětlení https://www.zive.cz/poradna/blikajici-svetla-...

Ano, z toho vyplývá, že když potřebuješ natáčet v umělém osvětlení, musíš si zajistit kvalitní osvětlení se spojitým světlem. Není řešením kvůli tomu měnit fps videa, to je nesmysl.

Jo, takže až půjdu s děckama do akvaparku, tak abych mohl babičce ukázat video ze kterého nedostane epileptický záchvat, tak si tam vezmu vlastní světla, nebo půjdu za údržbářem ať to nějak přepne na 60…Hned příště to zkusím - dík za radu

Ideálně Mimochodem, v aquaparku jsem natáčel 60fps a videa mi neblikají.

Mě jo - a nejen tam - světla večer na benzině, když jsem točil odjezd na dovolenou, vánoční bowling, akvapark. U nás na to narážím celkem často

A nastavením 50fps se stane co? Nikdy to nebude přesně synchronizované, takže to bude blikat pořád, ale pomaleji

Podle mých zkušeností výrazně míň, spíš vůbec. Rozhodně je to X krát lepší na těch 25/50/100/200 než na 30/60/120/240 - zkoušeno nedávno s gopro10

při exportu můžeš zvolit způsob kompenzace nesourodých frekvencí, otestuj, optical flow většinou fajn - https://www.youtube.com/watchpodle toho co máš za záběry to třeba nakonec nemusí být problémy nakonec ani poznat

Zdravím...Ak som dobre pochopil, tak chceš obraz v obraze...naposledy som vkladal 4k/25 fps do 4k/60fps a nenašiel som problém, aj sa to vyrenderovalo úplne v pohode...ale nemám to zavesené na nete a ani ma to nejako nenadchlo...ale to je subjektívne s konkrétnym videom...tento efekt však nepoužívam...poviem ti z mojej úplne amatérskej praxe, natáčam na:Mavic Air 2 4K/60 fps dronGopro 2,7K/120 fps (kvoli spomaleniu)Panasonic HC VX980 4k/25fps (kamera, viac nedá ale ten záznam je fakt paráda)Mobil S20+ (4k/60 fps) a S7 (4k/30 fps)V týchto formátoch to dávam aj do strihacieho programu a vyrenderujem to vždy do 4k/60 fps...nikdy s tým za posledných pár rokov nebol problém...samozrejme je iné keď už tam chceš dať nejaké efekty, tam to môže robiť problém...niekedy však chcem dosiahnuť taký filmový efekt, ktorý sa dá len na menšie snímkovacie frekvencie(ale zrejme už existuje aj softvérová úprava), mne sa páči keď je to trocha "trhané"...samozrejme som vyslovene amatér...Strihám v pinnacle studio 25To je niečo z mojej tvorby:https://www.youtube.com/watchhttps://www.youtube.com/watchNech sa darí, s pozdravom Miro

Teď už je pozdě. Dohromady používat jen videa se stejnými FPS nebo celými násobky.

Možno by bolo riešením opätovné zaznamenanie (digitalizácia) prehrávaného videa nejakým HW prevodníkom (napr. 4K HDMI Encoderom).